KNIŽNÍ POCITY: Kavárna v Kodani

Jelikož tenhle měsíc vyšla novinka Julie Caplin Pekárna v Brooklynu, možná by nebylo od věci podělit se s vámi o své pocity z knihy Kavárna v Kodani, kterou jsem četla v období Vánoc. Měla jsem tehdy chuť na něco milého a odpočinkového. Tahle knížka byla propagována jako hygge román. Přiznám se, že tomuhle fenoménu příliš neholduji. Tedy, abych to uvedla na pravou míru - miluji vše, co název hygge symbolizuje. Světla svíček, chundelaté deky, kakao, teplý čaj, ale patřilo to do mého světa mnohem dřív, než to dostalo tuhle špatně vyslovitelnou nálepku. Každopádně, pokud jste na tom stejně jako já, byla by škoda tuhle knížku narvanou hygge odsoudit, protože ona je nakonec vážně moc příjemným čtením. 


Kavárna v Kodani vypráví o pracovité Kate, která dělá pro jednu z nejlepších londýnských PR agentur. Práce ji baví a dře jako kůň, aby se jednoho dne dostala co nejvýš. Myslí si, že ten okamžik právě nastal a gratuluje si k vítězství, když v tom vytoužené povýšení připadne jejímu příteli, ze kterého se vyklube jen podvraťácký zmetek bez kouska cti. Kate se však nehodlá vzdát a než se naděje, shání novináře a plánuje cestu do Kodaně, aby zde nasáli to pravé kouzlo hygge, aby dokázala správně uchopit myšlenkový směr nového klienta, prodejce dánských bytových doplňků a nábytku.

A tak se společně s Kate ocitáme v Kodani, obklopeni hrstkou novinářů a blogerů, kteří jsou sice dospělí, ale v některých případech by banda dvaceti dětí byla asi i lepší. Každý z přítomných přináší do skupinky svůj náhled na svět a svého ducha, což vykouzlí během čtení nejednu úsměvnou situaci. A samozřejmě zde nesmí chybět ani pohledný muž v podobě zrzavého bručouna, se kterým je Kate poněkud na kordy, protože je neskutečně protivný a z nuceného výletu za hygge naprosto otrávený, zároveň je však pohledný a má i světlé chvilky, takže nejedna romantická duše už od začátku touží, aby ta jiskřivá chemie přerostla v něco víc. 
Začetla jsem se podruhé do stejné věty, oči přilepené na písmenka na stránce před sebou. Neřekla jsem ani slovo. "Vy jste mi vyplnila křížovku!" Znělo to zděšeně a konsternovaně. Pořád jsem nic neříkala, jen jsem se na něj chladně a nezúčastněně dívala. Zíral na mě, pak noviny zmačkal a praštil s nimi do klína. S jemným úsměvem jsem pronesla: "Myslím, že devítka svisle je životní prostředí." 
Potom jsem ledabyle pokrčila rameny a otočila se zpátky ke knize. Nebylo to snadné, málem jsem přitom vybuchla smíchy, protože měl děsnou zlost. Vypadal jako konvice, ze které uchází pára. Čišel z něj potlačovaný vztek. Pobyt v Kodani bude asi dost hrůza, ale proč se trochu nepobavit na jeho účet...
O tom, jak dopadl výlet za vůní skořice a mihotavým světlem svíček si už musíte přečíst sami. Musím říct, že já osobně jsem se u knížky skvěle bavila, sem tam se zasnila, prošla se místem, na kterém jsem nikdy nebyla a ano, neuvěřitelně jsem si užívala jiskření mezi hlavními hrdiny, které tady perfektně funguje. Občas jsem na sociálních sítích narazila na stížnosti stran chyb v knize, uznávám, že se v textu občas objeví nějaké to zdvojení slov, ale osobně jsem vnímala příběh jako celek a neměla jsem s tím problém. A to jsem v tomhle směru docela hnidopich.

Co bych ještě u této knihy ráda pochválila, je překrásná obálka z dílny Kačky Brabcové, kterou v on-line světě znáte jako Brabikate. Její tvorba je nesmírně okouzlující a oku lahodící a v tomhle případě nádherně podtrhuje atmosféru knihy. Věřím, že Katčinu práci uvidíme na knihách stále častěji. Ilustrovala i obálku zmíněné novinky Pekárna v Brooklynu, určitě jste ji už na sítích postřehli. 


A pokud ne, je na čase po obou knížkách kouknout v knihkupectví, protože jde o ideální odpočinkové čtení. A kdo si občas rád nepřečte něco milého. Já tedy čím dál tím častěji. Asi nějaké období. 

Za poskytnutí recenzního výtisku vřele děkuji Nakladatelství Cosmopolis!

Překladatel: Jana Chartier
Počet stran: 352
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2018


Komentáře