Dopis v kapse saka

Osud je někdy nevyzpytatelný. Člověk žije svůj život jak nejlépe dovede a pak přijde drobná maličkost, která vše změní. K lepšímu, k horšímu. Maličkost, jakou je nález starého dopisu v kapse saka, změní život hlavní hrdince knihy Dopis od britské autorky Kathryn Hughes. Starý dopis, zapomenutý v nenošeném oblečení, zanechal na prahu charitativního obchůdku neznámý cizinec, aniž by tušil, jak tohle poselství z minulosti ovlivní přítomnost nejen Tiny Craigové, ale dalších osob, jejichž osud je spjatý právě s tímto zapomenutým listem. 

Nakladatelství Cosmopolis

Tina Craigová je ženou líného, opileckého tyrana. Rick nebýval vždycky takový a pokud ano, Tina to plíživé zlo ve sličném mladíkovi neviděla. Teď však vedle ní leží obhroublý opilec a je jen otázkou času, kdy se probudí a začne Tině znepříjemňovat život. Už několikrát chtěla Tina jejich hnízdečko lásky opustit, ale vždy se nechala uchlácholit tím, že se Rick změní, že se jejich život změní. Dnes se však může vydat do svého útočiště, charitativního obchůdku, kde pracuje o sobotách už dva roky, aby se dostala z bezútěšné atmosféry domova. Ačkoliv dnešní den nezačal nejlépe, aniž to Tina tuší, jde o den, který změní celý její dosavadní život. 

Chrissie Skinnerová je mladá dívka v rozpuku. Ačkoliv není typická kráska a má o sobě jisté pochybnosti, zaujme na večerní tancovačce toho nejpohlednějšího mládence v sále. Bohužel o tom nemá ani potuchy, jelikož její zkušenější a sebevědomější kamarádka si Billyho nárokuje jen pro sebe. Chrissie mohla dál žít životem poslušné dcery místního doktora, váženého a přísného muže, jenže to by se nesměl Billy pár dní na to objevit před jejím domem. Navzdory otcovu nesouhlasu začala mezi mladou dvojicí vzkvétat silná náklonnost a zdálo se, že zamilovaný pár dokáže společnými silami zvládnout naprosto vše.  
Moje milovaná Christino, 
moc mi tyhle věci nejdou, jak víš, ale právě teď je mi těžko u srdce, a tak Ti píšu. To, jak jsem se včera k Tobě choval, je neodpustitelné, ale, prosím Tě, věz, že to byl prostě jen šok a vůbec se to netýkalo toho, co k Tobě cítím. Poslední měsíce byly pro mě ty nejkrásnější v životě. Vím, že jsem Ti to ještě nikdy neřekl, ale miluji Tě, Chrissie, a jestli mi to dovolíš, chci s Tebou strávit každý den, který nám spolu zbývá, a dokazovat Ti to. Tvůj otec mi říká, že už mě nechceš vidět, a já se za to na Tebe nezlobím, ale teď už nejde jen o...
Když najde Tina dopis adresovaný Chrissie, píše se rok 1973. Nalezené psaní je datované k roku 1939. Co se tehdy stalo, proč to vypadá, že dopis nebyl nikdy odeslán a jak to dopadlo s Chrissie? Nejde jen o to, že dívka je její jmenovkyní, ale znění dopisu, jistá naléhavost a smutek těch psaných slov a také touha utéct od vlastních problémů, to vše vnuklo Tině myšlenku, že musí najít ženu, které byl dopis určený. Jak moc tohle rozhodnutí ovlivní její vlastní život, to si v danou chvíli neuměla představit ani v nejdivočejších snech. 

Dopis je kniha plná překážek, zvratů a velmi nesympatických vedlejších postav, ale také víry a naděje. Nejde o prvoplánovou romantiku pro ženy, naopak v sobě nese dost nelehkých témat, jako je týrání, odloučení od rodiny, strach z budoucnosti, válku, smrt a pro mě do této doby neznámé téma Magdaleniných prádelen. Čtenář se celkem snadno dokáže vcítit do Tiny a také Chrissie, do jejich životních příběhů, které byly vším, jen ne procházkou v růžové zahradě. I když jsem knihu odkládala jen velmi nerada, po dobu čtení jsem měla poměrně melancholickou náladu, nejde tedy o primárně odpočinkové čtení. 

Za sebe můžu Dopis vřele doporučit a upřímně doufám, že si tahle knížka najde své místo v nejedné knihovně. 

Za poskytnutí recenzního výtisku vřele děkuji Nakladatelství Grada!

Překladatel: Monika Kittová
Počet stran: 316
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2018


Komentáře

 1. Děkuji za velmi poučnou recenzi, která mi nadhodila úplně jiný pohled na tuto knihu, než jaký jsem měla doposud. Od této knihy jsem očekávala jen romantiku, nyní však vidím i hlubší témata, kterými se tato kniha zabývá a tak jí nejspíše zařadím do mého knižního seznamu. Děkuji!

  https://klarin-svet.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem právě taky "na první pohled" myslela, že to bude jen červená knihovna. Láska tu má sice své místo, dost významné, ale není to jen ochání a áchání (ne že by na podobných knihách bylo něco špatného, taky po nich občas ráda sáhnu). :) Rozhodně jsem byla mile překvapená a myslím, že je dobře, že se Dopis dostal na Tvůj seznam. :)

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!