KNIŽNÍ POCITY: Zahrada nových začátků

Moje první zkušenost s edicí Srdcovky je na světě. Vzhledem k tomu, že jsem měla knihu Abbi Waxman Zahrada nových začátků rozečtenou celý měsíc, mohlo by se zdát, že to byla nuda k uzoufání, ale tak to vůbec není. Vlastně jsem převážnou část knihy přečetla během dvou dní, jen jsem teď prostě nějak neměla čtecí období, určitě to znáte také. Sice se říká, že léto je ideální čas na čtení, ale upřímně si myslím, že jsou to spíš podzimní a zimní měsíce, které člověka lákají k usednutí s knihou a čajem. Ale to už jsem se dostala někam jinam. Stejně by mě zajímalo, než se dostanu k samotné knize, čtete víc v létě nebo v zimě? Já mám v poslední době docela problém vybrat si knihu a začíst se, co vám v tomhle případě pomáhá? 


Zahrada nových začátků mi z edice Srdcovek byla nejsympatičtější, proto jsem si pro začátek vybrala právě ji. Ještě mě oslovila kniha Láska z deníku a novinka Popelčiny střevíčky a vážně uvažuji o tom, že si pořídím domů i ty. Podobné knihy (rozuměj oddechové čtení) jsem si většinou půjčovala v knihovně, ale jelikož už nemám luxus plzeňské knihovny doslova za zadkem a v mé nynější knihovně je čekačka na novinky delší než jsem ochotná snést, zabrousím na bazar Databáze knih, odkud mám doma vážně dost knih. Zahradu jsem pořídila právě tam. Ačkoliv si dopřávám i knihy z knihkupectví, miluji bazarové koupě, kolikrát je kniha skoro jako nová a já mám pak o to větší radost.

A teď už k samotné knize, ta vypráví příběh ovdovělé Lilian, matky dvou dcer, majitelky tlustého labradora Franka a ilustrátorky školních učebnic. Lilian je už tři roky sama, stále truchlí po mrtvém manželovi a nehodlá na jeho místo dosadit nikoho jiného, ani přes časté snahy své milé sestřičky Rachel. Kvůli nové zakázce začne Lilian každou sobotu docházet na kurz zahradničení, který vede pohledný a milý Edward Bloem. Ačkoliv není Lilian schopná rozeznat kopretinu od kliky a zeleninu zná vlastně jen z obchodu, najde v kurzech něco víc, než jen znalosti o červech, hnojení a fazolích. Pohodu, přátelství a možná i lásku? 
Dalšího dne šla Clare odpoledne na návštěvu ke kamarádce. Samantha byla její spolužačka, sbírala figurky zvířátek od Hasbro a dokázala odrecitovat jména a evoluci tři set Pokémonů, tudíž byly nejlepšími kamarádkami na světe. V tomhle směru jsou holčičky jako dospělí muži: potřebují jen jednu dvě společné věci a jsou spolu zadobře. Rybaření. Golf. Záliba v ňadrech. Bohužel jsme s matkou Samanthy nenašly ani jednu věc, kterou bychom měly společnou, a tak jsem ji u nich doma jen vysadila a uprchla. Žádný smrtelný hřích v rámci mateřství, ale nejspíš slušné faux pas. Je mi to jedno. Jestli mě budou chtít vyhodit z klubu Matka roku, ať si trhnou. Stejně je to pitomý klub.
Ačkoliv jde o čtení pro ženy a všem je tak nějak od začátku jasné, jak tohle všechno patrně skončí, nejde o prvoplánovou romantiku, která by svým šťastně až na věky mohla nejednu čtenářku trochu otrávit (i přes fakt, že šťastné konce milujeme a chceme a která tvrdí, že ne, no víme jak). Co mě hodně mile překvapilo byla vtipnost knihy. Podle mrtvého manžela by se dalo obávat, že bude kniha plná smutku, ale je tomu právě naopak. Je možné, že bude někdo Lilianin smysl pro humor a sarkasmus považovat za rádoby vtipné kecy, ale mě to ba a vážně jsem si čtení užívala.

V knížce snad nebyla jediná postava, která by mi lezla krkem. Jo, vlastně jo, matka Lilian a Rachel, ta nebyla úplně v pořádku. Koho jsem si zamilovala asi nejvíc ze všech byla Lilianina mladší dcera Clare. Děti jsou většinou plné moudrosti a fantazie a ona je jejich královnou! Co je na knížce velmi milé, a trochu ji vytrhává z davu dalších láskyplných knih, jsou rady pro pěstování zeleniny. Za každou kapitolou je nějaká ta rada ohledně cuket, ředkviček a jiných pochutin, pro čtenáře je to příjemné zpestření. 

Tahle knížka vlastně není ani tolik o nadšeném óchání nad dokonalostí mužského protějšku a žhavých polibcích, jako spíš o uvědomění si, že když někoho ztratíme, je třeba žít dál a neschovávat se pod slupkou bolesti a výčitek svědomí. Stejně jako semínko levandule potřebuje chvilku času, aby vyrostlo v něco krásného a voňavého, potřebuje svůj čas i Lilian a vy neprohloupíte, když ho budete trávit s ní. 

Autor: Abbi Waxman
Překladatel: Jakub Chodil
Počet stran: 368
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2018Komentáře