Léto na písečné pláži

Trávit každé léto na pláži v malé chatce pokryté nemizící vrstvičkou písku a popíjet víno s nejlepší kamarádkou, která bydlí hned vedle vás. Porodit syna v téměř stejný čas jako ona, vidět jak se z chlapců stávají nerozluční přátelé, užívat si radostí všedních dní, pozorovat jak chlapci rostou, hrají si mezi lasturami a dovádí ve vlnách. Zní to jako idylka a nejspíše by tomu tak i bylo, kdyby se nejednalo o nový psychologický thriller Stíny nad zálivem britské autorky Lucy Clarke. Ta totiž v kulisách mořem omývaného poloostrova Sandbank rozehrála propletený příběh, který vám nedovolí knihu odložit, dokud se nedozvíte, jaká tajemství se mezi stránkami skrývají. 

Nakladatelství Grada


Sára a Isla. Dvě strany jedné mince, přítelkyně, jejichž přátelství vzniklo jednoho letního dne, kdy se místo dramatického kroužku vydaly společně prozkoumat malé chatičky na Sandbanku. Po dlouhá léta bylo tohle přátelství pevné a nerozlučné, na první pohled dokonale šťastné. A pak přišel den, kdy se milovaní chlapci obou přítelkyň ztratili z pláže a vyděšené matky sledovaly, jak jejich chlapečky unáší silný proud. Obyvatelé ostrova se vydají oběma chlapcům na pomoc, ovšem ke břehu dovezou jen jednoho. Pro Sáru přichází obrovská úleva, její Jacob přežil. Ovšem Isle se rozbil celý svět, Marley se z vody nikdy nevrátil. 

Po sedmi letech se historie opakuje, alespoň to tak vypadá. Jacob se nevrátí po oslavě narozenin do chatky a Sára začíná mít o syna strach. Telefon má vypnutý a to nevěstí nic dobrého. Fakt, že se den před zmizením pohádali Sáře na klidu nepřidá a k večeru už je Sáře naprosto jasné, že je něco těžce v nepořádku. Zmizení ohlásí na policii a sama začne pátrat po tom, co se jejímu chlapečkovi, kterým i přes svůj věk v Sářiných očích stále je, stalo. Je jisté, že odešel na oslavu, kterou pro něj uspořádali přátelé, ale poté jako by se vypařil. V obyvatelích chatiček jeho zmizení probudí vzpomínky na doby minulé, vždyť Jacob zmizel přesně na výročí Marleyho smrti. 
"Co se stalo?" ptá se ten muž pořád dokola, jeho hlas zní jakoby z dálky, jako ozvěna v mé hlavě. Neodpovídám - nemohu odtrhnout oči od těch humrů. Nejsou červení, jako je vídáme na obrázcích, ale černí a blýskaví, mohutná klepeta mají na sobě bílé skvrny. Uvažuju, jestli můžou dýchat, když nejsou ve vodě. Nechcípnou přímo před mýma očima? Chci je hodit zpátky do vody a pozorovat, jak plavou k mořskému dnu. Jejich tykadla se chvějí a pohybují sem a tam, zatímco připlouváme na mělčinu. 
Najednou se vedle nás ozve řev lodního motoru. Zvednu hlavu právě včas, abych viděl záblesk oranžového světla: záchranný člun. Poprvé si všimnu hloučku lidí na břehu. Zaryju prsty do přikrývky. Dojde mi, že nás hledají. Oba dva. Třesu se tak, že slyším, jak mi drkotají zuby. Podívám se na své ruce a potom si na ně sednu. Vím, že teď bude všechno jiné. Všechno se změnilo.
Lucy Clarke napsala Stíny nad zálivem tak mistrně, že jsem po dočtení toužila po jediném, abych zapomněla a mohla si knihu užít znovu. Střídáním kapitol z pohledu Sáry a Isly se před čtenářem otevírá společná minulost přítelkyň, myšlenkové pochody matek, které jsou zdrcené ztrátou dítěte, stará tajemství a démoni sídlící na dně lidské duše. Tam, kde na čtenáře čeká odpověď je v závěsu připravených několik dalších otázek a musím říct, že v mém případě se autorce skvěle dařilo držet mě napnutou až do samého konce. Během čtení jsem byla přesvědčená o spoustě teorií, co a proč se stalo, přesto jsem na samém konci knihu odkládala s pusou otevřenou dokořán. 


Nemám zkušenost s ostatními díly Lucy Clarke, ovšem její Stíny nad zálivem mi učarovaly. Kdybych vám měla doporučit jednu knihu, ke které sednete a fascinovaně ji budete číst, dokud se nedozvíte, jak to celé skončí, budu nadšeně poskakovat a mávat vám před obličejem právě dokonalými Stíny nad zálivem. Věřte mi, tuhle knihu si nutně potřebujete přečíst! 


Za poskytnutí recenzního výtisku vřele děkuji Nakladatelství Grada!

Autor: Lucy Clarke
Překladatel: Alena Peisertová
Počet stran: 368
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2018

Komentáře