úterý 14. února 2017

KNIŽNÍ POCITY: Pohyblivý svátek

Nebudu vám nic nalhávat. Když jsem si knihu půjčovala v knihovně, měla jsem k tomu jediný důvod, jedinou pohnutku - Město andělů. Postava Nicolase Cage, anděl Seth, se ve filmu o knize zmiňuje a to mě přimělo si ji vzít domů. Než jsem se do ní vůbec pustila, stihla jsem přečíst svoji úplně první knihu od Ernesta Hemingwaye Stařec a moře. Byl to pro mě tak krásný a hluboký zážitek, že jsem se na Pohyblivý svátek začala neskutečně těšit. Knihu jsem otevírala s pocitem "shledám se se svým přítelem". A po těch několik stránek, kdy jsem s Ernestem chodila Paříží, jsem skutečně s přítelem byla. 


Pohyblivý svátek - Ernest Hemingway

sobota 11. února 2017

Stín si jde pro tebe

Horkem znavené ulice Londýna, přeschlé trávníky, hučící klimatizace, prázdné domy čekající, až se jejich majitelé vrátí z dovolených, temná postava kráčející stínem. Červnová noc v poklidné ulici Jižního Londýna. Pro muže, nalévajícího si víno ve svém domě, se však tato noc stává osudnou. Oči už ho bedlivě pozorují. Noční lov opět přivádí čtenářům do cesty Eriku Fosterovou a její tým. Anglický spisovatel Robert Bryndza tentokrát vyměnil studený sníh za lepkavě dusivé horko, nicméně z plíživé blízkosti vraha mi nejednou přejel mráz po zádech.  

Nakladatelství Grada

středa 1. února 2017

KNIŽNÍ POCITY: Paní Dallowayová

Někdy mi připadá, že je Virginia Woolf tak trochu nepochopený pojem. V hodinách literatury na mě však málokteré jméno působilo tak jako to její - a nejen kvůli tomu, že jsem měla referát na její knihu K majáku. Víte, stále se nemohu rozhodnout, jestli tuhle depresivní ženu považuji za vrchol skvostu a dokonalé stvoření, nebo mě její tvorba irituje a dohání k šílenství. Patrně od každého kousek a možná o to právě jde. Nenechat čtenáře chladným. Po mnoha letech jsem se opět ponořila do Paní Dallowayové - může za to posezení nad alkoholem jednoho pátečního večera a má společnost, která se knihou nemohla prokousat. Najednou jsem měla chuť dokázat (si), že Paní Dallowayová za to stojí. Nemalou roli hrála i zvědavost, jak na mě bude po letech působit. 


Paní Dallowayová - Virginie Woolf