pátek 24. března 2017

Vincent aneb nezdvořilé čtení v kavárně

Předminulý víkend jsem se sešla se Zdeňkou z Literárního koutku. Náš typický sedánek nad kávou a něčím dobrým. Zdeňka vyrazila do Plzně nejen za mnou, ale také do knihovny - mimo jiné si půjčila komiks o Vincentu van Goghovi - jeho tvorbu mám ráda, dokázala bych se na jeho obrazy dívat s otevřenou pusou klidně celou noc. Mají v sobě něco. Když jsem tedy zahlédla komiks Vincent od Barbary Stok na hromádce, chtěla jsem si ho prohlédnout. Následně šla všechna slušnost stranou a já se rozhodla - když už jsem nakoukla, prostě to dočtu. Ještě že jsme se Zdeňkou obě stejně nemocné, takže se má společnost neurazila, ale sama se ponořila do jedné z knih. Přátelství s jiným milovníkem knih má své obrovské výhody. 


Vincent - Barbara Stok

Spolu s Vincentem cestujeme na jih Francie, kde dýcháme malíři na záda a pozorujeme jeho tvořivou energii až k slavnému momentu uříznutého ucha - a ještě o kousíček dál. Vincent byl naprosto oddaný své práci, byl uchvácen zdejší krajinou a byl schopen namalovat několik obrazů kupky sena. Zároveň měl hlavu plnou myšlenky na založení "umělecké skupiny". Místa, kde by malíři mohli společně pracovat, vzájemně si pomáhat a učit se od sebe. Touto myšlenkou začal být téměř posedlý. V čase, kdy se komiks odehrává, byl uchvácen dílem Paula Gauguina  a toužil po tom, aby ho malíř navštívil a přidal se k němu.
Když chce člověk vytvořit něco opravdu dobrého, nesmí brát ohled na všeobecné uznání. To jsem se naučil před léty.
Vincent van Gogh byl velmi svéráznou osobností. Barbara Stok udělala, dle mého názoru, vstřícný krok v přiblížení tohoto úžasného umělce mladší generaci. Komiks není náročný, čte se rychle a obrázky jsou výstižné a místy velmi vtipné. Rozhodně nebude nudit ani dospělé jedince, jsem toho zdárným příkladem, ale nejsem si úplně jistá, jak by se na tohle dílko tvářili čtenáři hlouběji znalí Vincentova života. 

...

Ve mně každopádně komiks vzbudil značnou touhu si - konečně - přečíst knihu s názvem Žízeň po životě. A co je ušlechtilejší, než když se nad knihou bavíte a navíc ve vás probudí touhu zjistit si něco víc?
Nádhera? Je to správně okopírované, ale suché a zbytečné. 
Které malíře máte rádi vy? Osobně mám moc ráda tvorbu Claudea Moneta, Paula Gauguina, Henriho de Toulouse-Lautreca a Egona Schieleho. 

Autor: Barbara Stok
Překladatel: Veronika Havlíková
Počet stran: 144
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2015