Nejdéle vládnoucí panovnice

Pro jedny přežitek starých dob, pro druhé neodmyslitelná součást Spojeného království. Britská královská rodina vyvolává v lidech mnoho různých reakcí, mě osobně však vždy přitahovala. Na královně jsem, už jako malá holka, shledávala něco fascinujícího. Občas se ocitám v protichůdných pocitech ohledně jisté pompéznosti, na stranu druhou mě fascinuje tradice. Navíc, čím jsem starší, tím hlouběji pod povrch dokážu jít a vím, že není vše jen černobílé. Kniha Alžběta II. - Pracující žena, kterou napsala česká novinářka žijící ve Velké Británii Anastázie Harris, přináší vhled do života nejdéle vládnoucí panovnice v dějinách Spojeného království. 

Mladá fronta


Když byla Lilibet malá, nejraději lítala někde venku. Jako pravá aristokratka se samozřejmě uměla chovat a pokud si to situace žádala, byla zdvořilost a způsobilost sama. Na druhou stranu, její nejoblíbenější společností byli psi, koně a čerstvý vzduch. Bylo jí deset let, když se její život, a život celé rodiny, obrátil naruby. Abdikace strýčka Edwarda udělala z jejího nesmělého a milovaného tatínka nového krále. A z ní se přes noc stala následnice trůnu. Opustit život v řadovém domku na Piccadilly byl první z mnoha ústupků královskému životu. 

Jelikož nikdo nepředpokládal, že by z Lilibet mohla být jednoho dne královna, její výchova a vzdělání se přeci jen unášely trochu jiným směrem. Nejen že se Lilibet proti své vůli ocitla v Buckinghamském paláci, který byl zrůdně velký, starý a plný pravidel, její život se zkrátka od základů změnil. Přes počáteční nesnáze a nutnost naučit se spoustu "zbytečností" zvládla Lilibet svůj úděl bravurně. Vládnout s grácií a jednat vždy dle nejlepšího mínění nemusí být snadné, ale šedesát tři let na trůně o něčem vypovídá. 
Desetiletá Alžběta spolu s guvernantkou připravila svých třicet koníků - hraček ke stěhování, ale měla těžkou hlavu. Nejraději si hrála venku, jenomže zahrady Buckinghamského byly místem, kam se člověk musel obléct do parádních šatů a pak se tam musel způsobně chovat. Crawfie popsala bydlení v Buckinghamském paláci jako bivakování v muzeu. Všechno je staré, každou chvíli něco upadne, něco se utrhne. Všichni jsou od sebe odděleni nekonečnými, vymrzlými chodbami, a když se z nich jeden chce vymotat na zahradu, zabere mu to nejméně pět minut. 
V paláci bylo tolik myší, že jeden chlapík nedělal nic jiného, než že je celý den odchytával. Guvernantka v županu byla cestou do koupelny zaskočená neobvyklým setkáním: potkala pošťáka. Rozlehlý Buckinghamský palác totiž měl svou vlastní poštu. 
Alžběta II. - Pracující žena čtenáři předkládá vhled do života jedné z největších panovnic. Ukazuje Alžbětu nejen jako královnu, ale také jako ženu a matku. Dává nahlédnout do osobních koutů její královské výsosti v průběhu let - od nešťastné události s abdikací strýčka, přes smrt milovaného otce po vlastní korunovaci, vypořádání se s příchodem nových médií až po neblahou smrt lady Diany. 

I když si myslím, že mohly být informace v knize předány trochu méně chaoticky a více čtivě, přesto jsem si našla něco nového, co můj pohled na královnu zase trochu změnilo. Knížka je navíc doplněna o několik starých fotografií, které příjemně doladí atmosféru Alžbětina života.


Pokud rádi vstřebáváte nové informace, královská rodina je vám něčím blízká a nevadí vám značné přeskakování v textu a jistá kostrbatost, která mně bohužel trochu znepříjemňovala čtenářský zážitek, pak směle do toho a knihu paní Harris si přečtěte. Musím souhlasit s jednou větou, kterou ve své knize zmínila: "Ta holka je naprosto ohromná." Protože to, přes všechno, opravdu je. 


Za poskytnutí recenzního výtisku vřele děkuji Nakladatelství Mladá fronta!

Autor: Anastázie Harris
Počet stran: 224
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2016 Komentáře

 1. Ja mám biografie rada, táto mi príde v zhľadom na rozsiahlosť témy (rsp. dĺžku života Alžbety) trošku krátka, ale určite by som po nej siahla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď jsem si představila, jak tlustá by musela být taková kniha, která by mapovala celý její život do detailů. :D

   Vymazat
 2. To vypadá dobře! A shodou okolností jsem včera viděla na jednom blogu upoutávku na seriál Netflixu - The Crown. Tak nejdřív zkusím to a pak teoreticky i knihu :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!