Přesezené půlky aneb nový Harry je tu!

Harry Potter je má minulost, přítomnost i budoucnost. Čtenářsky jsem klišoidně odkojená story o brýlatém chlapci, který zůstal naživu. Do dneška mám v paměti, jak čtu pořád dokola první čtyři díly, protože pátý ještě nevyšel. To napětí při čekání na další střípek skládačky a posvátná úcta, když držíte v ruce nový díl, další rok Harryho života. Pamatuji si všechny ty okamžiky, kdy jsem byla dojatá, nasraná, nešťastná, chtivá, pobavená. Do dneška trpím pocitem, že někdo musel vyvraždit po cestě všechny sovy, které mi nesly dopis, protože nevěřím tomu, že by na mě v Bradavicích zapomněli, prostě ne. Když jsem dočetla sedmý díl, upsala bych duši za další příběh. A asi jsem ji nakonec vážně pod tlakem potterhlosti upsala. 

Harry Potter a prokleté dítě

Já věděla, že J.K. jednoho dne vyměkne! Čekala jsem to o hooodně dřív a v jiné formě, ale díky Albusovi za ty dary. Divadelní hra taky dobrý, jiný autor cajk. Před týdnem spatřilo světlo světa české vydání přepisu scénáře Harry Potter a prokleté dítě. Jako jo, chvilku jsem přemýšlela, že se budu chovat jako velká holka a té vlně nepropadnu. Má naivita mě nepřestává udivovat. Přiznám se, že jsem měla i trochu strach. Negativních ohlasů bylo všude tolik a červ v podobě A co když... trochu hlodal. Ale pak jsem se zastavila, nadechla a prolezla knižní bazary.

Jasně, že to nebude přesně TEN Harry, kterého známe, ale co? Vyvaruji se veškerých očekávání a prostě si to užiji. Jde o divadelní hru, ke všemu scénář. Rowlingová do toho možná mluvila, ale prsty jely někomu jinému. Že je to jen ždímačka na další peníze? Hodně špatná fanfikce? Lidi, no tááák! Takové kecy může pronést snad jen zatrolený mudla. Trochu vděku do života. Ne, nemohu objektivně soudit něco tak subjektivního. Mohu snad jen říct - každému podle jeho přístupu. 

A já ke knize přistoupila s nadšením dítěte, které poprvé vstoupilo na dobrodružnou cestu s malým Harrym. Vzala jsem do ruky starý známý formát, navlékla pyžamo a zalezla do postele, odkud jsem vylezla po čtyřech hodinách s přesezenou prdelí a TÍM pocitem uvnitř malé, spokojené a okouzlené dušičky. Ať si škarohlídí říkají co chtějí, je to tam. Pro mě osobně to tam je. 

Jestli je příběh přitažený za vlasy? Jestli je tam příliš mnoho feminismu? Že to není regulérní osmý díl? Že to mělo být úplně jinak? Že se na to měli pánové vysrat a nekazit skvěle zakončenou sérii? Že Rowlingová jen dojí další prachy? Že by kdejaká chytrá hlava napsala skvostnější fanfikci? Upřímně - tak ať. 

Pomlouvejte si Prokleté dítě, nenáviďte ho a haňte snahu o návrat k tomu pocitu. Hnidopichujte si směle dál, ale je mi vás líto. Každého, kdo v sobě nechá převážit mudlovský pohled na věc a taky každého, kdo se schovává za "Jsem velký fanoušek Harryho, ale tohle je sračka." Užijte si to, já si s dovolením užiji svůj kousek nefalšované nostalgie.


Komentáře

 1. Včera som pozerala Inferno na polici na túto knihu a tak nejak som tú kritiku aj očakávala. Recenzie radšej nečítam, pretože jednak ich je veľa a čítať všetky mi príde zbytočné, druhaj stejnak bude každá iná. Tvoj článok ma ale zaujal, lebo je to skôr subjektívny názor na to, prečo knihu prečítať, než recenzia, ktorá by knihu buď zhejtovala alebo vychválila. A to sa mi páči. A páči sa mi, ako ku knihe pristupuješ.
  Takže som rozhodnutá ešte počkať. Až opadne ten ošiaľ, až nebude Harry v každom výklade kníhkupectva až usúdim, že teraz by na to mohla prísť tá správna doba aj pre mňa a ja ho budem čítať ako fanúšik série. Nie veľký, až tak som to neprežívala, ale stále fanúšik. A nebudem mať od toho veľké očakávania, ale užijem si čisto ten príbeh.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Počkej tak dlouho, jak budeš potřebovat. Já jsem si také řekla, že ten BOOM nebudu nijak podporovat a počkám si, každopádně vydržela jsem to ani ne týden. :D Protože jsem toho měla už dost. Všude se objevovalo jak je to skvělé, pak zase jaká je to sračka. Nebavilo mě to, chtěla jsem si udělat svůj názor.

   A přesně pro ten důvod recenzí jupíjájou/sračka jsem nechtěla psát další takovou či makovou recenzi. Ta kniha ve mně vyvolala pocit a o ten jsem se chtěla podělit, jsem ráda, že se mi to povedlo. :)

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. To jsem ráda. :) Přála bych si ji vidět na vlastní oči, musí to být úžasný zážitek. :)

   Vymazat
 3. Taky si teď užívám návrat do světa kouzel a jsem napjatý, jak to dopadne. Kéž by to jednou mohlo být v repertoáru i nějakého českého divadla! Akorát jsem teda konzervativní (ale ne rasista!) - Hermiona jako černoška? Jakože cože?
  ---
  kdyzmyslis.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky bych si přála, aby se tahle hra dostala na česká divadelní prkna. Nebo ať sem klidně přijede anglický soubor, ale takhle je to trochu mimo dosah. :/
   Musím říct, že mě to možná trochu zarazilo, ale na druhou stranu, proč by ji nemohla hrát černoška. :) V tomhle směru konzerva nejsem, i když chápu, že je to prostě zvláštní. :)

   PS: Máte skvělého pána! :D

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!