Upeč třeba chleba

Minulý týden jsem zveřejnila bonbónkovou recenzi na Rosiin sladký krámek snů. A protože se mi kniha zažrala pod kůži (nejen ve formě tukových polštářků), neodolala jsem a koupila si nedávno vyšlou knihu Jenny Colgan, která sice od sladkého tématu trochu utekla, ale hlad z ní budete mít stejně. Ostrov s vůní čerstvého chleba nás opět zavede do Anglie, tentokrát však na přílivový ostrůvek, kde papuchalkové dávají dobrou noc a vůně čerstvého chleba se line podél přístavní zdi. 


Ostrov s vůní čerstvého chleba - Jenny Colgan

Pollyin život se obrátil vzhůru nohama. S Chrisem to nebylo ono už nějakou dobu a nyní se zdá, že se zpřetrhala i ta poslední vlákna, která jejich vztah držela pohromadě. Designerská firma, do které vložili společné úsilí, naději a peníze, zbankrotovala. Zatímco Chris je vzteky bez sebe a uzavírá se do své vlastní naštvanosti, Polly tak nějak pořád věří, že bude lépe. Je jí jasné, že peněz není nazbyt, že bude muset opustit minimalistický byt v drahém Plymouthu, večírky s přáteli v luxusních restauracích, život na vysoké noze. 

Polly je na tom finančně tak bídně, že jediný byt, který si může dovolit, je starý, rozbořený a na přílivovém ostrově v Cornwallu, kde žijí jen starousedlíci, rybáři a papuchalkové. Přes zděšené a nevybíravé protesty své nejlepší kamarádky se Polly rozhodne do polorozpadlého bytu nastěhovat. Nachází se totiž nad starou pekárnou a jestli Polly něco uklidňuje a těší, je to právě pečení. Třeba by mohla, jednoho krásného dne, vést svou vlastní pekárnu?    
Polly to hned zvedlo náladu a uvědomila si, že od rána udělala dvě dobré věci - umyla koupelnu a upekla chleba - no, a když připočte, že zavázala Neilovi křídlo, budou to tři. Někomu by to třeba nepřipadalo moc, ale pro ni to byl velký krok kupředu. Když chleba trochu vystydl, nakrájela ho  na tlusté krajíce a potřela máslem a trochou džemu, který si přivezla. 
Potom dala Neila zpátky do krabice - zdálo se, že mu to vůbec nevadí, i když Polly prolétlo myslí, jestli by si ho neměla posadit na rameno jako pirát papouška, ale okamžitě tu myšlenku zapudila jako zaprvé směšnou, zadruhé nehygienickou, zatřetí nevhodnou pro Neila a začtvrté matoucí, vzhledem k tomu, že se sama jmenuje Polly - a zamířila k přístavu.  
Ostrov s vůní čerstvého chleba je typickou knihou své autorky. Kdo již četl některou z předchozích knih ví, o čem mluvím. Autorčin vzorec je asi ve všech knihách stejný, ale to mi ani za mák nevadí, ba naopak, je to jeden z důvodů, proč jsem po její knize opět sáhla. Co se tedy příběhu týče, jsem naprosto spokojená. Anglii miluji ve všech jejích podobách a upřímně jídlo také. Přesto jsem však z Ostrova byla poměrně zklamaná. Jenže tady bych dávala vinu nakladatelství. 

U Arga jsem zvyklá na určitou kvalitu, ale v tomhle konkrétním případě se mi jí nedostalo. Oproti předchozím knihám, které od autorky u Arga vyšly, je u Ostrova jiná překladatelka a korektorka a slušně řečeno, byl to krok vedle. Příběh ztratil na čtivosti, místy byl text dost nesmyslný a celkově kostrbatý a co se chyb týče, nad tím jsem se už po půlce čtení přestala pozastavovat. Kdyby se jednalo o jiného nakladatele, možná by mé zklamání nebylo tak hořké, kdo ví.

Každopádně, pokud jste od autorky ještě nic nečetli, nekazte si Ostrovem chuť a sáhněte rovnou po Rosiině sladkém krámku snů. A jestli vám zvědavost přeci jen nedá, knihu si půjčte v knihovně, český překlad za koupi opravdu nestojí. 

Autor: Jenny Colgan
Překladatel: Dana Vlčková
Počet stran: 368
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2016


Komentáře

 1. Tak jsem zvědavá, jak se na to budu tvářit.. Všechny tři knížky už mám doma, jak jsem Ti říkala, a rozhodně bych se k nim ráda dostala co nejdříve. Minimálně ten roztomilý papuchalk na hřbetě knihy však mé případné rozhořčení trochu zahojí :) Hezký večer přeji!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem zvědavá, co na ně budeš říkat. :) Já dnes vrátila do knihovny nedočtenou tu první, Báječný krámek s čokoládou, líbila se mi, ale musela jsem ji odevzdat, někdy se k ní asi i vrátím a dočtu. Ale Rosiin mě fakt dostal. To byla láska... Ten Ostrov, no, uvidíš sama... Každopádně pak dej vědět! :)

   Vymazat
 2. Já jsem od této autorky četla Sladký krámek s čokoládou a ten se mi moc líbil, uvidíme, jaké budou další knihy. Po Tvé recenzi jsem zvědavá hlavně na Ostrov. Měj se krásně :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sladký krámek jsem dočetla jen do půlky, pak jsem ho musela vrátit do knihovny. Jako kniha se mi líbila, ale já raději Anglii než Francii. :D Za mě je nejlepší Rosiin sladký krámek snů, tahle kniha mě dostala. :)

   Vymazat
 3. Tuhle knížku jsem postřehla, ale nějak jsem se neodhodlala k její koupi :) Díky za přínosnou recenzi <3

  OdpovědětVymazat
 4. Jee no tak to je skvělý tip na knihu. Já si právě asi procházím něčím podobným jako hlavní hrdinka a myslím, že tohle by mě mohlo nakopnout v tom to nevzdávat. U mě je tedy ta změna v tom, že se musím odstěhovat z Pražského bytu, kde jsem měla hned pod okny bary a restaurace, kde bylo prostě vše, abych mohla věčně pařit a žít "naplno". Ale po seznámení s přítelem, který je z Kroměříže se teď plánuje stěhování sem. A já se toho taaak moc bojím, že tam nebude to na co jsem zvyklá. No jdu si tu knížku objednat, to by mě mohlo hodně uklidnit :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!