Nevím co chci, ale chci to hned

Být ženou není vždy procházka růžovou zahradou. Kamarád mi jednou řekl, že přeci máme prsa, tak to musí být skvělý život. No, z mužského pohledu možná ano. Občas pánům tu jednoduchost v uvažování, vlastně celkově v životě, závidím. Jenže ona ani ta prsa nejsou výhra, stačí mi vzpomínka na chvíle, kdy mi začala růst. Být ženou je někdy dost podobné jízdě na horské dráze. Nahoru, dolů, doprava, doleva, pak v jiném pořadí a takhle několikrát za sebou. Náš život je ovlivněn hormony, které se stále mění a to nejen v průběhu let, ale v průběhu každého měsíce. Není divu, že jsme občas na prášky (nebo na zabití). Že se však nemáme za co stydět, a že je to naprosto normální, nám v knize Náladové a protivné přednese americká psychiatrička Julie Holland


Nakladatelství Grada

Věděly jste dámy, že užívání hormonální antikoncepce vás může zbavit nejen schopnosti otěhotnět, ale i schopnosti najít si správného partnera? Že pokud vám nevoní mužův pot znamená to, že s ním pravděpodobně nebudete chtít skončit v posteli? Že vám protivnost v období PMS může pomoci lépe si uvědomit, kdo jste a co od sebe - a svého okolí - očekáváte? Máme tendenci si o sobě myslet, že jsme příliš citlivé, ubrečené, hysterické. Protože nám bylo okolím vtloukáno, méně či více zřetelně, že takové být nemáme, že to v sobě musíme ukrýt, že je to špatně. 

A víte co? Není to špatně. To, že jsme občas protivné, že bychom někdy nejradši prostě jen seděly doma a cpaly se zmrzlinou, jindy zase tvořily úžasné věci a měnily svět, v tom je naše síla a naše jedinečnost. Jsme dynamické osobnosti a v tom je myšlenka našeho bytí. Že ale potřebujete trochu popostrčit, abyste si dokázaly podobné myšlenky připustit? Že by bylo prima mít to i nějak vědecky podložené. Fajn, Náladové a protivné jsou tou pravou četbou pro nás, dámy. 

Naše tělo je moudřejší, než jsme vůbec schopné si představit, a spousta věcí, které mu škodí, spolu vzájemně souvisí. Nadměrné užívání léčiv nás připravilo o pocit kontroly a moderní život nás oddělil od regeneračních rytmů přírody. Je pochopitelné, když reagujeme na člověkem vytvořené šílenství tohoto světa slzami a frustrací; tyto pocity utrpení zároveň představují cestu ke zdraví a celistvosti. Potřebujeme být vnímavé vůči nepříjemným pocitům, a nikoli je potlačovat. Citlivost, podrážděnost a pojmenovávání našich potřeb a frustrací vede ke zlepšení našeho života. 
Jakmile začneme naslouchat svému tělu a sblížíme se se svou náladovostí, můžeme začít něco dělat. Například to, že vyzkoušíme nějaký druh přírodní léčby poté, co jsme se spoléhaly jen na předepisované léky. Nebo že přehodnotíme všechny ty role, které od sebe jako od žen očekáváme. Odpověď bude pro každou z nás jedinečná. Ale všechny se potřebujeme zastavit a naslouchat, jakmile začneme být protivné. Jestliže akceptujeme své nálady, budeme nakonec šťastnější. 
Julie Hollandová je skvělá společnice. Tahle lékařka je vtipná, chytrá a navíc moudrá. I když se drží vědeckých podkladů, nezapomene do knihy vložit notný kus lidskosti. A za to ji žeru. Pokud bych na ní měla přeci jen hledat nějakou tu chybičku, pak mě napadá jediné - je Američanka. Osobně se s tím dokážu vyrovnat, ale jedná se o fakt, který se v knize místy odráží a znám dost lidí, kteří americkou příchuť nesnesou. Pro ty snad jen - nenechte se tím odradit od jinak zajímavé četby. 

Náladové a protivné přináší uklidnění ženské duše, občas možná trochu tvrdou realitu, která není úplně hezká, ale člověka aspoň připraví na to, co ho čeká, rady, jak se z toho všeho nezbláznit a jak se k sobě chovat, aby se i ty nejděsivější dny změnily ve snesitelné. Doporučuje devět žen z deseti. Ta desátá stále ještě pláče potají v koutě a stydí se za to. 

Za poskytnutí recenzního výtisku vřele děkuji Nakladatelství Grada!

Autor: Julie Holland
Překladatel: Monika Kittová
Počet stran: 336
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2016

 

Komentáře

 1. Odpovědi
  1. Je to fakt zajímavé čtení. Chvílemi jsem si sice říkala, že se snad nechci dožít menopauzy. :D Ale jinak vážně, vážně zajímavé čtení. :)

   Vymazat
 2. Přesně tak, pokud akceptujeme své nálady, jsme šťastnější. Já jsem protivná, náladová a držkatá zcela konstantně, jsem s tím smířená a cítím se skvěle. Občas sice přivádím některé lidi k šílenství, ale to už je holt krutý úděl slabších povah :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. přesně tak:-) slabší povahy s námi prostě trpí....to je jejich problém, ne náš, děvčátka :-)
   Krásný den Ženy.

   Vymazat
 3. To vypadá dost zábavně, už jen v té recenzi se místy poznávám :-) A co teprve těhotenství a následné změny vyvolá za náladovost, občas rozumím tomu, proč mé okolí zmiňuje slova jako blázinec a léčebna :-D

  OdpovědětVymazat
 4. No není to jednoduché hlavně v době dospívání a poznávání sebe sama, ale časem když žena zestárne tak už se s tím vším zžije spam už tak nějak ví jak vše funguje. Ale dospívání bylo náročné, když vidíte v reklamách modelky které mají taková prsa. Občas to byl boj, ale vše se s věkem zklidnilo a harmonizování.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!