středa 14. září 2016

Láska prochází pytlíčkem bonbonů

Kdo nemá rád sladké, ať zvedne ruku. Těch pár osamělých ručiček asi ani nemusí ve čtení pokračovat. Moje ruka rozhodně do výšin nevyletěla, protože sladké miluji snad ve všech možných podobách. A tak není divu, že jsem jen stěží odolávala knize Jenny Colganové, která názvem i vzhledem doslova láká ke slupnutí. Rosiin sladký krámek snů slibuje prostředí anglického venkova, tak trochu tápající mladou ženu, jednu nevrlou starší ženu, lásku a hromady chutných bonbonů spolu s nostalgií papírových pruhovaných pytlíčků. 


Rosiin sladký krámek snů - Jenny Colgan


Rosie Hopkinsová je pomocná zdravotní sestra. Žije v rušném Londýně, který miluje, v malém bytečku s Gerardem, který je trochu závislý na její láskyplné péči. V poslední době je bez stálé práce, lítá z jednoho záskoku do druhého a začíná z této situace být poněkud rozčarovaná. A protože dle rodiny vlastně nemá do čeho píchnout, je na ní, aby se ujala jisté ošemetné záležitosti. Má se na pár týdnů odebrat na venkov za starou pratetou Lilian, aby stařenku přesunula do domova důchodců a prodala rodinný krámek s cukrovinkami. 

Lilian Hopkinsová je poněkud nevrlá postarší dáma. V Liptonu žije od narození, v domečku, kterému sousedí malý krámek, léta zanesený prachem a vzpomínkami. Kdysi byla svými cukrovinkami proslulá, ale ty časy odvál vítr. Nyní je Lilian prolezlá artritidou, vyhublá a myšlenkami daleko v minulosti, v letech, kdy ještě vše bylo v pořádku, kdy byla mladou dívkou se třemi bratry, kdy pomáhala tátovi prodávat v krámku, kdy si ji dobíral Henry Carr.  
Obě ženy se vzájemně měřily pohledem. Rosie čekala stařenku nad hrobem; Lilian byla stará už v době, kdy ona byla ještě dítě. Místo toho před sebou v tlumeném světle spatřila shrbenou, ale stále štíhlou paní, s nakrátko střiženým účesem, oblečenou do kaštanově hnědých šifonových šatů a krásně nalíčenou. 
Lilian zase očekávala mladou dívku, která měla daleko do téhle kudrnaté, poněkud sklíčeně se tvářící dospělé ženy s váčky pod světle šedýma očima. Pamatovala si malou Rosie jako hezké, živé děvčátko, které si vždy hrálo s panenkami, ukládalo je do postýlek a s důkladnou péčí je přikrývalo, přičemž stydlivě pokukovalo po její tašce, příliš zdvořilé a bázlivé na to, aby se zeptalo, jestli tam pro ně nejsou nějaké dobrůtky.
A tak se v zapadlé vesničce sejdou mladá žena a stará dáma a ač se na první pohled zdá, že jsou obě touto nucenou společností opravdu "nadšené", postupem času si k sobě najdou cestu. A nejen k sobě vzájemně. Pobyt na čerstvém vzduchu, nová přátelství, krámek s cukrovinkami, to vše pomůže Rosii najít sebe sama a uvědomit si, co od života chce a co ne. A důležité poselství od Lilian jí pomůže pochopit, že na některé věci se nemá čekat.

Rosiin sladký krámek snů je nádherná kniha, kterou ocení všechny milovnice Anglie, mlsek a nepřeslazených příběhů s láskyplným drobením. Obrovská nevýhoda této knihy spočívá v tom, že během čtení pravděpodobně přiberete nějaké to kilo, protože bez správné společnosti v podobě pytlíků s bonbony je zážitek značně ochuzený. Apeluji na nakladatele, aby přidával poukaz na odtučňovací kúru. A varuji ty méně šťastné s cukrovkou - asi by čtení téhle knihy bylo tak trochu mučením.   

Každopádně, přeji dobrou chuť a líbezné počtení! A pro kuchařinky - v knize je ukryto pár sladkých receptů, plných cukru a slastného očekávání. 

Autor: Jenny Colgan
Překladatel: Zora Šíchová
Počet stran: 432
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2015