Pretty Woman na útěku

Pretty Woman, Bridgetka, Hříšňák, Láska nebeská - to je filmová láskyplná klasika, na kterou můžu koukat pořád a pořád dokola, aniž by mě to omrzelo. Jsou to přesně ty filmy, ke kterým se hodí sklenka vína, sýr, pytlík křupek, tabulka čokolády, hřejivá mikina a chlupaté ponožky. Nejednou jsem si kňučela Time of my Life a představovala si, že jsem lehká jako pírko a sahá na mě Patrick. Nebo že se muchlám s Hugh Grantem na podlaze a moje bombarďáky mu nepřijdou odporné. A ještě líp, že mi Colin Firth pomáhá s večeří, kupuje mi deník, líbá mě... No, zkrátka zažít Lásku jako z filmu by mi vážně nevadilo, ale jelikož mám již doma skvělého chlapa - zdravím lásko - musí mi stačit knižní podání americké autorky Victorie Van Tiem. 


Láska jako z film - Victoria Van Tiem

Kensington "Kenzi" Shawová vždycky tak trochu zápolila se svou dokonalou rodinou. Připadala si přehlížená, nedoceněná, jiná. Ale tomu teď rázně učiní přítrž. Obrovský prsten na její ručce mluví za vše. Až tak vlastně nevadí, že je decentně mimo její vkus. Hlavně že ta skupina nevděčníků konečně padne na zadek. Svatba. Dokonalý princ. Protože Bradley je dokonalý. Dokonce mezi rodinné příslušníky zapadá lépe jak samotná Kenzi. 

Jenže se zdá, že ani v devětadvaceti jí to rodina nehodlá ulehčit, ba naopak v ní spolehlivě a s přehledem dokáže vyvolat pocit zhrzené dvanáctileté dívky, ani Kenz nemrkne. Oznámení zasnub nedopadne tak velkolepě, jak Kenz v skrytu duše doufala. A že měla radostné ovace vysněné k dokonalosti. Ale Kenz to nevzdává. S oznámením to možná nedopadlo podle představ, ale pořád je tu ještě práce, ve které se jí daří. Tedy do chvíle, než se z velkého klienta, důležitého pro další chod firmy, vyklube její bývalá láska Shane Bennett.
Když mi bylo devět, vyhodila jsem svou mámu. Prostě jsem jasně červenou fixou napsala: "Končíš." A přikreslila jsem smějící se kopretinu a žábu. No dobře, ta kytka vyhazovala tu žábu a bylo to napsané v bublině nad její hlavou. Ale kdybyste se podívali hodně z blízka, všimli byste si, že žába má na krku mámin oblíbený náhrdelník. To byl můj satirický debut. Smutné na tom bylo, že mámu to vůbec netrklo. Přihodila obrázek do šuplíku v kuchyni ke všem ostatním kresbám: k tučňákovi, kterého jsem načrtla podle fotky, ke kočce, kterou jsem pilovala k dokonalosti několik dní, dokonce k motýlovi, ke kterému moje učitelka na výtvarku připsala: "Nádherné, má opravdu talent!" 
Dnes se ale nemusím bát, že by to máma přešla. Jiskřivý diamant na mém levém prsteníčku se postará o všechno. Bradley je dokonalý úlovek. Světlovlasý, svalnatý, kultivovaný a chce si mě vzít. Stanu se paní Kensington Connorsovou. Tají se mi dech, když na to jen pomyslím. Tak proč jsem tak nervózní?
Ač bylo do teď vše přímočaře jasné, Kenz si najednou není jistá vůbec ničím. S Shanem se vrátily překrásné vzpomínky i stará křivda. Mladík, do kterého byla tak neskutečně zamilovaná a který tak náhle zmizel z jejího života, avšak ne z jejích vzpomínek, vyspěl v nádherného chlapa. Což bohužel Kenzi situaci nijak zvlášť neulehčuje. Co teď? Držet se dál své dospělé cesty, vzít si dokonalého Bradleyho a tvářit se, že je vše naprosto v pořádku? Nebo v sobě nechat probudit staré spící já a vrhnout se do života po hlavě? 

Láska jako z filmu je skvělou romantickou komedií jako všechny filmy, které byly autorce inspirací. I když je od začátku naprosto jasné, jak to celé skončí, nedalo mi to a já četla, četla a dokonce zamáčkla nejednu slzu. Nevím, zda to bylo tím, že romantické filmy, které tvořily opěrnou kostru příběhu a uváděly každou kapitolu, zbožňuji, případně vřelými sympatiemi ke Kenzi, ale tahle romantická oddechovka mi neskutečně sedla a co víc, přes veškerou sladkost a jasný závěr mi vůbec nepřišla hloupá.


Pokud jste milovníky romantických komedií a chcete u knihy vypnout, pak neváhejte a vezměte Kenzi s sebou k vodě, do parku na deku, nebo se jen společně uvelebte na balkoně po boku ledového nápoje a užijte si to. Protože, přiznejme si to, kdo z nás někdy nechtěl zažít Lásku jako z filmu

Autor: Victoria Van Tiem
Překladatel: Jana Mandelíková
Počet stran: 240
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2015

Komentáře