Potrhlý detektiv, kachna a jiné nadpřirozeno

Jeho výstřednost hraničí s potrhlostí, avšak inteligence je značně vysoká. Všímá si neuvěřitelného, ba co víc, on neuvěřitelné skutečně vidí. Kde ostatní tápou, on si ví rady, protože nadpřirozeno zanechává svou nesmazatelnou stopu. Jackaby amerického autora Williama Rittera je zajímavou směsicí skvělého detektiva s bystrým úsudkem a bláznivého génia. Ve chvíli, kdy jsem Jackabyho zahlédla na stránkách edičního plánu, jsem věděla, že musí být můj. Paranormální jevy, nadpřirozené bytosti a rok 1892 - ano prosím! 

Nakladatelství Host

Když se Abigail Rooková vylodí na břehu Nového Fiddelhamu, má v hlavě jednu myšlenku - za každou cenu si musí najít nějakou práci. Se svým kufrem, obsahujícím trošičku nepraktické kusy oděvu, se trmácí ulicemi a hledá vhodné místo. Zavadit o práci je však úkol těžší, než si původně myslela. Odebere se tedy do místního hostince, kde při rozmýšlení co bude dál poprvé potká podivínského detektiva Jackabyho, v tu chvíli však ještě netuší, že bude brzy jeho zaměstnankyní.

R. F. Jackaby hledá vhodného kandidáta na pozici svého asistenta. Když se před ním objeví dívka, kterou předešlého večera viděl v hostinci, není úplně přesvědčen, zda se pro ni nabízené místo hodí. Abigail však nemíní promarnit šanci a Jackabyho se drží jako klíště. Když krom vytrvalosti prokáže i obrovský smysl pro detail, Jackaby ji - alespoň prozatím - přijme do svého týmu. A také domu. Každý Sherlock potřebuje svého Watsona.   
A pak byl pryč. Po tom podivném setkání jsem se barmana zeptala, jestli o neznámém cizinci něco neví. Barman se přidušeně zasmál a obrátil oči v sloup. "Slyšel jsem toho spoustu a jedna dvě věci by možná mohly být i pravda. Skoro každý o něm má nějakou historku. Že jo, chlapi?" Pár místních se zasmálo a někteří začali připomínat útržky příběhů, které mi moc neříkaly. "Pamatujete na tu věc s kočkou a tuřínama?" "Nebo na ten šílenej požár u starosty?" "Bratránek na něj nedá dopustit, ale ten taky nedá dopustit na mořský panny a obludy." 
Bez případu není detektiva. Ani v Jackabym tomu není jinak. A tentokrát se jedná o pořádně krvavé dílo zkázy. Pro policisty možná nepříliš hezký, avšak poměrně prostý, pohled na mrtvolu v kaluži krve je pro Jackabyho plný magických odkazů. I přes zjevný odpor a nevoli policejního inspektora vede Jackaby své vlastní vyšetřování. Ve prospěch celého města nezbývá než doufat, že bude mít kapičku štěstí a úsudek lepší než přízemní inspektor.  

Když jsem za sebou měla prvních pár stránek, upřímně jsem si říkala, co to proboha je?!? Přiznám se, že mi tam skřítci a prapodivnost pana Jackabyho nějak neseděli. Přišlo mi to možná příliš přitažené za vlasy, nevhodně zasazené, nevím. Jenže pak se to stalo. Najednou si vše sedlo jako troll pod most a bylo to přímo dokonalé! Zábavné, záhadné, zajímavé. A setsakramentsky čtivé.

Pokud budete mít zpočátku podobný problém jako já, rozhodně knihu neodkládejte, protože by to byla věčná škoda. Upozorňuji však, že náruživého čtenáře detektivek dílo asi neuspokojí - já měla o vrahovi jasno už od brzkého začátku, avšak můj čtenářský zážitek to neznehodnotilo. Přeci jen, kouzlo a síla téhle knihy leží někde trochu jinde. 

Za poskytnutí recenzního výtisku vřele děkuji Nakladatelství HOST!

Autor: William Ritter
Překladatel: Vratislav Kadlec
Počet stran: 280
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2015 


Komentáře

 1. Taky byl pro mě začátek příliš rozpačitý a nebyla jsem si knihou jistá. Ale po pár stranách mě to zaujalo a už jsem ji nepustila :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. :) Pak jsem byla celkem smutná, že to tak rychle hltám a chtěla jsem si ji šetřit. :D A už se těším na další díl. :)

   Vymazat
 2. Ja som si Jackabyho zamilovala od prvej strany, všetky tie nadprirodzenosti mi do príbehu perfektne sadli. Teším sa na pokračovanie, dúfam, že bude rovnako praštené i vtipné :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem s tím právě z počátku měla trochu problém, možná i proto, že jsem byla vážně hodně natěšená a to pak mívám taková ta přehnaná očekávání, nebo prostě jen očekávání a když to tak není... :D Ale v průběhu jsem se zamilovala taky a moc! :) A od kachny jsem v tom byla až po uši. :D Jo a taky kapitola 13. :D Na pokračování se též těším. :) Jsme moc zvědavá, s čím autor přijde tentokrát. :)

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!