Mých 15 knižních nej II.

Rok se s rokem sešel a je tu další seznam patnácti knih, které jsem tento rok četla a zapůsobily na mě poněkud výrazněji (zbytku knih se tímto upřímně omlouvám). Letos jsem tu se seznamem o něco málo dříve - loňský seznam jsem sestavovala poslední den roku, ale tentokrát jsem se rozhodla, že třeba pomohu nějakému tomu adrenalinovému nadšenci, který se rozhodl nechat nákup vánočních dárků na tu nejvíc poslední chvíli. Máte můj obdiv a na zpevnění nervů vřele doporučuji svařáček dva, celkem to pomáhá, máte lidi kolem najednou tak nějak radši. Ale teď už konec řečí, knihy jsou tady!


Fight Evil


Kufr paní Sinclairové - Louise Walters: minulost, vesnice, ženy, válka, těhotenství, potraty, drby, sestřelené letadlo, polský voják, láska, touha, gramofon, dítě, přítomnost, město, knihkupectví, starý kufr, nalezený dopis, osud.


Sestrám by se milenci krást neměli - Sophie Ranald:  Londýn, vtip, sestry, ta ošklivá, ta hezká, něco jako filmová Bridget Jones, věrný kamarád, oslnivý krasavec, snaha být dokonalá, vztahy, city, láska.


Levandulový pokoj - Nina George: Francie, ztráta milovaného člověka, prázdnota, žal, vztek, vzpomínky, minulost, knihkupec, loď, knižní lékárna, vášeň, něha, slzy, hloubka, život, levandule, odpuštění, melancholie, krása, líbeznost, naděje, víno.


Zlodějka knih - Markus Zusak: Německo, dívka, blond vlásky, hnědé oči, dětství, cizí prostředí, druhá světová válka, život, knihy, pěstouni, přátelství, láska, soucit, hrůza, nelidskost, lidskost, jeden mladý žid, smrt. 


Ivan je jen jeden - Katherine Applegate: Gorila, obchodní dům, dálnice, senzace, pastelky, kreslení, umělecká díla, peníze, psí tulák, stará slonice, malé slůně, malá holka, skutečná událost.


Ztráty a nálezy - Brooke Davis: Kniha mrtvých tvorů, ztráta, tatínek, maminka, malá holčička, zrzavé kudrliny, červené holinky, obchodní dům, noc, samota, stojan s obrovskými dámskými bombarďáky, plastová figurína, starý písař, praštěná nevrlá stará bába, cesta, citlivé, ujeté, chaotické.


Jak to vidí Milo - Virginia Macgregor: oční vada, chlapec, malé prasátko, stará babička, rodina, nepovedené manželství, inteligentní přistěhovalec, domov důchodců, zlá zdravotní sestra, stáří, hnusné brambory, soutěž, Vánoce. 


Literární spolek Laury Sněžné - Pasi Ilmari Jääskeläinen: učitelka, krásná ústa, nefunkční vaječníky, literatura, rodičovský dům, návrat, spisovatelé, Zaječín, pohádky, mytologické postavy, knižní choroba, knihovnice, Hra, záhada, sníh. 


Hledá se hvězda - Lenka Brodecká: Kašpárek, Princezna, hvězda, království, král, zkamenělé zlo, Zrcadlová věž, papoušek, krádež, pátrání, horkovzdušný balon, vlkodav, překvapení.


Tvé překrásné já - Chuck Palahniuk: tuctová dívka, pohledný miliardář, splněný sen, nekonečná rozkoš, růžové sexuální pomůcky, vědecky podané sexuální scény, nechutné sexuální scény, parodie, výsměch, světová nadvláda.


Dánská dívka - David Ebershoff: manželská láska, síla lidského ducha, touha, inspirace skutečným životem, dánský malíř, obrazy, muž, žena, sexuální identita, pochopení, tolerance, změna pohlaví,  odvaha.


Pořád jsem to já - Lisa Genova: žena, padesát let, Harvard, profesorka psychologie, odbornice, sebejistota, hrdost, slova, myšlenky, inteligence, nesoustředěnost, vážná diagnóza, Alzheimerova choroba, reakce, ztráta, snaha, změna. 


Zahrada: Návrat - Jana Richterová: mladí lidé, láska, vztahy, dobro, zlo, návrat, ztráta, sen, realita, slepota, síla, hloubka, symbolika, zvěrstvo.


 Jackaby - William Ritter: dívka, obyčejné detaily, detektiv, čepice,šála, nadpřirozeno, nebezpečno, vtip, úsudek, Nová Anglie, kachna, vrah, krev, lupa, zápisník. 


Ryba jménem Ian - Bradley Somer: rybička, skok, 27. patro, osudy, lidi, stáří, mládí, narození, smrt, samota, smích, láska, promiskuita, krabice, život, dobrodružství.


To je mých 15 nej knih roku 2015 - četli jste některou? Vybrali byste si? A kdo z vás běží na poslední chvíli do knihkupectví?

Komentáře

 1. Paráda, zas mám seznam knížek co musím přečíst o 15 delší! Tvé asociace jsou dobrou reklamou :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Kupodivu jsem ani jednu nečetla :-), takže si připisuji na seznam, děkuji za inspiraci ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlastně mě to ani nepřekvapuje. :D Loni to bylo dost podobné. :) Asi čtu divné knihy. :D

   Vymazat
 3. Četla jsem jen Lauru Sněžnou a také patří do mého letošního TOP seznamu. Z těch dalších titulů bych si vybrala tu poslední - Ryba jménem Ian - teď jsem četla spíš temné romány, takže trocha humoru by nezaškodila :) Podívám se po ní po Vánocích v knihovně.
  A vůbec si nemyslím, že bys četla divné knihy :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Laura je úžasná! :) Brala bych ten jejich sníh. :)) Rybu mám rozečtenou, trochu mi to stylem vyprávění připomnělo Amélii z Montmartru. :) Dlouho jsem ten film neviděla, měla bych to napravit. :)

   Někdy mám pocit, že spousta lidí nezná knihy, které čtu. :) Přitom jsou to kolikrát novinky. :) Asi to bude tím, že hodně frčí YA a podobné a to jde mimo mě. :)

   Vymazat
  2. To bude možná tím, že blogerkami jsou velmi mladé čtenářky, které nic jiného než YA nečtou. Když si vzpomenu, co jsem kolem dvacítky četla já, tak nechápu, "kam ten svět spěje" :D Něco takového bych tehdy nevzala do ruky :D

   Vymazat
  3. No, mě celkem překvapuje, že nejen "mladé holky" čtou hlavně YA. Neříkám, že občas po nějaké nesáhnu - třeba Eleanor & Park mě velmi mile překvapila, bylo to takové jednoduché a milé - většinou mě však neskutečně nudí a přijde mi to na jedno brdo. Jednou za čas proč ne, ale neustále dokola, prostě nuda.

   Jop, také jsem si říkala. Když jsem byla na gymplu, pod lavicí jsem si četla Nebezpečné známosti, Lolitu, Na cestě a podobné...

   Vymazat
  4. Z YA jsem také četla Eleanor a Parka, tento příběh se mi líbil moc. Pak jsem přečetla i Fangirl, ale to už se mi nelíbilo! Jsem sice mladá duchem, ale co je moc, to je moc :D
   Na střední jsem četla Kafku, Kerouaca, Čapka, Topola, Hemingwaye - ooo, to byly časy!
   Byla jsem v FB blogerské skupině a to byla hrůza. Všechny četly jedno a totéž. A pak mě zakladatelka vyhodila, protože mi k mému příspěvku napsala, že bych ke každému příspěvku měla něco napsat a ne to tam jen tupě vyvěsit. Nejdřív jsem se ohradila, že nechápu, co tam k tomu mám psát, když všichni vidí, že je to recenze, pak jsem jí poděkovala, že je fakt milá (výraz TUPĚ mě trochu naštval) a zablokovala jsem ji a ona mě ze skupiny vyhodila :D Takže ke čtenářkám YA mám velmi vřelý vztah :D

   Vymazat
  5. Do Fangirl jsem nakoukla v knihovně, nějak mě to nezaujalo. :) Občas si z knihovny dotáhnu nějakou YA, že to zkusím, co na tom jako ostatní vidí. No, přečtu ji málokdy. :D Třeba naprosto nechápu humbuk kolem Selekce. Četla jsem to a upřímně větší sračka jsou snad už jen šedé odstíny...

   Občas si říkám, že to lepší jsem četla už na gymplu. :D Ale hrozně nerada čtu knihy znovu (krom Harryho), obzvláště když má knihovna přetéká nepřečteným zbožím. :D
   Tak to já jsem s nimi v klidu, většinou se o YA ani moc nebaví, protože je mi jasné, že bych spoustu lidí mohla urazit, ale občas mě to dost mrzí, když vidím, přesně jako Ty, že všichni čtou to samé,většina těch knih je na jedno brdo a je to kopírování kopírovaného, když je tolik nádherných a rozmanitých knih ke čtení...
   Jinak to na FB řeším tím, že tam narvu nějakou větu z recenze. :D

   Vymazat
  6. Přijde mi trošku krátkozraké odsuzovat lidi na základě toho co čtou, to si právě spojuji se školními léty, kdy lidi řeší, kdo co poslouchá atd :D já třeba asi do 20 YA nečetla vůbec a vyžívala se právě v "dospěláckých" knížkách a v klasikách, teď čtu YA mnohem více než za mlada, protože si u toho více odpočinu a nemyslím si, že to znamená nějaký úpadek mé ingeligence :D

   Vymazat
 4. Zlodějka knih....jinak všechno neznám :-)
  Zvu na GIVEAWAY:http://siraelxy.blogspot.cz/2015/12/moje-vanocne-novorocni-giveaway.html

  OdpovědětVymazat
 5. Díky za tipy na četbu! Zlodějku knih mám moc ráda!

  OdpovědětVymazat
 6. Uf.. ani jednu knihu jsem nečetla.. koukám, že mám co dohánět..:) Díky za inspiraci..:)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!