úterý 10. listopadu 2015

Když růžová nahradí muže

Po světě chodí spousta žen, které jejich partneři nedokáží řádně uspokojit. Nevrlé, nespokojené, plné napětí. Samotné nevědí, jaké slasti je jejich tělo schopné. Starají se o své muže, o své rodiny, o svou kariéru. Jsou skutečně šťastné? Nezaslouží si i ženy vzrušení, které by je vyneslo do nebeských výšin? Vzrušení, které by je zbavilo starostí a dovolilo jim užívat si potěšení, o jakém se jim ani nesnilo? Chuck Palahniuk ve své knize Tvé překrásné já vytvořil společnost plnou masturbujících žen, které svou uniformitou a vymytými mozky občas až děsivě dokonale připomínají dnešní populaci něžného pohlaví. 


Knihy Dobrovský


Penny Harriganová je obyčejná šestadvacetiletá žena. Vlastně by se dalo říct, že je naprosto průměrná. Stejná, jako stovky dalších, možná dokonce trochu nudná a nezajímavá. Neúspěšná slečna z vidlákova, podržtaška v právnické firmě. Řepačka toužící najít své místo v životě, své osobité nadání. A nově také Popelka pro nerdy, jelikož je to právě ona, prostá dívka, kterou nikdo nezná, koho si vybere žádaný miliardář za svou novou partnerku.

Cornelius Linus Maxwell, v bulváru známý pod přezdívkou "Orgasmaxwell", je nejbohatší muž světa. Má za sebou pohnutý osud sirotka, jemuž se podařilo uspět. Jeho firma DataMicroCom mu přináší nesmírné bohatství a vlivné postavení. Nejen v kariéře se Maxwellovi daří. I jeho milostná dráha září jako nejjasnější hvězda - první americká prezidentka, překrásná herečka, dokonce i samotná princezna. Tentokrát však svou pozornost přesunul k obyčejné Penny.
On pořád klečel mezi jejími roztaženými koleny a prohlásil: "Miluju tě, protože jsi tak průměrná." Pokud to byla lichotka, Penny už slyšela lepší. "Neurážej se, prosím," pokračoval tiše. "Podívej se na sebe. Máš učebnicovou pochvu. Tvoje velké stydké pysky jsou dokonale symetrické. Tvůj perineální šev je nádherný. Tvoje uzdička a zadní rozštěp..." Jako by marně hledal slova, přitiskl si dlaň na srdce a zhluboka vzdychl. 
"Biologicky vzato si muži takové uniformity nade všechno cení. Proporce tvých genitálií jsou ideální." Pod jeho pohledem si Penny nepřipadala ani tak jako žena... spíš jako vědecký pokus. Morče nebo laboratorní myš. A moc to nevylepšilo, když Maxwell dodal: "Ženy tvojí věkové skupiny a majetkové vrstvy jsou cílovou skupinou u většiny zboží, které se kde na světě vyrábí." 
PopelkaPan Božský, tomu se říká splněný sen. Luxus, pozornost, hýčkání. Z orgasmu do orgasmu, slastné vyčerpání, vymetená hlava. Jenže tady se žádné a žili šťastně až na věky konat nebude. Když si Penny uvědomí, že její vagína slouží pouze jako nástroj na zdokonalení křiklavě růžových sexuálních pomůcek, které mají nahradit miliardu manželů, rozhodne se Maxwellovi postavit. 

Pokud vám dvojice obyčejná holka a prachatý krasavec něco připomíná, nejste daleko od pravdy. Tvé překrásné já je ujetou kombinací špatného amatérského porna, vědeckého výzkumu a opěvovaných šedivých odstínů. Palahniuk patří již dlouho mezi mé oblíbence, není divu, že na Tvé překrásné já jsem se klepala jako nadržená slečinka. Zbožňuji jeho smysl pro humor, to s jakým důrazem dokáže člověka přesvědčit, že o daném tématu ví naprosto všechno. Ať už jde o úklid skvrny po červeném či uspokojení ženy s nadváhou.


Zrovna u této knihy nesmí čtenář Palahniuka brát příliš vážně, na druhou stranu se mezi řádky možná dozví víc, než je mu milé. Popisy sexuálních scén byly až komicky chladné, podané s precizností gynekologa, kterého už jen tak něco nevzruší. Mě osobně kniha neskutečně bavila, i když jsem v ní občas viděla až příliš mnoho z reality kolem. Je mi jasné, že ne každého tenhle literární kousek dostane do kolen, ke čtení je totiž třeba trocha nadhledu a na několika málo stránkách možná i silnější žaludek, avšak nakonec se nejedná o nic, co by se nedalo zvládnout. Já říkám - směle do toho!

Za zprostředkování recenzního výtisku knihy Nakladatelství Odeon vřele děkuji Knihy Dobrovský!

Autor: Chuck Palahniuk
Překladatel: Richard Podaný
Počet stran: 264
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2015