sobota 28. listopadu 2015

Čajem (nejen) ke čtecí pohodě

Miluji čtení. Překvapivé odhalení, já vím. Zbožňuji ten pocit, který mi čtecí chvíle přináší. Není to jen o tom vzít knihu do ruky a rozvalit se v křesle. Čtení je rituál. A k mému rituálu rozhodně patří dobrý čaj! Jsem čajomil, čaj piji celoročně. Čajová sezóna pro mě nezačíná podzimem, protože pro mě nikdy nekončí. Chvíle na čaj se v mém světě najde vždy. Šálek dobrého černého čaje dokáže rozehnat mé chmury a stejně tak podtrhnout chvíle s knihou. Dnes bych se s vámi ráda podělila o pár favoritů na mém čajovém seznamu, který je sice pekelně dlouhý, ale něco vám z něj přeci jen ráda předám. Máte připravené své oblíbené hrnečky?


Ahmad Tea - Earl Grey


Favoritem, po kterém sáhnu alespoň jednou denně (pokud ne, jsem pěkně nervózní) je Earl Grey od Ahmad Tea. Earl je pro mě králem mezi čaji. Bergamotová chuť a vůně mě uklidňuje a navozuje pocit "všechno bude fajn". Silný černý čaj je základem mého dne. Kam se na něj hrabe kafe. Vyzkoušela jsem již mnoho značek, ale Ahmad Tea má ten nejlepší Earl Grey pod sluncem! Mé chuťové pohárky ho milují. Křeslo, kostkovaná deka, konvička a ztratím se mezi stránkami knih.

Greenfield - Blueberry Nights a Delicious Plum
S koncem léta jsem začala mít ohromnou chuť na vše, co obsahuje švestky. Cpala jsem se švestkami od farmářů, v Koláčkárně objevila ten nejúchvatnější švestkový koláč (ještě teď při pomyšlení na něj slintám) a v čajovém obchůdku, kam chodím plenit, jsem našla přátelství a ten nejbožejší švestkový čaj, jaký jsem si kdy uměla představit. 

Problémem většiny švestkových čajů je ten, že málokdy narazíte na nekořeněný. Osobně nemám nic proti kořeněným čajům, často je dokonce vyhledávám (třeba Horká švestka od Megafytu je vynikající), ale jen jako občasné rozptýlení. Delicious Plum od Greenfieldu je černý čaj se švestkou a přátelé, je to blaho. 

Jenže když jsem na tohle blaho narazila, nějakou chvíli nebylo k sehnání a tak jsem na doporučení pána z jiného čajového krámku okusila - též od Greenfieldu - Blueberry Nights. Pokud milujete borůvky, není co řešit. 

Asi jste si již všimli, že v mém výběru je to samý černý čaj. Já je totiž miluji! Miluji jejich sílu, chuť a výraznost. Piji i zelené čaje, většinou jim dávám přednost v letních měsících, chutnají dobře vychlazené, ale černé jsou mi zkrátka bližší. Mají kulervoucí chuť. Jedině čaj černý jako bota mě dokáže vzpružit a navíc černý čaj je perfektní pro zimní a podzimní měsíce.


Basilur - Four Season Autumn Tea
Když jsme u těch černých skvostů, patří mezi ně i můj letošní objev - Podzimní čaj. Basilur vytvořil čajovou kolekci Four Season, z níž jsem ochutnala všechny roční doby, ale Autumn Tea mě okouzlil ze všech nejvíc (Winter Tea také ujde). Jedná se o černý čaj s aroma javorového sirupu. Voní nádherně kouřově. 

Pití Autumn Tea ve mně vyvolává vzpomínky na mého dědu. Utváří mi v hlavě představu obrovské knihovny ve starém, panském domě. Praskající oheň v krbu a bezpečí, sílu mužské dlaně ochranitelsky položené na rameni. Vůně koženého křesla, prachu, doutníků a whisky. 


Tenhle čaj byl láskou na první lok. Stal se u nás doma velmi oblíbeným. Ke čtení ho miluji asi nejvíc, navodí tu správně odpočinkovou atmosféru. Nedávno jsem ochutnala novinku od Ahmad Tea Maple Syrup, ale v kombinaci se zeleným čajem to pro mne nebyl nijak úchvatný zážitek, bohužel. BASILUR a VAZAR

Poslední čaje, o které bych se s vámi dnes ráda podělila, jsou též ze stáje černých a silných. Tím prvním je Leaf of Ceylon Assorted od Basiluru (koukám, že se z Basiluru za chvilku stane má oblíbená čajová značka) a jedná se o pět různých ceylonských čajů v jedné krabičce. Slintala jsem nad ní už dlouho, při poslední návštěvě čajového krámku jsem neodolala - a dobře jsem udělala! Nedělám si je ve velkém do konvičky, nýbrž jednou za čas do velkého hrnku. Jsou to spíše významné chuťovky. 

K poslednímu čaji Black Coctail Amaretto od značky Vazaru, se kterou mám tu čest poprvé, jsem se dostala čirou náhodou díky jedné staré dámě, která se přiřítila do čajového krámku, že prý je velmi dobrý. Když už tak nestydatě poslouchám cizí lidi, byl by hřích, kdybych ten čaj nezkusila, obzvlášť když je Amaretto tak dobré. I ten čaj je vynikající. 

Na konec jen podotknu, že černé čaje piji slazené medem a jemně ochucené citronem. Někdy, mám-li chuť, přihodím i kousek zázvoru - obzvlášť Earl Grey si tak ráda ozvláštním. (Nebo jsou ještě dobré brusinky.) Co vy? Milujete čaj? Jaký je váš nejoblíbenější? A uvítali byste, kdybych se občas podělila o své čajové lásky?