Nejen listí padá k zemi

Život na vsi má svá pravidla. Neděje se zde téměř nic a přesto mají obyvatelé vesničky stále něco na práci. Pro každého se najde škatulka a někdo oprávněný, kdo vás do ní zařadí. Pokud existuje tajemství, ve většině případů je veřejné. Otevřenost a souznění vesnických starousedlíků hraničí s všetečností. Ovšem stejně tak vládne na vsi opatrnost, pokud do ní zavítá vetřelec. Malé kulisy vesnického života dávají prostor tragédiím a komediím stejně jako velké město, ne-li dokonce větší. O tom ví své i Max Tudor, hlavní představitel detektivního příběhu Zlověstný podzim americké autorky G. M. Mallietové.


Nakladatelství Motto


Wanda Batton-Smytheová je vše, jen ne milá ženuška. Ve vesničce Nether Monkslip vládne pevnou rukou ženskému spolku. Sama se sebou je spokojená, neb jako jediná umí vše pořádně zařídit. Co se týče spokojenosti s ostatními, je to bída. Pokud sama něco neudělá, většinou to skončí katastrofálně. Není proto divu, že blížící se dožínková slavnost je výhradně její prací. A několika těch budižkničemů, kterým musí neustále šlapat na paty, protože bez toho prostě nic nefunguje.

Nikoho z Wandina okolí nepřekvapuje, když sem tam padne pod vousy zamumlaná výhrůžka, nebo snad zbožné přání, o Wandině odklizení ze světa živých. Možná by té tyrance, která každého jen dohání k šílenství, měl někdo zatnout tipec. Když je však Wandino bezvládné tělo nalezeno v klubovně, i ten sebevíc nepřátelsky naladěný obyvatel vesničky je tím strašným činem zaskočen. Nesnášeli ji, to ano, ale že by ji někdo skutečně zavraždil?     
Wanda měla na nohou opět polobotky a další róbu, tentokrát tmavě fialovou, znovu ve stylu královny. Na velké staromódní broži měla čmeláka, který se jí doslova procházel po levém rameni. Max se ochotně uvolil. Kéž by ji to na chvilku umlčelo a někdo jiný by si mohl alespoň na moment vydechnout. Vzápětí začala brázdit i v jiných vodách. Když se dotyčný zlobil či odporoval, jeho projevy ignorovala. Pokud měl některý z poddaných naléhavou prosbu, občas se uvolila a milostivě ho vyslechla.
Rozhodovala se směle a bez rozpaků, což ostatně naznačoval její samolibý výraz. Zmatená a frustrovaná očividně nebyla, tak se po setkání s ní cítili spíš druzí. Na okamžik přerušila svoje velitelské povinnosti. Byla to jen chvilka, ale zároveň dostačovala k tomu, aby se k němu krátce důvěrně naklonila a pošeptala mu: "Věřil byste tomu, pane vikáři? Paní Percyová se vykroutila z rozpisu služeb - měla být u stánku s okurkami a kompoty. 'Úmrtí v rodině,' tvrdí." Wanda si odfrkla.  
Zlověstný podzim je první ze čtyř knih o bývalém agentu MI5, jenž se usadí v poklidné vísce Nether Monkslip jakožto místní vikář. Max Tudor, jenž touží po klidu, našel ve vesničce přesně to, co hledal - banalitu všednodenních starostí. Alespoň do chvíle, než jeho bublinu propíchl vrah, který dokázal sprovodit ze světa jednu z jeho oveček. Minulost v Maxovi ožila a neuklidní se, dokud nebude Wandino úmrtí vysvětleno. 

Když pominu chyby a překlepy, jenž se v knize nevábně šířily jako klepy po vsi, tahle detektivka z prostředí Anglie mě nadchla. Žádné krvavé scény, přehršel násilí, komisař alkoholik či jedna akční scéna střídající druhou. Chápu, že některým čtenářům to může znít nudně, ale ne tak mně. Při čtení jsem měla pocit, jako bych v Nether Monkslip skutečně žila, procházela se podzimní krajinou, znala každou cihlu v okolí a pohnutky všech obyvatel. 


A přesto jsem za celou dobu čtení ani vzdáleně nepřišla na to, co a kdo se skrývá za vraždou nesympatické Wandy. Osobně doufám, že se brzy dočkáme i dalších dílů, které ocení hlavně milovníci klasické detektivky. 

Za zprostředkování recenzního výtisku knihy Nakladatelství Motto vřele děkuji Webmagazínu Rozhledna!

Autor: G.M. Malliet
Překladatel: Andrea Felcmanová
Počet stran: 320
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2015
Komentáře

 1. Chyby a překlepy !!!!....v poslední době jsem musela z tohoto důvodu dokonce několik knih odložit a už se k nim asi nevrátím....jsem asi divná, ale dost mi chyby a překlepy vadí a dokáží mi zkazit i tu nejúžasnější knihu..
  Takže škoda, podzimní Anglie by mne dost lákala, ale díky za varování :-) :-)
  Přeji klidné dny plné krásných knih :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chápu. Samozřejmě - omylní jsme všichni. Ovšem kniha není věcí levnou a jeden by řekl, že si člověk zaplatí za kvalitu. Zkrátka i kdybych zde na blogu psala "mylujy tje" je to celkem fuk, nejsem za to placená, ale u těch knih...

   Navíc je to nehezký nešvar poslední doby. Třeba Omega a KK má ve svých knihách standardně mnoho chyb a překlepů - a máš recht, že to dokáže zabít i sebelepší knihu. Člověka to neskutečně vytrhne ze začtení a někdy už se do toho skvělého příběhu člověk znovu nedostane... Žel i u knih začíná převládat kvantita nad kvalitou - a je to neuvěřitelně smutné...

   Vymazat
 2. Připomíná mi to trošku Vraždy v Midsomeru :-D Klasické detektivky můžu, kor ty z venkovského prostředí, protože tam většinou obviňujou všichni všechny a to mě baví. K těm hrubkám - taky si myslím, že na tohle by si měli dávat pozor, gramatika není nic tak složitého a hrubky jsou při čtení neskonale otravné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, máš recht! :D Možná proto se mi to tak líbilo, protože na Vraždy koukám ráda. :D Já se přiznám, že jsem byla detektivkou nepolíbená. :) Ale na první polibek krásné. :)
   Mě štvou i překlepy, jednou se to dá pochopit. Chápu, každý je chybující - á bych mohla vykládat - ale když za to člověk platí, no nevím. Mělo by se dbát na to, aby se tomu vyvarovali. Hlavně se to začíná stávat pravidlem, nikoliv výjimkou a to je to smutné...

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!