čtvrtek 6. srpna 2015

Válka v očích Němců

Knih o druhé světové válce je poměrně velké množství. Převážná většina z nich však ukazuje válku očima obětí, očima těch, kterým vstoupila do života, aniž by o ni stáli, nebo z ní měli nějaké výhody. Kniha irské autorky Audrey Mageeové s názvem Slib: Intimní příběh z války přináší pohled z druhé strany. Ukazuje válku očima Němců, těch, kterým měla mnoho přinést, těm, jenž měli hlavně získat. Jenže nic není černobílé a v konečném důsledku jsme všichni pouze lidé. Otázka zní, zda se s tím dokážeme vyrovnat. 


Knihy Dobrovský

Katharina Spinellová žije v berlínském bytě společně se svými rodiči. Zuří druhá světová a - stejně jako mnoho dalších obyčejných lidí - se i Katharina obává o svou budoucnost. Proto se rozhodne vdát za muže, kterého nikdy nepotkala, za vojáka, jenž v Rusku buduje lepší budoucnost Německa. Co na tom záleží, zda bude hrubý, pokud se mu něco stane, má ona jistý alespoň vdovský důchod. Koneckonců, výhody tohoto sňatku si užijí oba.

Peter Faber touží po jediném - dostat se aspoň na chvíli z té smradlavé ruské díry. Proto se na dálku ožení s neznámou ženou, jenž se na fotografii tváří poněkud vzdorovitě. I kdyby byla slepá a měla jen jednu nohu, bylo by mu to srdečně jedno. Hlavně, že se aspoň na pár dní podívá domů, do Německa. Uvidí Berlín, uvidí rodiče. Konečně si bude zase na chvilku připadat jako člověk. 
Chvíli si hověl v teplém tichu a samotě, potom si opláchl prsa a poblahopřál si, že je nekonečně daleko od kamarádů, rámusu a zmatku, výbuchů, bzučení much a štěkotu kulometů i od hlasu Katharinina otce, který mu plánoval budoucnost. Další rodičovskou sestavu rozhodně nepotřeboval. 
Pokrčil kolena a znovu dal hlavu pod hladinu. Chtěl zapomenout na červy vylézající z mrtvol a sladký pach smrti, z kterého se zvedal žaludek. Ve vodě si připadal jako zakuklený v tichu a nicotě. Chtěl tak zůstat, ale musel se vynořit, aby se nadechl. Z okraje vany vzal žínku a mýdlo a drhnul se tak dlouho, až voda úplně zhnědla.
Jak to umí jen vyhrocené situace, válka dokázala to, co by se jinak možná nestalo - Peter a Katharina v sobě dokázali během chvilky najít zalíbení. Jenže Slib je knihou o strastech války, nikoliv milostný příběh, takže sotva se ti dva sešli, měli si brzy jít opět svou cestou, i když v sobě nesli hřejivost Katharinina slibu. Čtenář tak dostal možnost sledovat osudy obou účastníků. Osudy, jenž jsou spjaté a přitom tak vzdálené. 

Slib je kniha, kterou zvládnete přečíst během jednoho odpoledne. Zaujal mě námět knihy, pohled z druhé strany byl neméně děsivý, jako příběhy obětí druhé světové války. Byly chvíle, kdy jsem při čtení trpěla a přemýšlela nad tím, proč se proboha muselo dít takové zvěrstvo. Na stranu druhou, začátek knihy málem zabil mou touhu po čtení. Přišlo mi, že postavy byly dosti prostoduché a ploché. Jsem však ráda, že jsem na tenhle prví dojem nedala. 

Jako by autorka s každou další stránkou nabyla větší sebejistoty, tak se i příběh stával hlubším, děsivějším a lépe podaným, a hořká příchuť plytkého začátku se pomalu rozplývala na patře, až ustoupila do pozadí jiné hořkosti - hořkosti (ne)lidského chování. 

Za zprostředkování recenzního výtisku knihy Nakladatelství Beta vřele děkuji Knihy Dobrovský!

Autor: Audrey Magee
Překladatel: Milena Pellarová
Počet stran: 272
Nakladatelství: BETA
Rok vydání: 2015