Kašpárek a Princezna

Jen si představte, jaké by to bylo, kdyby Poirot byl kašpárek a slečna Marplová princezna - že je ta představa divoká? Však divoká barevnost k dětské knize patří! "Hra na detektivy" v jednom království udělá radost dětem všeho věku - a na počtu dortových svíček nezáleží. Česká autorka Lenka Brodecká napsala milý detektivní příběh Hledá se hvězda. Osobně pohádkou nepohrdnu a tahle se mi zalíbila svou lehce melancholickou notou. A co si budeme nalhávat, též kašpárkovou rolničkou.

Hledá se hvězda - Lenka Brodecká

Království Zářivé hvězdy dostalo svůj název dle meteoritu, jenž jednoho dne v království přistál. Na kousku kamene spadlého z nebe by samo o sobě nebylo nic tak vzácného, i když každý meteorit je svým způsobem hezká zvláštnost. Tenhle však umí víc, než jen padat z nebe a zářit - tahle hvězda chránila celé království. V den, kdy se na hradě objevila, zmizelo veškeré zlo a zločinci, pobudové a zhýralci do jednoho zkameněli.

A tak si v království žili šťastně až do smrti. Ale kde že, chyba lávky. To by bylo nudné vyprávění o ničem. Ke štěstí obyvatel hradu chybí kašpárek. Není nic snazšího, než v konkurzu vybrat nového. A tak se na hradě objeví Kašpárek, jenž má vnést veselí a společnost Princezně do života. Teď už by se mohlo vše tvářit spokojeně - jenže to by nesměla ze Zrcadlové věže zmizet bájná Zářivá hvězda. 
Princezna dopila pomerančovou šťávu a brčkem šťárala v usazenině na dně. Pak brčko odložila, vecpala do sklenice ruku a dvěma prsty lovila ulepené maliny. Když nějakou chytila, strčila ji do úst. Kašpárek to sledoval se staženými koutky a mlčel. Ale dlouho mlčet nevydržel: "Umyla jste si předtím ruce, Princezno?" "Ne," řekla Princezna bezelstně, "ale na pravé jsem si olízla prsty." 
Kašpárek si pomyslel, že tady bude ještě hodně co napravovat, podal Princezně lžičku, kterou měl schovanou v kapse, a trpělivě čekal, až domlsá. Pak ji pobídl k dalšímu vyprávění. "No a stalo se něco zázračného. Od té doby, co k nám spadla Zářivá hvězda, vyhýbají se naší zemi všechna neštěstí. Zlo zmizelo."
Hledá se hvězda je krásná pohádková detektivka. Na obálce píší "nejen pro princezny" - a to je pravda. Najde se v ní každý, ať už má na sobě růžové šatečky a malou korunku, červený čepec s rolničkou či hermelín hodný krále. Při čtení jsem přemýšlela, kdo je zloděj, kdo lhář a co je pravda. Krásně jsem si připomněla, že nic nemusí být takové, jak se na první pohled zdá. Že pasivita není nikdy ta správná volba. A že bych moc chtěla vlkodava. 

Kdybych měla děti, tuhle knížku bych jim chtěla přečíst. Nebo darovat k narozeninám a dívat se, jak si v ní čtou. Jo a mimochodem, má krásné ilustrace, ale na ty si budete muset počkat až do vlastního čtení.

Autor: Lenka Brodecká
Ilustrace: Tereza Ščerbová
Počet stran: 232
Nakladatelství:
Host
Rok vydání: 2015 

Komentáře

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!