Laura a její spisovatelské duše

Mám ráda divné knihy. Zvláštní, jiné, neotřelé. Takové, při jejichž čtení pociťuji přímo fyzické uspokojení. Ty, ve kterých se autor laská se slovy, až mi běhá mráz po zádech a jemné chloupky na krku se staví do pozoru. Kde slova a myšlenky tančí v objetí a já mám chuť vrhnout se mezi ně a vybuchnout s nimi v naprostém duševním souladu. To vše, s lehkou příměsí spisovatelské úchylnosti, jsem našla v knize Literární spolek Laury Sněžné finského autora Pasi Ilmari Jääskeläinena. Po dočtení jsem toužila jen po jediné věci - abych dokázala zapomenout a mohla si to celé užít znovu.


Nakladatelství Paseka


Ella Amanda Milanová je šestadvacetiletou zastupující učitelkou finského jazyka a literatury. Její kroky se navrátily na rodnou půdu městečka Zaječín, tělo s hlavou do rodičovského domu, starého pokoje nad vrzajícími schody. Vedle známých věcí, jako je všudypřítomný opar místní spisovatelky Laury Sněžné, vznášející se nad městečkem v podobě mytologických postav a výtisku Potvůrkova v každé domácnosti, je v Ellině životě řada věcí jinak. Počínaje otcem, který je a zároveň není, konče záhadně proměnlivým výtiskem Zločinu a trestu.

Se zmutovanou knihou se Ella vydá do místní knihovny, kde narazí na knihovnici Ingrid Kočičkovou a její nepříliš vzrušený výraz. Přesto však za hradbou nevzrušenosti postřehne Ella něco, co v ní vyvolá ještě větší touhu po rozlousknutí záhady tak nehorázně pozměněného výtisku. A když jí v tom nehodlá pomoci knihovnice Kočičková, třeba by mohla spisovatelka Kočičková

Ella se před časem seznámila s Anabelou Hladinovou, jednou ze členek Literárního spolku Laury Sněžné, která v současné době žila ve Švédsku. Hladinová tenkrát přijela přednášet na univerzitu a Ella se jí po přednášce zeptala, jak se spisovatel cítí, když vidí svůj text opublikovaný. Žena se na ni srdečně usmála a zašeptala: "Víte, tehdy pochopíte, proč pes žere svoje zvratky."  
Ella zírala na svou povídku, načež si vzpomněla, že v tašce na ni čekají slohové práce. Měla by přesně dodržet rozvrh, který si stanovila. Dnes musí opravit třetinu kompozic, celkem patnáct, aby jí nezačaly narůstat resty, až za pár dnů přibydou další práce na opravu.
Rozhodla se, že nechá eseje v tašce. Ani zastupující učitelka finského jazyka přece nemusí opravovat slohovky každý večer svého života. Byla to pochopitelně kacířská myšlenka, ale vzbudila u Elly úsměv. V duchu ukázala prostředník oněm všemocným silám, které se v ní pokoušejí vyvolat pocit viny za neopravené kompozice. 
Zaječín čeká ještě několik překvapení, pro jeho obyvatele významnějšího charakteru, než-li pozměněné výtisky nebohých knih. Všechna se točí kolem ledově půvabné postavy Laury Sněžné, jejíž příběhy jsou alfou i omegou zaječínského života. A jejích devíti řádně vychovaných spisovatelů.

Literární spolek Laury Sněžné je chutný dort a zároveň ta nejlahodnější třešnička na jeho vrcholku. Nevím, zda mě autor víc okouzlil příběhem, nebo stylem, jakým si hraje se slovy. Na magický realismus nejsem příliš zvyklá, přesto mi přítomnost mytologických postav, jež mohly a nemusely být skutečné, avšak zcela přirozeně zapadaly do prostředí, nadmíru vyhovovala (přemýšlím, že využiji i přiloženého poukazu k mytologickému zmapování zahrady - jen ještě pořídit tu zahradu).

Literární spolek Laury Sněžné není pro každého - brakem rozbředlé čtenářské mozky možná nestráví poetičnost díla, neocení ulítlost autorových písmen, nezvládnou hromady sněhu a spisovatelskou Hru (ona totiž není hra jako Hra). Ale my ostatní, otevřené duše žijící ve vlastní bublině divnosti, my budeme nadšeni. Aspoň mně se nadšení zažralo až do morku kostí. 


Za poskytnutí recenzního výtisku Nakladatelství Paseka vřele děkuji Internetovému knihkupectví Kosmas.cz!

Autor: Pasi Ilmari Jääskeläinen
Překladatel: Vladimír Piskoř
Počet stran: 260
Nakladatelství: Paseka
Rok vydání: 2015
Komentáře

 1. Teď mě fakt pobavilo, že napíšeme recenzi na stejnou knížku ve stejný den :) Ráda slyším, že se ti knížka taky líbila, já byla naprosto unešená. Proto mě docela překvapilo, že třeba na Databázi knih má spíše průměrné hodnocení

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hh, já ji měla napsanou už asi týden, čtrnáct dní, jen jsem se zveřejněním čekala. :) Já jsem taky unešená - je prostě boží, boží, boží! Hele, mě už to ani nepřekvapuje - velká spousta knih, ze kterých jsem já nadšená má na Databázi poměrně nízké hodnocení. Kolikrát už to beru tak, že čím nižší, tím pro mě lepší. :D

   Ono víš jak - to hodnocení je dost zkreslující, je vidět, že Laura zkrátka není pro každého. :) Většinou každá trochu neběžná kniha je s nízkým hodnocením... aspoň mi to tak přijde... :)

   Vymazat
 2. Za mě taky paráda ;) Moc mě zaujal koncept Hry, který byl vlastně takovou trochu jinou psychoterapií. Ráda bych si zahrála. Jen teda ten konec nemusel být až tak moc otevřený ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se ten konec líbil (navíc otevřené konce dávají naději, že třeba někdy... :D)... Mně taky a můžu říct, že mě to až trochu zvrhle vzrušovalo... ehm... :D Já bych do téhle knihy prostě nejradši vstoupila a nevylezla.. :D

   Vymazat
 3. Píšeš prostě boží recenze, vždycky se těším, až zveřejníš novou. Na tuhle knihu jsi mě maximálně nalákala, musím jí mít. <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za takovou milou chválu! Hned mám hezčí večer. :) Já Ti tak závidím, že ji budeš moct číst poprvé! :D

   Vymazat
 4. Samozřejmě zase úchvatná recenze. Tleskám. Já čtu KNIHY (psáno s velkým písmem, protože pro mne jsou knihy božstvo, kterému se klaním a ke kterému se denně utíkám) jako zběsilá, ale recenze bych asi psát neuměla, protože ty pocity jsou pak někde ve mně....a vychutnávám si je…nedokázala bych je asi předat dál...i když Vám recenzentkám dost závidím pak ty výlety třeba do HOSTu :) A s „divností“ knih úplně souhlasím…zásadně knihy, které čtu, jsou pro ostatní nezajímavé. Ale dobře jim tak, chtějí mít mozek rozbředlý brakem, mají ho mít.
  Díky díky za čtenáře, kteří jsou jako Ty. Přeji krásné dny 

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždycky když začnu mít pocit, že moje recenze stojí za hovno, objeví se tu tolik milých lidí s ještě milejšími slovy. Ach, ještě že já vás mám! :) Zrovna u téhle knihy se obávám, že jsem ani zdaleka nedokázala předat to mrazivé nadšení, které ve mně vyvolala... Věř mi, že trpím každou recenzí. :D

   V poslední době mám pocit, že knihy, které jsou všemi opěvované mi přijdou jako průměrné, ne-li podprůměrné... taky si ráda oddechnu a nejsem zase nějaký extra znalec... ale asi už na sobě pociťuji, že čtu dost, protože už mě také neuspokojí vše, jako dřív... Víc si všímám "těch vroubků", má-li kniha nějaké...

   Naštěstí (no, naštěstí, o tom by se dalo dloooouho polemizovat) je nás na světě jako krys - a co člověk, to jiná chuť. Tudíž každému sedne něco jiného a co já "podupu" může někdo s láskou zvednout a být okouzlen... Jen prostě začínám mít pocit, že jsem náročnější a tolik mě již nebaví "přivírat očka". Asi začínám být knižně namyšlená. :D

   Vymazat
 5. Skvělá, skvělá recenze! :) Kniha na mě čeká na nočním stolku a těším se na ni čím dál tím víc. Jen mě trochu mrzí, že když jsem se včera rozhodovala, do jakého příběhu se pustím dál, dala jsem přednost knize "Nemiř na mě tou věcí". No co, kdo si počká... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, díky! Hele, každá kniha má svůj čas, aspoň se máš na co těšit. :) Jsem zvědavá, jak se Ti bude líbit, snad taky nadchne a prostoupí, jako mě! :)

   Vymazat
 6. Jsem ráda že se ti kniha líbila:). Já bohužel tyto "podivné knihy" nechápu a často ani nedočtu:(. Možná časem..:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono to asi taky přichází s věkem. :) Jsem už stará bréca. :D Zrovna tahle mi však přijde ještě podivností stravitelná, takže když ji třeba objevíš v knihovně, mohla bys ji zkusit, pokud by Tě aspoň trochu lákala. :)

   Vymazat
 7. Jdu ji sehnat! Vypadá jako skvěle šílená a (jak jsi říkala) nepochopitelná pro každého. A podle ukázky vidím - to je něco pro mě :) Ale ta jména! Nevím, jestli jsem z nich unesena, nebo zhrozena :D To jsou všechna taková??
  V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já byla nadšená. :) Vím, že někdo si z těch překladů trhal vlasy, ale mně se to líbí, dodala tomu takovou naivní zvláštnost a já jsem si nemusela lámat jazyk s jejich originálními jmény, které mě osobně často při čtení fakt serou. :D Takže ano, snad všechna jsou taková. :)

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!