Tak jsem potkala literaturu

Že je Plzeň "Hlavní město kultury 2015" snad víme všichni. Kdo nevěděl, už to ví. To znamená spoustu akcí, jimž se úspěšně vyhýbám, protože s sebou přináší hordy natěšených lidí a mačkání se v davu není zrovna má oblíbená kratochvíle. Nicméně, jakožto knihomil, jsem nemohla nepostřehnout projekt s názvem Meeting Literature, který se rozběhl někdy koncem loňského roku a z nějž jsem včera prvně ochutnala. Asi bylo správné postavení hvězd, protože jsem se velmi spontánně zapsala na přednášku s názvem "Současná americká literatura", za pár hodin se oblékla a vyrazila do prostor Galerie Evropského domu, kde přednáška probíhala. (Přišla jsem s malým zpožděním, ale byli jsme dva, takže.)


Co jsem si nabrala...

Asi se ptáte, co to Meeting Literature vlastně je, o co jim jde. Jedná se o společné dílo Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a Evropského hlavního města kultury Plzně 2015. Jejich společným cílem je vnést do Plzně evropskou literaturu a její autory. Což v praxi znamená, že krom různých zajímavých přednášek a divadelních představení můžete v Plzni potkat i samotné autory, kteří nemusí být českému čtenáři příliš známí. Meeting Literature navíc spolupracuje s vybranými kavárnami v Plzni,  kde můžete najít to nejlepší z evropské literatury jak v překladu, tak v originále. 


Plánek kaváren
Co se týče včerejší přednášky, vystoupil Richard Olehla, který mimo jiné do nedávna vyučoval na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze. Spolupracuje s českými nakladatelstvími, píše do novin a literárních časopisů. Popsala bych ho jako "sympatický a velmi zanícený". V dobrém slova smyslu.

Krom telefonního seznamu jmen amerických autorů (na vyžádání zašlu mailem), jenž "za něco stojí" (pozor, poskládáno čistě na osobních sympatiích pana Olehly), jsem se dozvěděla o rozdílu americké literatury v Americe a u nás v České republice.

Na jakých základech je vydána kniha v Americe, na jakých u nás - většinou jsou to výhry v prestižních soutěžích, fakt, že byla kniha aspoň nominována do užšího výběru, šikovný literární agend a v ČR navíc také to, zda už tu od autora něco (úspěšně) vyšlo, nebo se autor zná s nakladatelem.

Největším zklamáním pro mne bylo slyšet, že můj oblíbený Robert Fulghum v Americe vlastně tak moc neletí. Jako ví se, že napsal "něco se školkou", ale tím to hasne. Nu což, ráda ho kvůli tomu mít nepřestanu. 


Dobroty od Pappa Coffee
Na ty, kteří vydrželi až do konce, čekaly dobroty v "americkém stylu" od Pappa Coffee. Ukořistila jsem jeden muffinek s marshmallow a jeden "mini-burger". Bylo to vynikající, ale v pět ráno jsem si nadávala (asi to bylo na můj rozbouřený, i když lepší, žlučník velké sousto).


Díky včerejší přednášce jsem se navíc už zapsala na další akci, která proběhne 9.4.2015 v Divadle Dialog. Jde o scénické čtení vycházející ze skvělé knihy Floriana Illiese 1913: Léto jednoho století. Mám radost, že budeme mít kousek HOSTovského Brna i u nás v Plzni. 

1913. Jedno století v groteskní zkratce

Komentáře

 1. Takové akce mám moc ráda:-) A občerstvení taky nevypadá uplně k zahození :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jednou za uherák taky. :D Bylo to moc dobré, žel krutě jsem za svou nenasytnost zaplatila. :D Ale stálo to za to. :D

   Vymazat
 2. Ten seznam by mě docela zajímal. A o tom, že Fulghum není v Americe tolik oblíbený jsem nevěděla. Ale mohlo mě to napadnout - hodně si hýčká české čtenáře - máme vlastní knížku, přijede sem na autogramiády... =) Docela by mě zajímalo, čím je to dáno. Jestli tím, jak se Argo zhostilo jeho vydávání, nebo blízkostí mentality jeho knih.

  Mimochodem Fulghum je jeden z mých nejoblíběnějších autorů - obzvlášť Třetí přání je kniha snů. =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi by to chtělo mail, kvůli tomu seznamu, že? Tak prosím sem: chmyrizpampelisky@seznam.cz

   Děkuji moc.

   Vymazat
  2. Je pravda, že jsem si vždycky říkala, jak je zvláštní, že sem tak často jezdí, že se tolik baví s vydavateli, že má české fandy tak rád... Už víme odkud vítr vane. :)) Já bych možná řekla, že tou "lidskostí" obsaženou v jeho knihách. Přeci jen, co jsem tak pochytila, tak v Americe spíš berou "velké americké romány", taková těžká témata, takovou oslavu sebe sama... a Fulghum z toho docela vybočuje... ale to je jen má domněnka... :)

   Jinak seznam sepíši do PC podoby a do večera zašlu. :) Ale jsou to vážně jen jména. :)) A některá, jako beatnická jméně, jsem si neopsala, neb je znám a mám ráda (klasika Kerouac, Kesey, Ginsberg).

   Vymazat
  3. Díky moc za ta jména! =) Určitě se tím ráda inspiruji.

   A ta tvoje teorie o Fulghumovi je dobrá. =) Teď jsem nedávno slyšela, že je to podobné i s Betty MacDonaldovou - u nás se pořád prodává a v Americe už po ní neštěkne pes.

   Vymazat
 3. Tady to bylo fajn, že jsi prostě přišla a poslouchala... :) A to mi vyhovuje, nerada se bavím před takovou hordou lidí... :) Ale tahle akce se mi líbila a moc se těším na další, v divadle. :) Jj, vím, že knihovna v Praze sem tam něco pořádá. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Škoda, že mám Plzeň dooost z ruky, ráda bych se takového eventu zúčastnila :) Richard Olehla je člověk, který mě vždy zajímal a chtěla si s ním popovídat...i když vlastně ani nevím, co bych mu chtěla říct a hlavně, zda by byla možnot mu vůbec něco říct :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Páni, pro mě byl do té doby Olehla neznámým člověkem.... (Asi bych to neměla přiznávat tak nahlas. :)) No, tady sice byl prostor pro diskuzi, ale já jen tupě stála opodál, u stolku s jídlem, usmívala se a poslouchala (jak je mým zvykem).... protože se kolem něj sešly ženy a já neměla chuť se mezi ně zapojit.... Takže pokud jsi na tom jako já, o moc jsi v tomhle směru nepřišla... :D

   Vymazat
  2. Dobrý den, náhodou jsem narazil na tuto diskuzi, tak se zpožděním reaguji. Těší mě Váš zájem o americkou literaturu, snažím se v tomto ohledu činit, co se dá. Spolupracuju s Americkým centrem v Praze a vedu stránku www.americkaliteraturadnes.cz. Projekt má taky profil na Facebooku, tak jestli budete mít chuť něco probrat, můžeme virtuálně tam, nebo někdy v Americkém centru (na podzim bychom měli dělat pořad o Hemingwayovi, ale psst, ještě to není oficiální ;). Richard Olehla

   Vymazat
  3. Dobrý den, náhodou jsem narazil na tuto diskuzi, tak se zpožděním reaguji. Těší mě Váš zájem o americkou literaturu, snažím se v tomto ohledu činit, co se dá. Spolupracuju s Americkým centrem v Praze a vedu stránku www.americkaliteraturadnes.cz. Projekt má taky profil na Facebooku, tak jestli budete mít chuť něco probrat, můžeme virtuálně tam, nebo někdy v Americkém centru (na podzim bychom měli dělat pořad o Hemingwayovi, ale psst, ještě to není oficiální ;). Richard Olehla

   Vymazat
 5. doufam ze jednou bude Liberec hlavni mesto kultury a neco takovyho tu taky bude. na to jak jsme velky je tu toho s literaturou sakra malo :( a tohle zni jako super akce! a ty muffinky s marshmallow jsou nejvic!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, to víš. Máte tam zimu, ajťáky a sportovní vyžití - a ty bys do toho ještě tahala literaturu? :D Ale zase je v LBC úžasná knihovna, kterou vám může kdekdo závidět - a tam určitě také musí být nějaké akce, ne? :)

   Vymazat
 6. Když měl Robert Fulghum autorské čtení v Ostravě, tak se ho na to taky někdo ptal. A on sám tvrdil, že je to nejspíš tou naší mentalitou, kterou s náma sdílí. Však je taky dost zcestovalý a netráví veškerý čas jen v Americe.
  Chtěla jsem si ho přečíst v angličtině, ale protože kupuju především přes knihkupectví, které dováží z Británie, tak byl docela problém ho sehnat. Celkově je Evropa pro jeho knihy zabitá. Hlavně, že se k nám dostal!
  Seznam autorů by mě taky zajímal ;) Myslím, že po několika semestrech americké literatury sice nějaký ten přehled mám, ale věřím že tam budeš mít určitě něco nového a zajímavého!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem se s ním slušně minula na veletrhu Svět knihy. Nu což, stalo se.... Co se týče toho seznamu, když mi dáš mail, ráda Ti ho pošlu - pokud ten mail nechceš dávat sem, napiš mi na můj: daffodilaslavickova@seznam.cz :)

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!