středa 25. března 2015

Tak jsem potkala literaturu

Že je Plzeň "Hlavní město kultury 2015" snad víme všichni. Kdo nevěděl, už to ví. To znamená spoustu akcí, jimž se úspěšně vyhýbám, protože s sebou přináší hordy natěšených lidí a mačkání se v davu není zrovna má oblíbená kratochvíle. Nicméně, jakožto knihomil, jsem nemohla nepostřehnout projekt s názvem Meeting Literature, který se rozběhl někdy koncem loňského roku a z nějž jsem včera prvně ochutnala. Asi bylo správné postavení hvězd, protože jsem se velmi spontánně zapsala na přednášku s názvem "Současná americká literatura", za pár hodin se oblékla a vyrazila do prostor Galerie Evropského domu, kde přednáška probíhala. (Přišla jsem s malým zpožděním, ale byli jsme dva, takže.)


Co jsem si nabrala...

Asi se ptáte, co to Meeting Literature vlastně je, o co jim jde. Jedná se o společné dílo Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a Evropského hlavního města kultury Plzně 2015. Jejich společným cílem je vnést do Plzně evropskou literaturu a její autory. Což v praxi znamená, že krom různých zajímavých přednášek a divadelních představení můžete v Plzni potkat i samotné autory, kteří nemusí být českému čtenáři příliš známí. Meeting Literature navíc spolupracuje s vybranými kavárnami v Plzni,  kde můžete najít to nejlepší z evropské literatury jak v překladu, tak v originále. 


Plánek kaváren
Co se týče včerejší přednášky, vystoupil Richard Olehla, který mimo jiné do nedávna vyučoval na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze. Spolupracuje s českými nakladatelstvími, píše do novin a literárních časopisů. Popsala bych ho jako "sympatický a velmi zanícený". V dobrém slova smyslu.

Krom telefonního seznamu jmen amerických autorů (na vyžádání zašlu mailem), jenž "za něco stojí" (pozor, poskládáno čistě na osobních sympatiích pana Olehly), jsem se dozvěděla o rozdílu americké literatury v Americe a u nás v České republice.

Na jakých základech je vydána kniha v Americe, na jakých u nás - většinou jsou to výhry v prestižních soutěžích, fakt, že byla kniha aspoň nominována do užšího výběru, šikovný literární agend a v ČR navíc také to, zda už tu od autora něco (úspěšně) vyšlo, nebo se autor zná s nakladatelem.

Největším zklamáním pro mne bylo slyšet, že můj oblíbený Robert Fulghum v Americe vlastně tak moc neletí. Jako ví se, že napsal "něco se školkou", ale tím to hasne. Nu což, ráda ho kvůli tomu mít nepřestanu. 


Dobroty od Pappa Coffee
Na ty, kteří vydrželi až do konce, čekaly dobroty v "americkém stylu" od Pappa Coffee. Ukořistila jsem jeden muffinek s marshmallow a jeden "mini-burger". Bylo to vynikající, ale v pět ráno jsem si nadávala (asi to bylo na můj rozbouřený, i když lepší, žlučník velké sousto).


Díky včerejší přednášce jsem se navíc už zapsala na další akci, která proběhne 9.4.2015 v Divadle Dialog. Jde o scénické čtení vycházející ze skvělé knihy Floriana Illiese 1913: Léto jednoho století. Mám radost, že budeme mít kousek HOSTovského Brna i u nás v Plzni. 

1913. Jedno století v groteskní zkratce