Ta, která krade knihy

Dětství, to je kouzelný čas. Čas her a bezstarostného snění. Čas sourozeneckých potyček, lumpáren a představ, že nic není nemožné. Dětství bychom si měli užít beze strachu, hltat život plnými doušky, bavit se. Jenže co když je dětství zasazené do doby, která bezstarostnému životu příliš nepřeje? Ba naopak, vše kolem se mění a vy nestačíte tyhle změny vstřebávat. Ocitáte se v cizím prostředí, mezi lidmi, které neznáte a nad vaší zemí se vznáší Führerův těžký, temný stín následovaný samotnou smrtí. Vítejte v dětství Zlodějky knih australského spisovatele Markuse Zusaka


Markus Zusak - Zlodějka knih


Liesel Memingerová je spolu s maminkou a mladším bráškou na cestě vlakem do Mnichova, když ji poprvé potká smrt. Ta si k sobě vezme nikoliv ji, ale jejího brášku, kterému pomůže od náporu silných záchvatů kašle. Nezbývá, než malého chlapce po cestě pohřbít. K mrtvým jen s úctou. A tak se k Liesel dostane první knížka - černá se stříbrným písmem, zapadlá ve sněhu. Hrobařova rukověť. Tou knihou započala svou zlodějskou kariéru. V ten čas zaujala smrt.

Smrt stojící nad hrobem a mávající, neviděná. To ona vypráví příběh malé Liesel. Smrt toho viděla již hodně, a hodně ji toho ještě čeká, netřeba si nic nalhávat. Přesto, přesto ji zaujala malá, blonďatá dívenka s hnědýma očima. Jedno dítě, jeden osud v nacistickém Německu. Jeden život, který pohnul city samotné smrti. Malá zlodějka knih.
Když odevzdal svou přihlášku v ústředí NSDAP v Münchener Straße, zahlédl, jak čtyři muži házejí cihly do Kleinmanova obchodu s oděvy. Byl to jeden z mála židovských obchodů, které v Molchingu ještě fungovaly. Zevnitř byly slyšet zajíkavé kroky malého muže, který uklízel a drtil přitom pod nohama střepy. Na dveřích byla načmáraná hvězda barvy hořčice. Písmena rozbředlého nápisu ŽIDOVSKÁ ŠPÍNA pouštěla na okrajích čůrky barvy. Uspěchané pohyby uvnitř zpomalovaly až k zasmušilosti a pak ustaly docela.
Hans došel blíž a strčil hlavu dovnitř. "Nepotřebujete pomoct?" Pan Kleinman zvedl oči. V rukou mu bezmocně vězelo koště. "Ne, Hansi. Prosím, běžte pryč." Hans loni Joelu Kleinmanovi vymaloval dům. Pamatoval se na jeho tři děti. Před očima viděl jejich tváře, ale jména si nevybavoval. "Zajdu sem zítra," slíbil, "a ty dveře vám přetřu." Jak řekl, tak udělal. Byla to druhá z jeho dvou chyb.
Liesel se po nešťastné cestě vlakem ocitne bez brášky a bez maminky, sama s cizí ženou, jenž ji autem veze k nové rodině. První jízda autem, nevolnost, stesk, otázky. A pak - Himmelstraße. Hubermannovi. Pěstouni. Začíná nový život, nová přátelství. Dobří lidé nevymřou jen proto, že si to jeden blázen usmyslí. A láska, ta má mnoho podob. Láska k pravdě, k dávnému příteli, k malé dívce, ke knihám, k lidskosti.

Zlodějka knih je jednou z těch knížek, na něž budu vzpomínat ještě dlouho. Zcestná ideologie a nelidské chování dá o to víc vyniknout nejen dětskému pohledu, ale i soucitu a dobrotě srdcí obyčejných lidí. Stránky této knihy mě trhaly na kousky a zase slepovaly dohromady. Zatínaly drápy do hlubin mého srdce, občas ho zastavily, aby ho vzápětí znovu přivedly k životu - těžší o několik gramů krásy a soucitu, těžší o několik kilo utrpení. 

Přes všechno to utrpení, které je zde však spíše okrajové, avšak tím o nic méně děsivé a živoucí, je Zlodějka knih nádherným dílem. Občas jsem si říkala, jak něco tak hrozného může být tak krásné? Ten příběh mě rozežral do morku kostí, přinesl s sebou úsměvy, stejně jako slzy - upřímné, těžké a hořkosladké slzy vyvěrající z hlubin duše. 


Autor si mistrně pohrál s jazykem, takže stačila jedna věta, jedna obyčejně pronesená věta a já se rozpadla na kousky prachu. Zlodějka knih je silným zážitkem.

Autor: Markus Zusak
Překladatel: Vít Penkala
Počet stran: 528
Nakladatelství: ARGO
Rok vydání: 2014


Komentáře

 1. Zlodějka knih se mi taky moc líbila a i film je překrásný :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, film mi ani nezmiňuj! :D Bože, já u něj trpěla. Takových hovadin, co tam oproti knize udělali. Už jen holý fakt, že vypravěčku Smrt mluví mužský hlas. Ta vypravěčka... Ne, za mě film ne... líbivá hra na city... oproti knize nabubřelé zklamání...

   Vymazat
 2. Právě tuto knihu čtu jsem cca na sté straně a knize je zatím vážně moc dobrá, těším se a jsem rozhodně zvědavá, jak se bude příběh rozvíjet :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že ses do knihy pustila, že se Ti líbí. :) Věřím, že nebudeš zklamaná - klidně mi dej vědět, až dočteš, jak se Ti jako celek líbila. :) I když věřím, že bude recenze. :)

   Vymazat
 3. Už je to tak dávno, co jsem knihu četla, že bych si to mohla zopakovat. :-) Na spoustu věcí co tu píšeš, si nevzpomínám.

  OdpovědětVymazat
 4. Souhlasím s tím, že je to krásné dílo, úžasně napsané, pěkná myšlenka...všechno! Škoda jen, že nepřinesla nový pohled na své období a praktiky :) ale jinak příběh na jedničku jako recenze! :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za milou pochvalu. :) Já ani nevím, zda se dá v tomhle směru přinést "něco nového"... Ale zajímalo by mě, co by Tě zajímalo... :))

   Vymazat
  2. Mě by taky zajímalo, co by mě zajímalo :) Možná jsem v te knize čekala něco, co mi na konci vyrazí dech v souvislosti s židovskou tématikou během druhé světové, válkou obecně a životem lidí. Je fakt, že mi dech vyrazil alespoň ten konec...to jsem fakt nečekala :) ale jinak to furt nějak negradovalo a u těchle příběhů je člověk zvyklý, že se vždycky něco vyvrbí :)
   A nebo jsem už fakt přehnaně kritická a jednou skončím jako zapšklá osamnělá baba, odhazující knihy z verandy a se kterou ani ty kočky nevydrží :)

   Vymazat
  3. :D :D :D Tak teď jsem se pobavila. :D Hlavně si dej pozor, abys knihou nezabila ty utíkající kočky. :D
   Já nevím, já zas asi tohle nečekala. Podle mě to bylo dokonalé přesně tak, jak to bylo. To "židovství" mi tam přišlo jen takové.... okrajové... Prostě malá holka, která následkem jednoho šílence tak nějak trpí a snáší věci, kterých by se normálně nenadála... obyčejná Němka, kolem které se dějí věci... Podle mě ani nemělo být smyslem "vyrazit dech židovskou tématikou".... :) Ale to je jen má skromná domněnka... :)

   Vymazat
  4. To snad ne! :D Já bych zvířátku neublížila. Až mi umře rybička, dokonce uvažuju o balzamování :D
   Asi máš pravdu, takhle jsem se nad tím vůbec nezamýšlela, pořád jsem vnímala spíš okolí než příběh Liesel, ten mi nějak unikal, to je smutný poznatek :)

   Vymazat
 5. Zlodějku knih jsem ještě nečetla, ale určitě se na ni chystám :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ať se líbí! Myslím, že zklamaná nebudeš a přečtením rozhodně neprohloupíš. :) Ba naopak. Jsem moc ráda, že jsem se do knihy pustila. :)

   Vymazat
 6. Zlodějka knih je skvělá. :) Film se mi líbil, ale je pravda, že u některých srdcových příběhů některé věci dost přehlížím. :) A taky doufám, že se k ní konečně dostanu v originále, přivezla jsem si ji ze Skotska a pořád se k ní jaksi nedostala. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jo, tak v originále bych si na ni netroufla... :D Mám tu první díl Harryho v Aj a stále kolem něj chodím s myšlenkou "ještě nejsem připravená". :D Já z toho filmu byla dost znechucená. :D

   Vymazat
  2. Harry je v pohodě, toho se neboj. Všechny termíny v angličtině tě stejně postupně naučí Hog, takže vážně není čeho se bát. :D

   Vymazat
 7. Zlodejku kníh si chcem už dlhu dobu prečitať ale ešte som sa k tomu nedokopala :D

  OdpovědětVymazat
 8. Jé tak to se na ni hodně těším tento měsíc bych s ní chtěla začít. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ať nezklame! :) A ať se zadaří již tento měsíc. :)) Znám to, něco si knižně plánuji a nakonec to stejně dopadne jinak. :))

   Vymazat
 9. Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. :)

  OdpovědětVymazat
 10. Úžasná kniha, slzela jsem u ní ve vlaku. :-D Zusak je skvělý spisovatel s imaginací. Netrpělivě vyhlížím jeho novou knihu Bridge of Clay. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem od něj četla zatím jen Zlodějku a musím souhlasit, že je úžasná. :) Myslím, že dalším knihám bych se nebránila. :)

   Vymazat
 11. Zlodějka knih mě naprosto dostala... jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla :)

  OdpovědětVymazat
 12. Hrozně mi vadí, že vím pár spoilerů /z čehož ten jeden je asi hodně veliký/, ale i tak se na knížku těším! :) Díky za recenzi :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ježiš, tady ode mě? Snažím se to vždy psát tak, abych neprozradila nic, co by mohlo dojem knihy pokazit, Naopak se snažím držet "podstatně nepodstatných věcí", které jsou spíše "okrajové". Tak doufám, že jsi se spoilerově nakazila někde jinde. :(

   Ono u těch oblíbených a profláknutých děl je to docela problém.... Osobně si třeba neumím představit, že bych teď poprvé četla třeba Harryho... Ale i s klasikami je to na ostří nože, neb spoustu toho vlastně vím ze školy a kolikrát si říkám, zda v tom "objevím něco nového". Proto zásadně nikdy nečtu jiné recenze na knihy, které si chci přečíst, ale ještě jsem se k nim nedostala...

   Vymazat
 13. Odpovědi
  1. Díky! :) Koukám, že také začínáš - hodně štěstí a ať Tě to baví a naplňuje. :) PS: Úžasné fotky, hlavně ty kočičky jsou překrásné. :)

   Vymazat
 14. Nádherný, aj keď smutný príbeh. V recenzií sa Ti veľmi pekne podarilo zachytiť atmosféru z deja. Ja sama som mala pri čítaní knihy veľmi podobné pocity, aké opisuješ aj Ty. Veľmi vydarená recenzia! :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!