Když žák předběhne učitele

Knižní podoba příběhu je prostě lepší než ta filmová. Na tom se nejspíš většina zapřísáhlých knihomilů shodne. Včetně mě. Jenže ouha. To by nebyl život, aby se nenašla nějaká ta výjimka potvrzující pravidlo. A já mám tyhle výjimky tři (vlastně čtyři). Občas se zkrátka stane, že si film užiji daleko víc než knihu. Ve většině případů rudnu v hysterickém záchvatu, když "tohle v knize bylo naprosto jinak" a "kde si to sakra vycucali, vždyť takhle to tam vůbec nebylo", případně "a tohle je jako kdo". U mých výjimek je to jinak. Líbám filmařům ruce, místo abych jim s fanatismem chtěla trhat nožičky. 

Výjimečně to není horor...

Mezi první výjimky patří naše malá holka Bridgetka. Filmy jsem viděla dříve, než jsem četla knihy. V tomhle případě nejsou knihy špatné, ale filmové zpracování si prostě užívám mnohem, mnohem víc. Kdykoliv mám den "sakra, co se sebou budu dělat, podej mi deku, schovám se", tenhle film je ideál. Filmové Bridget nahrává fakt, že se tu producírují dva krasavci - Britové mají šmrnc, wrau. Přítomnost roztomilého výrazu Colina Firtha v pěkných oblecích (ale, vem to čert, i ve svetru se sobem) pozvedá film do nebeských výšin (ano, umím být povrchní, ne, v tomhle případě se za to nestydím).  

Fucking do
Tuhle tlusťoučkou blondýnu s cigárem v jedné a skleničkou vína ve druhé ruce mám raději na obrazovce než stránkách knih. Sluší jí to tam mnohem víc. A lépe se u toho člověk cpe zmrzlinou. 

Další výjimkou je Terapie láskou. Tady musím říct, že kniha byla z mého pohledu naprosto otřesná. Film jsem viděla zase jako první a bez rozpaků říkám, že jsem si naprosto šíleně zamilovala postavu Tiffany (báječná Jennifer Lawrence). 

A právě zde jsem měla v knize obrovský problém. Tiffany tam téměř nebyla. Knihu bych shrnula jako "Příliš málo Tiffany - příliš mnoho fotbalu". Právě Tiffanina prořízlá pusa je to nejúžasnější v celém filmu. 


Zákonitě - když v knize není postava (nebo jen velmi okrajově), která dodává příběhu tu pravou příchuť, která mě ke koupi knihy přivedla, člověka to docela zklame. Scény s ní zbožňuji, ji celou, je dokonalá ve své bláznivosti (mám ráda ujeté lidi). S očekáváním se vrhnu do čtení, abych zjistila, že čtu "příručku amerického fotbalu".  

Je skvělá...

Poslední výjimkou je S láskou, Rosie. Před nedávnem jsem psala recenzi na knihu, která mě příliš nenadchla. Ale chtěla jsem vědět, co na tom všichni mají, tak jsem si pustila film. Páni, byl skvělý! Vtipný, svižný, žádné zdlouhavé a nudné momenty. Hodně, hodně jiný než kniha. Zaplať pánbůh.

Tak, tohle jsou mé výjimky. Ve filmu najdete krásné chlapy (až na S láskou, Rosie, ale tam to vynahradí Lily Collins), jsou to filmy, které mohu vidět klidně několikrát, což se o čtení jejich knižních předloh říct nedá. Navíc mají všechny zmíněné filmy naprosto boží soundtracky, které bych mohla poslouchat do konce svých dní.
  
A co vy? Máte nějaké filmové zpracování radši než jeho knižní předlohu? Jaké jsou vaše výjimky? Nebo se vám kniha vždy líbí více než film?
Komentáře

 1. No jo, někdy to tak holt dopadne, že je lepší film než kniha :) Bridget jsem nečetla, takže tam nemůžu soudit, ale zatímco film Terapie láskou přímo miluju, o knížce se to tak říct nedá. A film S láskou s Rosie se mi taky šíleně líbil, ale na knížku se teprve chystám :) A já ti dám, že tam nebyli hezcí chlapi! :D Sam Claflin v roli Alexe, hm? Kdybych mohla, hned bych si ho vzala domů :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem Bridget i četla. je to dost jiné než kniha, ale pořád vtipné a dobré. Jen mi tam chybí ten obličej Colina Firtha. :D I když zmíněn tam je... Já Terapii láskou taky miluji! Tedy, film... Ta kniha pro mě byla vážně velkým zklamáním. :(

   A co se týče Rosie - stojím si za svým. :D Mně ten týpek prostě přijde jak "vyblité zelí". :D Takové hrozné "ňuňu ucho". Já raději vyzrálé muže... :D Ale má to výhodu - nehádaly bychom se spolu o něj, což je plus pro Tebe. :D

   Vymazat
 2. Se vším s tebou souhlasím, až na S láskou, Rosie. To jsem ještě nečetla, ani film neviděla, ale musím to co nejdříve napravit, hlavně ten film. Díky za tip a připomenutí toho, že bych znovu mohla dát Terapie s láskou. Na to jsme byly s Katkou a film si velmi užily. Moc pěkný článek, který určitě stojí za přečtení, ostatně vše, co u tebe najdu, hltám na jeden zátah. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za hltání - ale pozor, ať Ti nezaskočí. :P Hmmm, na film určitě koukni, moc se mi líbil. S tou knihou... nevím, budeš-li mít čas a chuť, tak si ji přečti, ale myslím, že film bude stačit... :D

   Taky bych ráda koukla znovu na Terapii... už je to docela dlouho, co jsem ji viděla.. včera jsem sjížděla videa na Youtube. :) Ale to není ono.... :))

   Vymazat
  2. No, jelikož jsem knihami teď zavalená, tak půjdu jen do filmu. :-)

   Vymazat
 3. Já jsem se koukala snad po sté o víkendu na Bridget a zrovna jsem si říkala že bych si chtěla přečíst knihu, tak jsem na ni zvědavá po tom co jsi napsala toto. Skvělý článek. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, Bridgetka má výhodu "nekonečného sledování bez omrzení". :)) Určitě přečti, první díl je moc fajn. Knihy jsou tedy dost rozdílné oproti filmu, ale nejsou vůbec špatné. :) A děkuji. :)

   Vymazat
 4. S Bridget souhlasím, knížky jsou fajn, ale Renné jí zkrátka dala ještě o něco víc! Na ten film se dá koukat pořád :) Zbytek jsem nečetla ani neviděla, jsem nějak pozadu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zbytek jsi neviděla/nečetla? No tak se vyhrab z knížek a šup do odpočinkového filmování! Popcorn, nohy hore a koukat, koukat, šup, šup! :D

   Vymazat
 5. Forrest Gump a Útěk do divočiny! A myslím, že by se toho našlo víc...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak Forrest se mi moc líbí v obou provedeních. Na knize se mi líbí "Zoo logická" a tak. :D Útěk do divočiny jsem ještě neviděla/nečetla. Ale knihu bych si přečetla ráda... :)

   Vymazat
 6. Bridget se mi moc líbí i jako kniha, Terapie je mi moc nelíbila ani jako film - i když Jennifer to zahrála dobře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj, knihy o Bridget se mi také líbí, ale ten film má prostě "něco víc". :) Terapie-film se Ti nelíbila? :) Škoda. :)

   Vymazat
 7. So všetkými súhlasím, najmä s Love, Rosie. Ten film som si zamilovala hneď na prvý pohľad a nedám naň dopustiť! :D Ale do Terapie láskou som sa nikdy nepustila, a po tomto príspevku asi ani nepustím :D Film bol super, Jenn zahviezdila :)

  http://zoniaworld.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj, Jen je tam naprosto kouzelná. :)) A na S láskou, Rosie se určitě ráda kouknu ještě několikrát, je to takový milý a vtipný film. :) Jinak Terapie kniha - ani do ní nelez. :D

   Vymazat
 8. Bridget ve filmu mám moc ráda, do knihy jsem se pustila v angličtině a nějak mě to nechytlo, tudíž jsem se nenutila do dočítání.=) Rosie jsem viděla jako film, který mě nadchnul, s knížkou to moc nevidím - forma dopisů? Je to něco pro mě? A Terapie láskou je pro mě zatím velká neznámá.

  Mně se více líbila filmová verze Ten, kdo stojí v koutě. Mám pocit, že měla mnohem uvěřitelnější postavy, než knížka - v té působily jako karikatury. =)

  OdpovědětVymazat
 9. Ach! <3 Ty jsi můj člověk! Jsou prostě knihy, které se musí vidět a né číst. Já vím, asi je to dost rouhání, ale je to tak :-D Bridget jsem si kupodivu nikdy nepřečetla - filmy byly tak skvělé, že se bojím, že mi to nebude připadat tak zábavné.
  Co se týče terapie, nemůžu jinak než souhlasit - málo Tiffany, příliš fotbalu. Jenn to prostě tak vychytala, že to snad ani není možný. Oba mi naprosto sedli.
  A co se týče Rosie...brečela jsem jako želva. A smála se jak šílená. Pokud jsem si myslela, že tenhle stav ve mě uměly vyvolat jen Hvězdy, tak jsem se spletla. A tady přichází stejný problém - co když si to přečtu a budu zklamaná?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hh, občas je i rouhání třeba. :D Zrovna Bridget jako kniha není nijak méně vtipná, příliš špatná, či tak. Jen prostě celkem úplně jiná než film. :D Jsem ráda, že se se mnou ohledně Terapie někdo shodne... :D Jenn je tam naprosto skvostná, postavu Tiff jsem si díky ní zamilovala a kvůli ní si i koupila knihu... no narvala bych ji někomu do zadní díry... :D
   Co se týče Rosie - asi ani nečti. :D Nech si vzpomínku na krásný filmový zážitek...

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!