pondělí 23. února 2015

HOSTovské výletování

O víkendu jsem zažila něco nádherného. Navštívila jsem jedno brněnské nakladatelství. Ano, tušíte správně, jedná se o HOSTa. Když jsem dostala mailem pozvánku, nebyla jsem schopná slova - dokážete si představit, jak jsem byla nadšená. Pro někoho by mohl být zádrhelem fakt, že Plzeň a Brno nejsou zrovna "sousedi". Naštěstí mám na Moravě kořeny, takže jsem to spojila v malý výlet a potěšila svého drahého otce druhou návštěvou v jednom měsíci (slibuji, že mě aspoň tři měsíce neuvidíš tati). Čtvrtek jsem si užila ve vlaku, pátek báječným courem po Třebové. V sobotu mě čekala třešnička na dortu. Brno.

Zámek Moravská Třebová

Měla jsem odvoz, takže jsem v Brně byla dříve než včas. Proto jsem v nakladatelství byla první. Péťa (propagace, sociální sítě a blogy, e-marketing) si mě vyzvedla u brány a šlapaly jsme do schodů. Když jsem vlezla do prostor nakladatelství, uviděla jsem Evu (vedoucí redaktorka literatury pro děti a mládež), která mi byla hned moc sympatická (krátké vlasy dělají své). Usadila jsem se, pokoukla po prostorech a udělala si v božské kuchyňce - stěna knih od podlahy až po strop - čaj. Povídaly jsme si, hlavně o studiu na Hogwarts.cz

Plyšové čmuchadlo
Než dorazili ostatní, prošla jsem si redakci - nebudu vám nic nalhávat, nejradši bych se tam přestěhovala. Je to místo, ze kterého dýchá láska ke knihám a umělecký chaos, který zbožňuji. Bylo to jako v bludišti knižního srdce.

Z každého zákoutí, z každé poličky, i z toho houpacího křesla, které se jen tak mimochodem rozvaluje mezi pracovními stoly, je vidět, že jste na místě, které je snem ve skutečnosti. 

Na místě, kde byste chtěli trávit svůj čas, kam se budete rádi vracet. Nejkrásnější na něm je, že mi nepřišlo jen jako pracoviště, nýbrž skvělé místo ke shledávání. 

Když dorazili ostatní, nastalo vzájemné představování, ne všichni všechny znali. Hlavně pro mne tam bylo dost nových tváří. Nervózně hladové čekání na pizzu, jenž měla "k všeobecné radosti" zpoždění (hlavně Péťa vypadala, že někoho sní), jsme si krátili jak procházkou po redakci, tak povídáním. Ve větší skupině jsem spíše poslouchala (a nebyla jsem sama), ale užívala jsem si ten knihomolský mumraj.  

Photo by Jana Benešová

Vlastně se mi moc líbilo zjištění, že nejsem sama, kdo je spíše introvert, jenž ve větší skupině radši poslouchá, že dokážeme přes fakt "vnitřního vhledu" rozbouřit vášnivé debaty, které mohou vést jen knihomolové. To stejné "postižení knihomolstvím" tak krásně pojí. Možná to tak nevypadalo, ale cítila jsem se skutečně dobře. Mezi svými. Není tedy překvapením, že čas strávený v HOSTu utekl jako voda. 
Photo by Veronika Krátká
Na konci nás čekala hodně příjemná část - návštěva HOSTovského skladu. Lidi to BYL RÁJ! Vůně nových, čerstvých knih. Všude palety nádherného matroše, ano, připadala jsem si jako feťák. Rozběhnout, nasávat, kochat se, opatrně se dotknout a cítit na prstech novotu a malý hřích. 

Extáze? Neuvěřitelná, ale měla přijít ještě větší. Ano, větší. Dostali jsme krásné papírové tašky se třemi novotou vonícími kousky, jenž jsme si mohli již předem vybrat. A pak Péťa vyslovila slova jako paleta-vratky-můžete vzít.  Větší radost by nemohly mít ani děti z odtučňovacího tábora v továrně na čokoládu. 

HOSTovské úlovky
Báječní lidé, úžasné HOSTovské holky, skvělá pizza (má první - kladná - zkušenost s hermelínovou s brusinkami), vynikající dorty od Verunky (měla bys zauvažovat nad otevřením vlastní cukrárny), spousta zajímavého povídání, litry čaje, záchod "v přístěnku pod schody",  tuna knih, jeden naprosto dokonalý den. 

Díky holky - za skvělou akci, za pozvání a také za nakopnutí a dodání nové chuti do blogování!

Photo patří Rachel-Roo