Pohádka o druhé šanci

Jedno české přísloví říká, že "boží mlýny melou pomalu, ale jistě". Co dáváme světu kolem, to se nám vrací. Pokud budeme sobecky myslet jen na vlastní pohodlí, prospěch a zisky, s největší pravděpodobností se nám naše negativní počiny vrátí - ve chvíli, kdy jsme si jistí svou vlastní neotřesitelností. Jeden takový pád na dno přináší ve své knize Pád vzhůru americký spisovatel Gary Van Haas. Opravdu si může člověk dovolit brát, co se mu zlíbí, aniž by ušel trestu? Někdy musíme padnout na dno, abychom mohli opět vstát.


Nakladatelství JOTA

Gerald von Hassel má vše. Je mladý a úspěšný. Má skvělou práci, která mu vynáší dostatek peněz, pěkný dům, který by mu mohl každý závidět, úžasné auto, starého psího kamaráda a tu nejkrásnější ženu pod sluncem. Ženu, kterou miluje natolik, že by se jí rozdal - citově i finančně. Dneškem se má jeho život změnit, požádal svou životní lásku o ruku a věří, že uslyší nadšené "Ano". 

A jeho život se opravdu změní. Ovšem ne tak, jak si Gerald představoval. Nevinná žádost o ruku spustí řadu příhod, které vedou ke ztrátě všeho, co v Geraldově světě představovalo jistotu. Jeho dosavadní život se rozsype jako domeček z karet. Jedny dveře se sice zavřely, ale neznamená to, že se jiné otevřou? A najde k nim Gerald cestu, najde cestu k sobě?

Slyšel jejich myšlenky, jako by je vyslovoval jeho vlastní hlas. Ale sám byl přece dřív úplně stejně slepý k neštěstí druhých a lidi bez domova považoval za smutnou, ale nevyhnutelnou součást světa. I on sám si vždycky myslel, že jsou to prostě jen lenoši, opilci a hlupáci, co si za jeho peníze koupí jen další chlast a cigarety.
Vzpomínal si ale i na okamžiky, kdy se snažil pomáhat, a sem tam rozdal pár drobných s představou, že alespoň trochu zlepšil někomu život. Až teď pochopil, že život může člověka popadnout a postavit, kam se mu zlíbí, aniž by to mohl daný jedinec nějak ovlivnit. Získal nový pohled na osud - a cítil se teď ještě hůř. 
Pád vzhůru přináší poměrně velkou myšlenku "karmického dluhu" zabalenou v uhlazené, osekané a velmi jednoduché formě. Z prvního pohledu je začátek děje přitažený za vlasy, člověk si až říká, že je to "zkrátka moc". Na stranu druhou to dává knize spád a v tomto konkrétním případě to funguje. Osobně jsem čekala propracovanější knihu, autor přinesl spíš pohádku, která ovšem, jak už to u pohádek bývá, přináší stejné poznání jako rozsáhlé filozofické dílo.

Máte-li chuť na jednoduchou knihu, kterou přečtete během chvilky a pozitivně vás naladí, Pád vzhůru je to pravé. I dospělí občas potřebují pohádku a ujištění, že by svět mohl být krásným místem, i když se to tak třeba na první pohled nezdá. Zároveň varování pro každého, kdo neholduje "sluníčkovým představám" - nemuseli byste tohle dílko strávit. 


Za zprostředkování recenzního výtisku knihy Nakladatelství JOTA vřele děkuji Knihcentrum.cz!Autor: Gary Van Haas
Překladatel: Sabina Čechová
Počet stran: 248
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2014

Komentáře

  1. Tuto knihu neznám, ale vypadá dobře. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsem ráda, že rozšiřuji Tvé čtenářské obzory. :) Je to takové příjemné, lehké čtení - jeden pohodový večer jako stvořený. :)

      Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!