Amerika růžového kostýmku

První dáma Jackie Kennedyová, módní salony, švadleny, šampaňské, Coco Chanel, irští přistěhovalci, řeznictví, telefonistky, láska, touha po lepším životě, stesk po domově - to představuje Ameriku let šedesátých v románu Kostýmek Jackie Kennedyové autorky Nicole Mary Kelby. Nechte se vtáhnout do světa módy, mezi obyčejné lidi a jejich zručné ruce, do světa v němž se sní o lepší budoucnosti a nad nímž se jako stín vznáší všudypřítomná a zároveň věčně nepřítomná První dáma.  

Nakladatelství Grada

Kate je mladá žena, která se, jako mnoho dalších, vydala hledat štěstí a lepší život na břehy Ameriky. Žije s ostatními Iry v přistěhovalecké části Inwood, jenž je malým kouskem "Zeleného ostrova". Díky přízni paní Harrisové, milé matky pohledného Patricka, a šikovnosti svých prstů, se stala jednou ze švadlen salonu Chez Ninon. Ten vedou dvě svérázné starší ženy, známé jako "Dámy". Chez Ninon není ledajakým salonem - šijí se zde totiž šaty pro První dámu Ameriky.  

A právě Jackie je tou, která ovlivňuje život zručné Kate. Přes fakt, že se Kate a Jackie nikdy osobně nesetkaly, postava První dámy se kolem Kate vznáší jako parfém. Jaká je, co dělá, co si na sebe vzala na kterou akci, jak se směje, jak žije, jak je ikonická, jak dokonalá, proč ji novináři tak pomluvili - život Jackie musí být přeci ve všech směrech úžasný. 
Střihnout. Zkrátit. Nastehovat. Nabrat. Přišpendlit. Zkrátit. Sešít. Většina lidí si myslí, že to představuje šití, ale mýlí se. Šití se ve skutečnosti týká dokonalosti. Každý steh musí být přesně stejný jako ten předtím; každý musí být tak drobný, že vypadá jako část látky. Do pasu sukně se všívá pasovka, která udržuje halenku na místě. Zipy se dávají buď na stranu, což je pohodlné, nebo dozadu, což zdůrazňuje eleganci linie. Každé nabrání a záhyb důkladně skrývá každou vadu - malá prsa, nerovnoměrné boky, silný pas a především ubývající mládí. 
Vždy je v tom mnoho prvků, musí se zvažovat mnoho okolností a spousta alternativ. Kate dobře věděla, že stejné nebo podobné šaty nelze nosit na premiéru do Metropolitní opery a na zimní ples New York Junior League - seznam hostů je téměř identický. Ale šaty, které si vezmete na Kentucky Derby, můžete dát přebarvit a vzít si je znovu ve stejné sezoně. Na dostizích, "koňských kolekcích", jak jim říkala slečna Sophie, trávily dámy tolik času vzájemným prohlížením klobouků, že si vůbec nikdy nevšimly šatů. 
Kate je První dámou svým vlastním způsobem posedlá. Tato posedlost nabývá na intenzitě, když se Kate dostane té cti ušít pro Jackie růžový kostýmek od Coco Chanel. Kate svému úkolu propadne a dává do kostýmku veškeré své nadšení a elán. Dokáže Kate zvednout oči od krásy Chanelu a všimnout si lásky a náklonnosti, jenž k ní chová řezník Patrick? 

Kostýmek Jackie Kennedyové je krásná kniha, která ve čtenářkách vzbudí touhu po dokonale ušitém kousku oděvu. Nejsem žádný "módní maniak", spíše naopak, přesto jsem si knihu užívala - s občasným vyhledáním pojmů, jako je třeba buklé nebo kaliko. Celé knize na ceně dodává fakt, že Jackie byla skutečnou osobou, a že se autorka drží historických skutečností. I zmíněný růžový kostýmek opravdu existoval, stejně jako salon Chez Ninon, ve kterém byl ušitý.
"Slušný vzhled stačí, aby se lidé více zajímali o vaši duši." 
Karl Lagerfeld
Mé sympatie si kniha získala nejen zajímavým námětem, ale i zpracováním. Každá kapitola začíná citátem, jenž tematicky odpovídá módnímu duchu knihy. Přes fakt, že mi módní šílenství vždy připadalo lehce povrchní, tenhle výlet za mé vlastní hranice mi, svým způsobem, otevřel oči. I móda může být uměním a krásou. I móda otevírá srdce a brány uvědomění, ať už po ní člověk touží, nebo jí opovrhuje.  

Za poskytnutí recenzního výtisku vřele děkuji Nakladatelství Grada!

Autor: Nicole Mary Kelby
Překladatel: Eva Štěpánková
Počet stran: 288
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2014Komentáře

 1. Tak tuto knihu si musím přečíst. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že Tě kniha zaujala. Snad se k ní dostaneš brzy a bude se Ti líbit. :)

   Vymazat
 2. "I móda může být uměním a krásou. I móda otevírá srdce a brány uvědomění, ať už po ní člověk touží, nebo jí opovrhuje". Autorka předešlé recenze, to podle mého názoru tímto "citátem" vystihla....Také nejsem módou zrovna posedlá a příběhy odehrávající se v tomhle prostředí, šly vždycky tak trochu mimo mě. Ale to, jak je kniha psaná, vám dá velice zajímavým a neotřelým způsobem, možnost nahlédnout i do tohoto světa. Světa módních ikon, značek a luxusu....Celý děj knížky navíc vychází ze skutečných událostí, které jsou v knize velice přesně popsány. Doporučuji.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!