čtvrtek 30. října 2014

Naše holka Bridgetka

Když se potkáte se starou známou, můžete reagovat různě. Můžete být zklamání, protože není taková, jaká bývala (případně je právě taková, jaká bývala). Nebo můžete mít ohromnou radost z opětovného setkání, z toho, že spolu strávíte trochu času. Když se mi do rukou dostala nová Bridget Jonesová: Láskou šílená britské autorky Helen Fielding, pocítila jsem obrovskou radost. Tahle zoufalá, ztřeštěná, tlustá a věčně kouřící pohroma mi přirostla k srdci. Ve chvílích, kdy jsem se cítila zdeptaná a na dně, mě její trapné chvilky vždy rozveselily. A tak jsem se z její společnosti těšila. 


Nakladatelství XYZ


úterý 28. října 2014

Daffy doporučuje

Mohammed Al-Asmari, zvaný Mo, je malý, plešatý a obrýlený majitel sanfranciského Nonstop knihkupectví roku 1969. Přesně do tohoto knihkupectví zavítal Ajax Penumbra při hledání záhadného svazku Techné Tycheon v e-knize Ajax Penumbra 1969. Vedle podivných knih ve vysokých policích jste zde mohli najít spoustu normální četby - od sci-fi po poezii. A jeden stolek s cedulkou "MO DOPORUČUJE" s vybranými svazky- O jaké se jedná vám neprozradím - můžete je najít na konci e-knihy. Avšak doporučím vám mé oblíbené svazky, které by v 60. letech na čtecím seznamu rozhodně neměly chybět. 

In your library!

pondělí 27. října 2014

Čaroděj, sibiřský šaman

Příběhy provázejí lidstvo od nepaměti. Stále pro nás mají velký význam, i když před veškerou "moderní vymožeností" ustupují lehce do pozadí. Přesto - nebo možná právě proto - se najde spousta lidí, kteří se rádi vydávají po stopách minulých, po tradici, souznění s přírodou, přirozenosti. Kniha Dědeček Oge - Učení sibiřského šamana české etnografky Pavlíny Brzákové nás odnese mezi "lesní lidi" žijící v oblasti sibiřské řeky Podkamenné Tunguzky. A mezi nimi žije obyčejný chlapec, kterého čeká neobyčejná cesta životem. 


Nakladatelství Eminent

pátek 24. října 2014

Penumbrovské (ne)narozeniny

Ajax Penumbra se narodil 10. prosince v Anglii. Nikdy však nedostal ke svým narozeninám dárek. Smutné? Nikoliv. Jeho rodiče totiž vymysleli něco mnohem, ale mnohem lepšího, co mě uchvátilo (vlastně jako celá novela Ajax Penumbra 1969). Ajax dostával dárky častěji (a lepší, než jsou čokoládová bonboniéra a ponožky). Dostával knihy - a to přesně ve dny, kdy se narodili jejich autoři. No není to úžasné? Upřímně - s radostí bych za tohle vyměnila své narozeniny, hned z fleku. 

Kniha je skvělý dárek

čtvrtek 23. října 2014

Jeden nerudný a druhý trouba

Schválně, kdo z vás jako dítě toužil po nějakém zvířátku? Pes, kočka, prosím, prosím, aspoň křeček, já se o něj budu vážně starat! Jaká byste mohli se svým zvířátkem zažít dobrodružství - a všichni by vám záviděli! A co teprve, kdybyste na zahradě měli výběh s opičkami. Nebo s velkým, obrovitánským a zubatým krokodýlem. Páni, to by bylo něco! Vítejte v knize Carla Hiaasena s příznačným názvem Chramst - tady potkáte zvířat a zažijete dobrodružství, o kterém se vám ani nesnilo - obzvlášť je-li váš otec nerudný a do cesty se mu připlete jeden nafrněný trouba.

Carl Hiaasen - Chramst

pondělí 20. října 2014

Když půjdeš do San Franciska...

"If you're going to San Francisco" je začátek známé skladby, již nazpíval Scott McKenzie. A také je to popěvek, který notuje Ajaxův nadřízený svému mladému zaměstnanci v knize Ajax Penumbra 1969, když se má vydat po stopách ztraceného svazku Techné Tycheon - kam jinam, než právě na Západní pobřeží. Milovníkům let šedesátých - a staré dobré hudby - je tenhle song určitě dobře známý. A vzhledem k všeobecnému trendu přebírat dobré kousky, jelikož samotní nejsme schopni vymyslet něco kloudného, je tato píseň známá i mladším ročníkům (John Phillips se nejspíš obrací v hrobě). čtvrtek 16. října 2014

Jak k podivnému knihkupectví přišel...

Pokud jste četli Nonstop knihkupectví pana Penumbry od Robina Sloana, možná jste si, stejně jako já, zamilovali postavu modrookého charismatického knihkupce. Proto mé srdce zaplesalo nad informací, že mě, jakožto čtenáře, čeká na podzim malý "penumbrovský předkrm". Listí ze stromů již padá, do oken občas bičuje déšť a to znamená, že prequel s názvem Ajax Penumbra 1969 spatřil u nás světlo světa - lépe řečeno čteček, neb se jedná o první dílko u nás, které vychází pouze jako e-kniha. 


Nakladatelství HOST

středa 15. října 2014

Mých bláznivých dvanáct let

Znáte to, jste dítě a je vám téměř vše tak nějak jedno. Pak najednou přijde ten divný čas, kdy se vše mění a vy se začnete pozorovat. Věci kolem začnete vnímat jinak, začnete se cítit jinak, přemýšlet jinak. Vaše tělo se začne měnit - máte-li to štěstí, že jste dívka, mění se způsobem, ze kterého v pubertě příliš šťastné nejste. Najednou máte víc problémů, než byste chtěli řešit - jako třeba slib o prvním francouzáku, nebo že potřebujete podprsenku, děkuji pěkně. Co když je ale nutné se pozorovat i z jiného důvodu? A co když jsem blázen? od Karen Harrington ten jiný důvod přináší.   

Nakladatelství Albatros

neděle 12. října 2014

Óda na mlhu

Dnes jsem při venčení psů na něco přišla - zamilovala jsem si mlhu. Vážně - to šedé cosi, co visí, není přes to vidět a táhne se to do prostoru, že vlastně ani nevíte, kde to začíná a končí. Miluji to. Spousta lidí vnímá mlhu negativně, ostatně já do nedávna asi také. Ale vždyť mlha si zaslouží naše úsměvy stejně jako slunce. Je to jako chodit v soukromé bublince, ve velkém vakuu, kde jste sami se svými myšlenkami, zpěvem ptáků, šustotem padajícího listí. Je to nádhera procházet se zamlženými loukami a zhluboka vdechovat podzimní vzduch.

sobota 11. října 2014

Básnířka a mladík

Láska má mnoho podob. Může přijít v jednom okamžiku, ve chvíli, kdy se na druhého podíváte a prostě víte, že je to on. Nebo se dostaví pomalu, plíživě. Přeroste z vzájemného porozumění a náklonnosti, a najednou si uvědomíte, že je tady, že je vaše a že vás činí zároveň silnými i zranitelnými. O lásce, jenž se objeví pomalu, za to s řádnou vervou, je i skvostná prvotina Dopisy z ostrova Skye, již přivedla na světlo světa Jessica Brockmole


Jessica Brockmole - Dopisy z ostrova Skye

středa 8. října 2014

Mládí podivínského knihkupce

Nejspíše jste již postřehli, že HOST vydává e-knihu o mládí výstředního knihkupce z knihy Nonstop knihkupectví pana Penumbry. Pokud jste to ještě nezaregistrovali, stalo se tak teď. E-kniha Ajax Penumbra 1969  vychází oficiálně v pondělí 13.10. - ovšem vy si ji můžete koupit již teď v předprodeji na Palmknihách a ještě k tomu se slevou. Je to první kniha z produkce Nakladatelství HOST, jenž vyjde pouze jako e-kniha - což je možná trochu smutné, ale vzhledem ke krátkosti příběhu (nemá ani sto stránek) docela pochopitelné. Tím však neříkám, že by se mi bílá knížečka vedle černé nelíbila.  

Mládí výstředního knihkupce

sobota 4. října 2014

Poznej čtenáře

Jistě jste již v netových vodách postřehli projekt Katky a Jany s názvem Poznej čtenáře. Já jsem se rozhodla ho pojmout trochu netradičně - snad mě za to holky neuškrtí. Jelikož je dnešní den znám jako Den zvířat (svátek Františka z Assisi), rozhodla jsem se vám představit chlupaté čtenáře z naší domácnosti - staršího Dobbyho a mladšího Nata. Jsou to dlouhosrsté kolie - nejchytřejší mezi chytrými. A to by bylo, aby nečetli, no né?   

čtvrtek 2. října 2014

Pes má být přítelem, ne?

Stahovák, vytřepání za kůži, přiražení k zemi, elektrické obojky - to jsou věci, o kterých si myslím své (a není to nic pěkného). Pes je pro mne přítel a neřekla bych, že právě zmíněné "výcvikové metody" jsou (navíc v dnešní době) vhodné. Bohužel je stále dostatek lidí, kteří si myslí pravý opak. Pes si přece musí to, co mu dělá radost, zasloužit. Nemůže mít žádné výhody jen tak, jsem pán sakra, musí poslouchat! (Nejen) o tom, že to opravdu jde i jinak píše Kathy Sdao ve své knize V životě je spousta věcí zadarmo

Kathy Sdao - V životě je spousta věcí zadarmo

středa 1. října 2014

Zářijové "Knižní přírůstky"

Je za námi další měsíc - je neuvěřitelné, jak ten čas letí - a to znamená, krom spousty jiných záživných věcí, že je čas na "Knižní přírůstky". Tenhle projekt vymyslela Cathy z blogu "Mezi nebem a peklem". O co že jde? To si takhle vyfotíte nově pořízené knihy za daný měsíc (darované, koupené, recenzní výtisky a nebo vyměněné) a přidáte k nim třeba i nějaký ten komentář. Těšíte se na nové obyvatele mé knihovničky?