Knižní klub - předvánoční varování

Před nedávnem jsem psala článek o své zkušenosti s Knižním klubem. Pokud jste ho četli víte, že jsem celkem dlouho byla spokojeným členem. V poslední době však mé nadšení z členství opadlo - ráda bych své peníze věnovala do knih, které skutečně chci, knih, které jsou kvalitně zpracované a ráda je zařadím do své knihovny. A ty z KK mezi ně už tolik nezapadají (výjimky se samozřejmě najdou). Zkrátka jsem se na své cestě posunula jiným směrem, nechci být členem něčeho, co má sice spoustu výhod, ale podmíněných a "vnucujících se". Každý má právo odejít, ne? 


Každý má právo odejít, ne?

 Dostala jsem docela slušnou facku - dlouho jsem žila v bublině, ve které se KK zdál jako seriózní a slušný klub. Jde přeci o knihy. Eh. Jsem občas vážně dost naivní. Pod článkem se sešlo dost vašich reakcí a (ne)překvapivě z nich KK nevyšel příliš lichotivě. Ráda bych zde citovala Eskandriel"Bohužel to není první negativní zkušenost, kterou slyším o KK, vlastně si nevzpomínám na jedinou dobrou, takže je někde něco asi špatně." 


Share your testimony...
KK se na svých stránkách chlubí, že je největším čtenářským klubem na českém trhu s více než dvacetiletou tradicí, že zaujal přes milion čtenářů a v současné době má dvě stě tisíc členů. Působí to docela dobře, že?

Připojte k tomu sympatickou starší paní, která vám členství nabízí během vašeho brouzdání knihkupectvím, a nenapadne vás (pokud ano, gratuluji vám, ušetříte si spoustu nepříjemností) za tím hledat něco zákeřného. 


Jelikož se blíží Vánoce, bude těchto "lovkyní duší" nejspíš víc než dost. Proto bych vás chtěla varovat, než se jim upíšete k něčemu, čeho byste později mohli litovat. Nenechte se ošálit milým úsměvem a slibovanými slevami.  


Knižní klub není prozákaznicky orientovaná firma.  Než cokoliv podepíšete, přečtěte si to - já vím, to by měla být samozřejmost, ale každý je občas příliš důvěřivý. Každý z nás občas udělá v životě pěknou hloupost."Samozřejmost", o které se na stránkách nedozvíte ani písmenko. Možná je to samozřejmé - ale riskne si to slušný a důvěřivý člověk? Vážně vás musí dohnat do fáze, kdy přestanete kupovat, místo abyste se normálně odhlásili z členství? A risknete si to, když vám přijde dobírkou vnucený bestseller - nehrozí nějaká sankce?

Slušnou a vstřícnou firmu poznáte podle toho, že ve vás nevyvolává pochybnosti. Že vám dá pocit jistoty, ne pocit, že balancujete na tenkém provaze nad hlubokou propastí. Váží si svého zákazníka - a to natolik, že ho nechá i odejít. Podmínky má jasné, napsané tak, že si je nemůžete vyložit jinak. Dozvíte se vše - nejen "výhody a chválu". Slušná firma navíc nevytváří nátlak na důvěřivost lidí.Pokud nejste milovníky knih KK a nemusíte mít doma každou jejich novinku, do KK se nepřihlašujte. Nevyplatí se vám to. Ponechte si svobodu v nákupu knih. Žádná sleva nestojí za to, abyste byli jako rukojmí někoho, kdo si vás neváží.  


Pokud chce někdo odejít, udělá to stejně - a je jedno, kolik klacků mu budete házet pod nohy. Ovšem pro pověst firmy je rozhodně lichotivější, když své zákazníky nechá odejít alespoň částečně spokojené, s vědomím, že mohli. Tím, že si budete někoho držet vynucením docílíte akorát toho, že se postará o to, aby lidé, na kterých mu záleží, s takovou firmou nikdy nepřišli do styku. 

Komentáře

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Já jsem členem Knižního klubu skoro rok a taky přemýšlím, že to příští rok zruším. Letáky mě neuvěřitelně otravují a docela se děsím toho, že mi jednoho dne dorazí nevyžádaná kniha na dobírku. Naštěstí mám účet na ebuxu, takže jsem si těch "povinných" 5 knih pořídila v elektronické podobě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já na ty e-knihy moc nejsem. :) Hlavně tam mají nějaké divné formáty či co - mám starou čtečku, když e-knihy, tak ve formátu e-pub a to u nich nikde nevidím...

   Vymazat
 3. To členství na příští rok je masakr:D to už se čověk může jen smát. Co se třeba obrátit na českou obchodní inspekci? Nebo to tam fakt mají, že výpovědní lhůta je takhle dlouhá?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak mohu zrušit členství v klubu?

   Členství v KK je časově neomezené, zrušit ho můžete po dvou letech od svého prvního nákupu v Knižním klubu písemnou formou nebo e-mailem, a to dva měsíce před uplynutím této doby. Tuto možnost pak máte každý další rok.

   Tohle je na stránkách psané ke zrušení. Kdo ví proč jsem to pochopila tak, že v těch dvou měsících před "vstupem do periody" - tudíž jsem si to přebrala tak, že když mám vstup k lednu, mohu to zrušit jen v dvou měsících před, takže Listopad a prosinec, takže jsem myslela, že to "ruším správně".

   Asi jsem neměla myslet, je to přesně naopak, kdybych to zrušila kdykoliv před těmito měsíci, byla bych z KK venku. Došlo mi to, až když jsem to četla znovu po mailové konverzaci s paní z KK....

   Vymazat
 4. To už je asi třetí nelichotivý názor na KK, který čtu! Měli by se tam nad tím vším konečně zamyslet...
  Iveta

  OdpovědětVymazat
 5. Nevím, přijdeš mi už trochu hysterická. Tvůj blog čtu už nějakou dobu a líbil se mi, dokud jsi recenzovala knihy. Začíná to tady být jako kampaň proti jednomu nakladatelství. Ano, jsem členkou Knižního klubu už nějakou dobu a jsem spokojená. Kdykoliv jsem měla nějaký dotaz nebo problém, vyšli mi vstříc. Sama píšeš, že ti poradili přes twiter, tak v čem je problém? A že jsou v jejich knihách chyby? Ty jsou dneska všude. Nejlepší asi bude přečíst si příště co podepisuješ :) Yveta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já vám, lidi nevím. KK jako nakladatelství mám ráda, ba co víc, dokonce ho zbožňuji. Je pravda, že chyby v knihách mají a to extrémně, což si nad tím rozčílím, ale čtu nakonec dál. Zaměstatnci KK, které jsem měla možnost potkat jsou skvělí a prostě nemám proti KK výtku. Jenže! Tohle obchodní politikaření se mi vůbec nelíbí a naopak jsem ráda, že Daffodila na to upozorní a, že se vůbec nebojí. Přiznám se, že jsem tvor líný a krom knih nečtu nic jiného, což bych nečetla ani podmínky zmiňovaného klubu, takže díky, Daffodilo, ušetřilas mi několik peněz. :-)

   Yvet beru to jako tvůj názor, tak jako Daffodila má svůj. Nevidím důvod z hodné a milé holky (což si sama potvrdila), dělat hysterku kvůli věci, která několika lidem ušetří finance. Představ si, že se do klubu přihlásí náctiletá dívka, která knihy nakupuje z peněz rodičů, jak by jí bylo, kdyby maminka musela platit knihy, které nechtěla?
   Tady to nezavání kampaní proti KK, ale lobbistama za KK. :-)
   Buďme milé a nenapadejme slovně lidi. Stačí vyjádřit názor, necpat do toho emoce, proti autorovi. :-)

   Vymazat
 6. clenstvo v KK je pre mna idealne. kupujem hodne knih (4-5 za mesiac), a oni maju vascinou najlepsie ceny. prve dva roky som si ich podivnu obchodnu taktiku nevsimla, takze mi raz prisiel bestseller. ale za tych sest rokov clenstva som viac ako spokojna.

  nie je pravda ze na splnenie ich podmienky musis kupovat len knihy z ich vydavatelstva. tie sa mi moc nepacia a ani ich nemam.

  na druhu stranu, chapem ze pre ludi menej kupujucich je vnucovanie KK dost otravne =)
  ale ked som si nasla par minut na registraciu, par minut na napisanie mailu o zruseni clenstva by nemal byt problem.

  OdpovědětVymazat
 7. na viacerych forach som tiez citala, ze si zaslane bestsellery na poste neprevzali. a clenstvo im zrusili. holt je to nevyziadana posta.

  OdpovědětVymazat
 8. Je to fakt smutné a neuvěřitelné....Já chápu, že se drží podmínek ve smlouvě, ale tak snad jsme lidi a měla by existovat nějaká možnost dohody a ne rok nuceného členství v něčem, o co už nemáš zájem. O to víc, když tě to ještě stojí prachy....

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!