Dalajlama milovníkem koček

Troufám si tvrdit, že slovo buddhismus v dnešní době slyšel snad každý - nebo alespoň každý viděl sošku "tlustého vysmátého Buddhy". Tento duchovně-filozofický směr prosákl z východu i do našeho západního života a spousta lidí v něm našla svou cestu. Spisovatel David Michie patří k propagátorům buddhismu a krom jiného na to jde i přes knihy. Nečekejte však žádné složité příručky, nýbrž čtivou beletrii, která pohladí, někoho možná probudí, ale rozhodně přinese příjemný pocit a spoustu myšlenek k rozjímání. První z Michieho knih nese název Dalajlamova kočka a své si v ní najdou nejen milovníci těchto svéhlavých, předoucích stvoření.

Nakladatelství Synergie

Rušnými ulicemi Nového Dillí pobíhají dva páry chlapeckých nohou. V náručí nesou malá a krásná koťata. Příliš malá na to, aby byla odtržená od matky. Jejich krása však v chudých chlapcích vzbudila vidinu snadno vydělaných peněz, které by jim alespoň na chvíli pomohly od hladu a bídy. Tři koťátka našla rychle svůj domov. Avšak poslední, příliš slabé na to, aby někoho okouzlilo, mělo dojít svého konce zabalené v novinách.

Osud však zasáhl v podobě líného býka. Ten zatarasil dopravu a v koloně aut stálo jedno velmi výjimečné - patřilo Jeho svatosti. Dalajlama přihlížel scéně, v níž se chlapci chtěli bezcitně zbavit kotěte, které mělo přinést výdělek, nyní však bylo jen přítěží. A tak se malé koťátko ocitlo v přítomnosti jednoho z nejsoucitnějších mužů. 
Vzpomínám si však, jak jsem se probrala v jakési svatyni. Bylo mi tak hřejivě teplo, až jsem si pomyslela, že všechno je zas v pořádku - poprvé od chvíle, kdy mě toho osudného rána vytáhli z pelíšku mezi pytli. Rozhlédla jsem se, abych zjistila, z čeho ten můj nově nalezený pocit bezpečí a sytosti pramení - a setkala se pohledem s očima Jeho svatosti. Jak mám vylíčit první okamžiky v jeho přítomnosti?
Byl to pocit a myšlenka zároveň - hluboké hřejivé vědomí toho, že všechno je v pořádku. Jak jsem si později uvědomila, bylo to, jako když vám poprvé v životě dojde, že vaší pravou přirozeností je nekonečná láska a nekonečný soucit. Obojí je ve vás, dalajlama to ve vás vidí, a navíc vám to zrcadlí zpátky. Vnímá vaši pravou buddhovskou podstatu, a toto výjimečné vnímání přítomné často přiměje k slzám. 
V mém konkrétním případě mi došlo ještě něco dalšího - zachumlaná do kaštanově hnědé vlněné šály na křesílku v pracovně Jeho Svatosti jsem došla ke zjištění, které je klíčové pro nás pro všechny: ocitla jsem se u milovníka koček. 
Jeska je přítomna návštěv slavných lidí a skrze jejich otázky, jejich obavy, jejich radosti a strasti získává náhled na svůj vlastní život, leckdy plný podobných problémů. Laskavá přítomnost Jeho svatosti a blízkých pracovníků vnáší nevtíravý náhled do základních myšlenek buddhismu. Vše je řešeno se soucitem, který prosakuje i do vnitřního světa samotného čtenáře. 

Dalajlamova kočka je milým příběhem, který si získá snad každé srdce. Čtení v člověku zasadí semínko lásky, naděje a touhy po vstřícném světě. Naděje tu stále je - je v každém z nás a my si můžeme zvolit, jakou cestou se vydáme. Zda cestou vnitřního štěstí z rozdávání lásky druhým, nebo cestou sobectví.

Možná vám osud jedné kočky pomůže vykročit tím správným směrem. A když ne, užijete si příběh plný jemného kočičího předení. 

Za poskytnutí e-knihy Nakladatelství Synergie k recenzi vřele děkuji Knihcentrum.cz.

Autor: David Michie
Překladatel: Petra Vlčková
Počet stran: 256
Nakladatelství: Synergie
Rok vydání: 2013

Komentáře

  1. Tuhle knížku jsem měla už několikrát v ruce, protože za prvé miluju Tibet, ke kterému Dalajlama neodmyslitelně patří a za druhé Buddhismus mi přijde jako jediné náboženství, které je tak nějak v pořádku, zdravé, lidské.... Po Tvé recenzi přichystám asi Dalajlamově kočce pelíšek i u mě v knihovně :)

    OdpovědětVymazat
  2. Ukázka z knihy mě velmi zaujala. Neměla jsem v plánu si knihu přečíst, ale zjišťuji, že by to nemuselo být vůbec špatné :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!