Zkušenost jménem Knižní klub

Uvědomuji si, že když se k něčemu upíšu, mám si přečíst k čemu. Neomlouvá mě mládí, neomlouvá mě má neschopnost někoho odmítnout. Neomlouvá mě ani má naivita. Když se přede mnou zjeví v knihkupectví starší, mile vyhlížející a příjemná paní, která mi nabídne výhodné nakupování knih a členství v klubu, které "mě nic nestojí", nebráním se. Nepřemýšlím dopředu (má častá chyba), takže si nejsem schopna představit, že podlehnutí této milé dámě mě může jednoho dne velmi mrzet. Mrzí, právě v tuto chvíli mrzí.


Když ptáčka lapají...

Z počátku mi členství v Knižním klubu vyhovovalo, vždy se našel titul, o který jsem jevila já, nebo někdo z mých známých, zájem. Dokud jsem pracovala v Praze, měla jsem to i kousek na Nový Smíchov, bylo to fajn. Ovšem postupem času mi přišlo, že kvalita vydávaných titulů úplně neodpovídá tomu, co hledám. Přesto se vždy něco našlo, takže jsem "svých pět nutných knih za rok" zvládla.

Až když jsem zmizela z Prahy, začalo mi být členství trochu "na obtíž". Přesto, že má KK internetový obchod, nepřišlo mi výhodné platit za jednu knihu navíc poštovné. Pomalu jsem začala přemýšlet nad tím, že členství zruším, ale pokaždé z toho nějak sešlo. Přišlo mi to příliš prokalkulované a zbytečně složité, tak jsem raději kupovala dál. Vlastně o tolik zas nejde, ne?

„Svoboda je otroctví.“ G. Orwell
Dotáhla jsem to dokonce na VIP člena, starám se o to, abych měla vždy splněno, přesto vše jsem se rozhodla, že hodlám z KK vystoupit. Přes veškeré "bohaté programy a zajímavé tituly" už v tomhle kole nuceného kupování nechci setrvat ani chvilku. Tituly a jejich kvalita (je neskutečné, kolik překlepů a chyb v sobě knihy v poslední době mají) mi již nevyhovují, aspoň ne tak, abych si jich musela koupit pět do roka. 

Byla jsem spokojeným a věrným členem KK. A jako takovému se mi KK odvděčil tím, že mě nutí setrvat v členství do 31.12.2015 proto, že jsem si mylně vyložila jejich podmínku zrušení ("ve dvou měsících" jsem si vyložila jinak, než oni) - podle jejich vyložení jsem měla zrušit členství do 31.10. - proč by mi, jako věrnému členu, měli odpustit třináct dní, vždyť svým setrváním přináším dost peněz. 


Jako vrchol arogance a "smyslu pro zákazníka" ozdobili své oznámení o ukončení členství ke konci příštího roku milým dodatkem: Do tohoto termínu také očekáváme Vaše pravidelné nákupy. Zažila jsem hluboké zklamání a znechucení jako dlouho ne. Upřímně mě děsí, že firma úrovně "prodejců kastrolů" může fungovat i na poli knih a je mi z toho lehce do breku. 


Hořké zklamání bývá následováno zkušeností. A každá zkušenost v životě se počítá. Já si odkroutím svůj povinný rok členství (o který nestojím) a až mi někdo sdělí, že se hodlá stát členem KK, řeknu mu jediné - nestojí to za to.
Komentáře

 1. To je fakt hnusné. :/
  Já jsem tedy také členem, ale koupila jsem si něco jen jednou. Přesto mi letáky pořád chodí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně dokonce i jednou volali, že si mám něco koupit. Zpočátku jsem byla spokojená, ale postupem času. Člověk dospívá. A už v tom členství nevidím výhodu, nýbrž buzeraci...

   Vymazat
  2. To jako vážně?! Tak to bych je asi poslala bez servítek někam.

   Vymazat
 2. My tam byli kdysi a přesně byli nějaké takové problémy, tak jsme pak zrušili a od té doby o tom nechci ani slyšet právě kvůli tomuto přístupu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten přístup mě vážně vyloženě znechutil. Raději si koupím jednu knihu, kterou chci, za plnou cenu, případně si jí půjčím v knihovně. Ale součástí tohohle už rozhodně být nechci.

   Vymazat
 3. Teda, holky a já si každou chvíli říkám, že do něj půjdu, tak asi ne, no...

  OdpovědětVymazat
 4. No tedy... Já osobně takovou zkušenost naštěstí nemám, ale babička byla také kdysi dávno členkou Knižního klubu a odstoupila kvůli častým chybám v knihách (jak také říkáš). Avšak žádné problémy s odstupem neměla...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel mi přijde, že chyby v knihách jsou poslední dobou běžným fenoménem - a nejen u KK.

   Vymazat
 5. Já se před lety taky "omylem" zapsala do KK, protože jsem si nepřečetla podmínky a nalákala mě vidina 3 knih za 50 % na začátek a pak "výhodné" nákupy. No, doma z toho radost neměli a hned jak to šlo, tak jsme si o zrušení členství požádali už 2 roky dopředu (tedy skoro hned po zaregistrování) aby se nám nestalo to, co teď tobě a naštěstí nám to uznali a už rok nemusím mít s KK nic společného. Takže tvé rozpoložení naprosto chápu a jsem ráda že nejsem jediná co má s KK takovou zkušenost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě ani nenapadlo, že by mohlo být členství takhle nepříjemně podmíněné "odchodem jen když my dovolíme". Jsem ráda, že se vám to podařilo vyřešit, já překlepu ten rok a už s nimi nechci mít nikdy nic společného.
   A jak tak koukám, nejsme jediné, kdo má s KK nepříjemné zkušenosti. To mluví samo za sebe...

   Vymazat
 6. Fúha, tak to je drsné, ale tak nejak na česko-slovenské pomery očakávané. Myslím, že ešte pretečie veľa vody Dunajom a Vltavou, kým sa náš marketing zmení z "money oriented" na "customer oriented". A chyby v knihách mi pijú krv, preto v poslednom čase rada siaham po tituloch v angličtine, tam si chyby nevšimnem :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trochu Ti závidím - má angličtina není na úrovni, kdy bych z té knihy něco měla. :D Ale už jsem také uvažovala o tom, že zatnu zuby a prostě to čtení v Aj zkusím, nejen kvůli chybám. :)

   Docela mě mrzí, že i v takovém odvětví, jako knihy se tak hrozně hledí na peníze. Ale asi jsem naivita sama. :) a obávám se, že s tou "spoustou vody" máš pravdu... Třeba se někdy dočkáme - chce to pečlivěji vybírat.

   Vymazat
 7. No já o členství uvažovala, ale když jsem si pročetla podmínky, tak jako děkuji nechci....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když jsem uzavírala s paní na krámě smlouvu, věděla jsem, že si budu muset 5x do roka koupit knihu, v té době mi to nevadilo. Práce byla, knihkupectví za rohem... Že mohu v klidu odejít po dvou letech jsem také vzala na vědomí. Že to ale nebude probíhat vůbec "v klidu a lidsky", to jsem nečekala.

   Vymazat
 8. Každý "klub", kde máš povinnost kupovat, je zlo. Zajímalo by mě, co by dělali, kdyby sis prostě už nic nekoupila. Hnali by tě k soudu? Asi dost těžko. Stálo by za to poradit se s někým, kdo tomu rozumí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když si nekoupíš z katalogu, tak snad zašlou nějaký "menší" a když ani z toho ne, pošlou Ti sebou vybranou knihu dobírkou. Jak to probíhá, když ji nepřevezmeš, to netuším. Takhle, když jsme nestihla koupit, mi i volali, že si mám koupit.

   Vymazat
  2. No mamka chvíli taky v klubu byla a když si dlouho nic neobjednala, tak ji poslali knihu, kterou oni vybrali. Když si ji nevyzvedla na poště, tak ji volali a uháněli dopisama a tak. Jak to dopadlo s tou knihou nevím, každopáně v klubu už pár let nejsme :D

   Vymazat
 9. Bohužel to není první negativní zkušenost, kterou slyším o KK, vlastně si nevzpomínám na jedinou dobrou, takže je někde něco asi špatně. Přesně jak píšeš, je neskutečné, že "šmejdi" se najdou i v knižním prostředí, vždycky si říkám, že knihy jsou taková moje škatulka, kde je na světě ještě všechno v pořádku, ale jak vidím, není tomu tak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, já s nimi do dnešního dne neměla jediný problém. Ale tedy tohle, že nemohu ani svobodně odejít kdy chci, to mě docela vytočilo. A poznala jsem, že je asi něco opravdu sakra špatně.
   Trochu jsem se bála, když jsem tuhle svou zkušenost psala, že mě lidé "ukamenují" tím, jak je KK skvělý. "Mile" mě překvapilo, když se schází dost negativních zkušeností... A to už o KK něco vypovídá...

   Vymazat
 10. Jsem rada, ze jsi o tom napsala, protoze me dlouho lakala vidina levnejsich knizek a hlavne ty pocatecni tri knihy za 50%... Ted uz vim, ze do tohoto klubu radsi ne-e ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, ráda jsem pomohla. Vážně - nestojí to za to. Já už bych do těchto okovů znovu nevlezla. A po jejich chování a "nesvobodě" mého odchodu ztratili věrného zákazníka a budu se snažit, aby žádného dalšího (alespoň z mého okolí) do spárů nedostali.

   Vymazat
 11. Už jsem nad tím párkrát zamýšlela, ale nevím, zda bych si vždy knihu vybrala, nemám ráda, když mne někdo nutí - tak, teď musíš to a to. To by mi pak knížky úplně znechutili.
  Jinak co se týče chyb v knihách, bývá to čím dál častěji. I já, která občas čte takovým tím rychlým přebíháním očima po řádcích, to občas zachytím. A člověk by řekl, že zrovna knihy, narozdíl od internetu, by měli být gramaticky správným materiálem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě už právě ta "nutnost" příliš nevyhovuje. Mám pocit, že vše, co jsem chtěla, už jsem si z KK koupila a nové tituly nejsou natolik oslňující, abych je nutně musela mít. Raději své peníze investuji do jiné knihy a tyto si půjčím v knihovně. :)

   Všichni jsme omylní - včetně mě. Občas, když se načapám, co jsem kde udělala za chybu. Ale na druhou stranu - knihy nejsou zrovna levnou záležitostí a myslím, že zrovna kvalitu textu (překlepy, gramatika) by mohli nakladatelé hlídat. Nemělo by jít jen o krásnou obálku, ale hlavně kvalitní vnitřek.

   Vymazat
 12. Uf, tak tohle je hnus. Ještě, že od samotného Knižního klubu jako nakladatelství máme možná jednu knihu v celém domě. Momentálně nemám chuť je ani trochu podporovat.

  OdpovědětVymazat
 13. Já jsem členem už dva a půl roku, v dubnu jsem to chtěla zrušit, ale pak jsem nějak zapomněla, tak překlepu ten půlrok a taky se odhlásím. Akorát netuším kde, to mám někam napsat? Nevíš?
  Taky mě ze začátku lákala vidina levných knížek, teď už na tom nic nevidím, hlavně knížky nemám kam dávat, ale prostě si nějakou koupit musím. Teď už spíš kupuju od YOLI, které jsou dobré a za slušnou cenu, knížky z KK už skoro nekupuju. Ale po dubnu už končím.

  A to mi připomíná... právě mi přišel katalog. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosím Tě, co máš napsané na kartičce - jako datum vstupu, nebo co to je? :) To je hodně důležité a mohlo by Ti to - stejně jako mě - přinést nemilé zjištění, že budeš v klubu trčet ještě rok navíc...

   Dá se to zrušit přes tenhle formulář zaklikneš téma "Knižní klub" a napíšeš, že chceš ukončit členství. Také jsem byla ze začátku spokojená, dokonce "nadšená". Ale když vidím, jakým stylem se k lidem chovají. Mohla jsem odejít s pocitem, že to členství bylo přínosné. Teď odejdu s pocitem, že jsem byla "věrná a poctivá" a ještě jsem za to řádně zaplatila...

   Jo, katalog se mi tu taky válí, s ksichtem Hrušky pod vánočními haranty...

   Vymazat
  2. Ah, tak na kartičce mám jako periodu vstupu "3/2012", takže do března to musim udělat, co? A já to chtěla v dubnu, ufffff! Díky za informace, fakt je hnus, co se ti stalo, vůbec se mi tomu nechce věřit. Mně jednou taky volali, prudili mě do školy, a to jsem KK měla vždycky ráda, teď začínám měnit názor...

   Vymazat
  3. V tom případě si myslím, že můžeš tu výpověď poslat hned - stejně Tě pravděpodobně dřív jak k 12/2015 nepustí. Kdybys to dělala v dubnu, stálo by Tě to další rok - takže pozor. :)
   Já jsem je také měla ráda, dokonce jsem je sem tam hájila na diskuzích, když lidi psali, že vydávají sračky... ovšem po tomhle proti-klientském jednání...

   Vymazat
 14. Tiež som bola v KK, v tom českom mi to spočiatku vyhovovalo, pretože na začiatku bola 50 % zľava na tri knihy a v tom čase som si vedela z katalógu vybrať. Lenže potom sa môj čitateľský vkus zmenil a ja som mala problém si niečo vybrať, takže som rušila pri najbližšej možnej príležitosti. Našťastie sa do "nákupov" rátali aj knihy z ebux.cz, takže než mi členstvo definitívne skončilo, kupovala som si e-knihy, kde bol predsa len lepší výber a ceny podstatne nižšie.
  Ten ich prístup viazanosti sa mi nepáči, preto by som dnes už v ich klube nebola, aj keby si viem z každého katalógu vybrať i viacero kníh. Naviac dnes už sa na internete, ale i v obchodoch dajú nájsť i novinky za úžasné ceny (viď napr. knihcentrum.cz), takže ani po finančnej stránke sa KK neoplatí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to já jsem se přidala ještě před touhle "mega-akcí". Ale také mi to z počátku vyhovovalo. Neměla jsem problém vybrat - občas něco chtěla mami, něco babi. Nebo jsme koupily s holkami kolegyni v práci dárek.
   Ale přesně jak říkáš - změnil se mi vkus (pořád si něco najdu, ale už to nemusím nutně mít), změnilo se mé uvažování. Nechci být součástí takové velké šaškárny, byť to přináší výhody, protože už to ani příliš výhodné není.Pokud člověk miluje jejich knihy, proč ne, pak se to asi i vyplatí, ale takhle.
   A ta vázanost a neschopnost nechat hned odejít někoho, kdo už v tomhle nechce být. To mi přijde jako vrchol arogance. Takhle se slušná firma prostě nechová. Kdo chce odejít stejně odejde - a kdyby to bylo ve vší slušnosti, udělali by lépe. Takhle sami na sebe hází špatné světlo...

   Vymazat
 15. Jsem členkou KK několik let a za tu dobu jsem si neobjednala ani jednu knihu. Jen se občas stavím v Luxoru pro nějakou knihu, vytáhnu členskou kartu a mám 5% slevu. Katalogy mi chodí taky pravidelně. Z klubu mi nikdo nikdy nevolal a nikdo po mě nechtěl, abych něco objednávala. Takže u mě v pohodě :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to máš dobré, mě tedy i naháněli, když jsem nic nekoupila a nutili po telefonu.

   Vymazat
 16. díky za tenhle článek. před půl rokem jsem se taky celá nadšená chtěla stát členkou KK, ale pak jsem se ještě pořádně mrkla na podmínky a velice RYCHLE jsem si to rozmyslela... a jsem fakt ráda, že jsem to udělala, protože přesně toho, o čem jsi psala, jsem se bála, že by mohlo nastat... je to vážně děs...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosím. Měla jsem si tenkrát také dát tu práci, k mé blbosti mi tohle členství přišlo jako neškodný, dobrý nápad... Chybami se člověk učí a vím, že KK každému raději rozmluvím...

   Vymazat
 17. Tak věta "Do tohoto termínu také očekáváme Vaše pravidelné nákupy." mě opravdu dojala. No jo, rozhodně to není úplně seriózní, ale zase bych to nepřirovnávala k prodejcům kastrolů. To je trochu jiná liga. KK zkrátka využívá toho, že lidé si nečtou smlouvy a vše řeší až zpětně. O nic se nestarají a pak jsou rozčarovaní, když chtějí vystoupit a zjistí, k čemu se vlastně upsali. Ale musím říct, že je mi krajně nepříjemné (hlavně v období před Vánocemi), jak se v jednom malém knihkupectví motají 3 paní a za půlhodinový nákup mě stihnou několikrát přesvědčovat, abych do KK vstoupila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mě také. Hlavně jsem měla radost, protože jsem zprvu četla ukončení k 31.12.2014 - až pak když jsem si to četla znovu jsem zjistila, že je to 2015. Myslela jsem, že mě šlehne.

   Vymazat
 18. KK je poslednich ~5 let skutecne na urovni prodejcu kastrolu a to doslovne. Jejich "vymahacske" telefonni linky obsahuji stejne callcentraky jako prodejce "zarucene kvalitnich" matraci, rybich pilulek s Q10, kreditnich karet, pravidelnych zasilek ponozek az do domu a samozrejme i recenych hrncu. Starsi pani zrejme chudak nemela sanci sehnat praci, takze se stala lovkyni dusi. O kvalite mas take pravdu. Moje maminka mela kartu KK kolem roku 00 a pamatuju si knihy, ktere byly obsahove, graficky i materialove velmi dobre, ale jde to do kopru. Oni cili na vyrazne... odlisne... publikum, nez jsou lide, kteri opravdu ctou. Ona ta podminka "kdyz si nevyberete knihu, posleme vam jednu, kterou pokladame za vhnodnou a vy ji zaplatite" uz cosi napovi... Nebrat, nezakladat, vyhnout se.

  OdpovědětVymazat
 19. Wow, o tomhle jsem nikdy nic neslyšela, díky za upozornění. Je to strašné, co jsou dneska všechno lidi schopní udělat... :/

  OdpovědětVymazat
 20. Tak to jsem netušila! My jako rodina jsme v KK už řadu let, vlastně co si pamatuju (nevím jestli je to na taťku, nebo na mamku, já mám při sobě jen číslo, když něco náhodou kupuju...) a o těhle podmínkách jsem nevěděla a pochybuju o tom, že to vědí rodiče, až za nima příště pojedu, musím se mrknout jestli mají někde nějakou smlouvu...

  OdpovědětVymazat
 21. Tak to mě překvapilo. Nečekala jsem, že se tam zachází takhle. Uvažovala jsem, že se do KK zaregistruji, ale radši ne :)

  OdpovědětVymazat
 22. Nemal by som z toho strach, som clenom, nevybral som nic, cosi prislo postou na dobierku, samozrejme som neprevzal, volali raz a potom sa uz neozvali. Obcas nakupim, ale nemyslim si, ze by bol problem ak clovek prestane nakupovat, maximalne otravny telefonat, sankcie som nikde nenasiel. Skor to chapem z podmienok tak, ze ak clovek nebude pravidlene nakupovat, zrusia mu clenstvo oni :)

  OdpovědětVymazat
 23. Mno, v KK nemáte povinnost nakupovat, ani povinnost vyzvedávat knihy, co vám pošlou, pokud si neobjednáte. Ani nemusíte nakupovat z každého katalogu. Výhody KK může využívat pouze člen KK, a členek KK zůstane člověk, pokud je aktivní. To je jediná podmínka, co tam je. Chcete výhody, nakupujte. POkud nenakoupíte nějakou dobu, automaticky vás smažou z KK. Tudíž klidně můžete zaignorovat to, že nějakým členem jste a prostě KK ignorovat, i jimi vynucené poslané zásilky. Ano, oni to budou zkoušet s "povinností" nákupu. A na vás je, zda se necháte, nebo nenecháte přesvědčit, že prostě musíte nakoupit. Nemusíte, nikdo vás nikde k žádnému nákupu nutit nemůže. Nechcete být už členem? Tak KK ignorujte a on začne ignorovat vás:-) Fakt tam nic nemusíte..jen se nenechat donutit něco koupit:-)

  OdpovědětVymazat
 24. Já jsem tedy naprosto zklamaná. Uvrtali mě do toho že ani nevím jak. Šla jsem se podívat do obchodu po dárku a v něm mě odchytila paní. Zeptala se mi jestli čtu a já ji řekla že nejsem vůbec čtenář, ale že chci koupit dárek. Pak mě uchlacholila že jsem si vybrala knížku já. Ale tu knihu co jsem chtěla jako dárek neměli. Řekla mi že jí budu mít za půlku ceny, když si u nich udělám kartičku. (Myslela jsem že je to běžný obchod, jako karta do třeba Orsay.) Paní mi řekla slovně, že mi budou zasílat domu 2 katalogy 5× ročně jestli s tím souhlasím a řekla mi, že pokud si v nějaké době u nich nic nekoupím (protože nejsem čtenář), tak že mi členství automaticky zruší. To bylo všechno! Nečekala jsem, že když si po týdnu doma přečtu s vybalením knížky co jsem to podepsala, najednou se tam píše že si musím z každého katalogu objednat a nebo mi něco, co vyberou, pošlou. To se mi vůbec nelíbí. Pak se dozvím že to nezruším alespoň 2 roky!!! Co to je za jednání!!! Čekala jsem, že podepisuju to, co mi ta paní řekla, ale o tomhle se teda nezmínila!!! Teď nevím co s tím a cítím se podvedená. :,(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A je to již 14 dní, co jste podepsala smlouvu? Pokud ne, napište jim, že od smlouvy ustupujete. V té lhůtě 14 dní od podpisu se to dá - podstupovala jsem to teď nedávno s babičkou, také ji nehezky uvrtali do členství.

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!