čtvrtek 13. listopadu 2014

Zkušenost jménem Knižní klub

Uvědomuji si, že když se k něčemu upíšu, mám si přečíst k čemu. Neomlouvá mě mládí, neomlouvá mě má neschopnost někoho odmítnout. Neomlouvá mě ani má naivita. Když se přede mnou zjeví v knihkupectví starší, mile vyhlížející a příjemná paní, která mi nabídne výhodné nakupování knih a členství v klubu, které "mě nic nestojí", nebráním se. Nepřemýšlím dopředu (má častá chyba), takže si nejsem schopna představit, že podlehnutí této milé dámě mě může jednoho dne velmi mrzet. Mrzí, právě v tuto chvíli mrzí.


Když ptáčka lapají...

Z počátku mi členství v Knižním klubu vyhovovalo, vždy se našel titul, o který jsem jevila já, nebo někdo z mých známých, zájem. Dokud jsem pracovala v Praze, měla jsem to i kousek na Nový Smíchov, bylo to fajn. Ovšem postupem času mi přišlo, že kvalita vydávaných titulů úplně neodpovídá tomu, co hledám. Přesto se vždy něco našlo, takže jsem "svých pět nutných knih za rok" zvládla.

Až když jsem zmizela z Prahy, začalo mi být členství trochu "na obtíž". Přesto, že má KK internetový obchod, nepřišlo mi výhodné platit za jednu knihu navíc poštovné. Pomalu jsem začala přemýšlet nad tím, že členství zruším, ale pokaždé z toho nějak sešlo. Přišlo mi to příliš prokalkulované a zbytečně složité, tak jsem raději kupovala dál. Vlastně o tolik zas nejde, ne?

„Svoboda je otroctví.“ G. Orwell
Dotáhla jsem to dokonce na VIP člena, starám se o to, abych měla vždy splněno, přesto vše jsem se rozhodla, že hodlám z KK vystoupit. Přes veškeré "bohaté programy a zajímavé tituly" už v tomhle kole nuceného kupování nechci setrvat ani chvilku. Tituly a jejich kvalita (je neskutečné, kolik překlepů a chyb v sobě knihy v poslední době mají) mi již nevyhovují, aspoň ne tak, abych si jich musela koupit pět do roka. 

Byla jsem spokojeným a věrným členem KK. A jako takovému se mi KK odvděčil tím, že mě nutí setrvat v členství do 31.12.2015 proto, že jsem si mylně vyložila jejich podmínku zrušení ("ve dvou měsících" jsem si vyložila jinak, než oni) - podle jejich vyložení jsem měla zrušit členství do 31.10. - proč by mi, jako věrnému členu, měli odpustit třináct dní, vždyť svým setrváním přináším dost peněz. 


Jako vrchol arogance a "smyslu pro zákazníka" ozdobili své oznámení o ukončení členství ke konci příštího roku milým dodatkem: Do tohoto termínu také očekáváme Vaše pravidelné nákupy. Zažila jsem hluboké zklamání a znechucení jako dlouho ne. Upřímně mě děsí, že firma úrovně "prodejců kastrolů" může fungovat i na poli knih a je mi z toho lehce do breku. 


Hořké zklamání bývá následováno zkušeností. A každá zkušenost v životě se počítá. Já si odkroutím svůj povinný rok členství (o který nestojím) a až mi někdo sdělí, že se hodlá stát členem KK, řeknu mu jediné - nestojí to za to.