pátek 7. listopadu 2014

Místo, které miluješ

Zjistila jsem, že vybrat místo, které miluji, je pro mě složitější, než bych si byla ochotna přiznat. Po veškerém promýšlení, o které místo bych se s vámi ráda podělila, jsem na to přišla. Zbožňuji ho, ráda se tam vracím, ráda se po něm procházím, trávila jsem na něm nádherné i smutné chvíle. To místo není ani v mém rodném městě, ani ve městě kde nyní bydlím. To kouzelné místo se nachází v matičce Praze a je velmi oblíbené (ovšem já měla několikrát to štěstí, že jsem ho zažila prázdné a klidné). Tušíte? Jedná se o Rašínovo nábřeží. To je to místo, které miluji.


Čím si to "Rašín" zasloužil? Bylo to místo, které jsem měla "při ruce", když jsem pracovala v Praze. Chodila jsem se sem uklidňovat. Miluji zvuk a pohyb vody a velmi ráda krmím ptáky. A toho se mi tu dostalo požehnaně - kachny, labutě, racci, holubi. Tolik hladových krků čekajících, až jim hodíte kousek pečiva. A většina z nich se vůbec nebojí lidí. 

Naopak, jsou schopni sednout si vedle vás a zaujatě pozorovat, co to držíte v ruce. Není kousek i pro ně? Sedět zde na lavičce, poslouchat halas světa kolem, případně si do uší pustit oblíbenou hudbu a nechat se unášet, pozorovat, vnímat, meditovat. Když navíc svítí slunce a jeho zářivé paprsky si hrají na hladině Vltavy - je to tak krásné a dojemné, až se člověku derou do očí slzy. 


Je to jedno z mála míst, kde mi nevadí shon lidí. Nemusím obrovské davy, ale tady jako by se i ty davy nějak zpomalily, uklidnily. V létě a za tepla se na Rašína samozřejmě nahrne vždy co nejvíce lidí - je vidět, že je to kouzelné a milované místo nejen pro mě. Ovšem zažila jsem zde i chvíle naprosté samoty. Noční krmení v zimě, byla sice šílená kosa a já se třásla jako ratlík, ale za ty krásné labutě a prostor jen pro mne to mrznutí rozhodně stálo. Tolik k mému milovanému místu. Jaké je to vaše? Kam chodíte rádi, které místo vás uklidňuje? Je tu někdo, kdo má stejně jako já rád Rašínovo nábřeží?Děkuji holkám - Iris a Vlastě - že si dali práci se sestavením Hřejivé výzvy, jejíž součástí je i tento článek. Jedná se o můj první a já bych ráda překonala sama sebe a postupně splnila všechny body - byť si nejsem jista, že to dám v termínu, o to mi však tolik nejde. Doufám, že vás tato výzva, tyto články, budou bavit stejně jako mě.