Jablko nepadá daleko od "Hrušků"

Nevím, zda je to tím podzimem venku - i když mám tenhle čas opravdu ráda (který knihomol by podzim neocenil) - nebo mi prostě jen došla trpělivost, ale potřebuji vypustit na svět démona, který ve mně v posledních dnech roste. Vše to začalo babiččinou prosbou, zda bych jí nemohla pořídit "tu kuchařku toho pána, no ten, jak vaří levně". Nejdřív jsem netušila, která bije (na věci kolem vaření mě moc neužije). Až když jsem viděla ten jeho obličej - no nevzala bych si od něj bonbónek, natož aby mi radil, co mám vařit.


Původně jsem měla chuť babičce vyhovět - mám ji přeci ráda, proč pro ni něco nezařídit. No právě, mám ji ráda - po přečtení recenze a zahlédnutí "receptu" na smažák v hrnku, jenž se dělá 5 minut v mikrovlnce, jsem si uvědomila dvě věci: toho, co tohle vydal, by měli zavřít a babičku mám opravdu ráda, takže bych jí takový hnus v životě neobjednala.

Když jsem v knihkupectví zaslechla, jak rychle tyhle "kuchařky" mizí, viděla na FB "davové" fotky z autogramiády, kde to vypadalo, že se něco rozdává zadarmo (něco víc než jen podpis jednoho slizouna) došlo mi to - tohle je odraz naší společnosti. Tohle je společnost, ve které žiji, která vychovává děti a učí je, zaměstnává ostatní lidi, tvoří tuhle planetu, tenhle svět. Nevěděla jsem, zda mám začít brečet, zvracet, zkombinovat trochu od obojího? 

Everywhere...

Tohle je to, po čem lidé kolem touží - rychlé a levné, je jedno že jsou to sračky. Kvantita nad kvalitou - a je to vidět ve všem. Hlavně abychom si urvali pořádný kus a vyzráli jsme nad tím. Je jedno, že se jedná o nekvalitní potraviny, nekvalitní články, nekvalitní cokoliv - hlavně že je to vidět a chce to většina, o to nám přeci jde, nebo ne? 

Být zbožňován a milován davem. Myslí vůbec v dnešní době někdo sám za sebe, nebo se jen slepě táhneme za tím, co je nám předhozeno? Vím, že každý si buduje svůj svět - svou realitu - a já se o to snažím každý den. Snažím se rozhodovat dle sebe a pouštět si do života jen to, co mi je blízké. Žít tak, abych se za sebe nemusela stydět.

Ovšem "realita společnosti" se tak nechutně rozpíná všude kolem a násilně rve na kusy vše, co jí přijde do cesty. Bezohledně šlape po všem, co má v životě smysl, drásá, ničí a pumpuje. Ať už jsou to nesmyslné kolony v Praze (proč chodit pěšky či využít MHD když na to auto mám), důchodcovské honby za slevami v supermarketech, snaha Alzy a podobným vnutit nám Vánoce v říjnu či systém školství, který z nás dělá ovce připravené pro "život ve shodě" s tím vším.


Komentáře

 1. Skoro vždy se s tebou se vším shodnu, ale zrovna v tomhle článku ne. Možná máš napůl pravdu, jsme idioti, co se nechají ovlivnit a podobně, ale recepty ve zmíněné kuchařce jsou jen recepty našich babiček, popřípadě prababiček, který jeden slizoun vzal, sepsal a vydal. Nic víc v tom není, jen opisy už dávno vynalezených receptů a některé nejsou až tak špatné a když člověk nemá čas vařit, tak se to opravdu hodí. Je škoda, že jsme se neshodli a doufám, že kvůli tomu nebudeš naštvaná, ale tohle je prostě můj názor na celou tuhle kauzu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nenaštvu, neboj - každý má právo na názor. :) Já vím, že vše sesbíral a sepsal - možná o to víc je mi to proti srsti. :) Navíc si nejsem úplně jistá, že kuchyně "našich babiček" je to pravé ořechové pro zdraví. :)

   Dle mého názoru to jde "levně a rychle" a nemusí to vypadat takhle. :) I když o toho šášulu zas tolik nešlo, spíš to byla taková poslední kapka, která rozvířila mou vnitřní "společenskou nechuť". :)

   Vymazat
 2. mně si se naopak do noty trefila. Když mi můj malinkatej synovec začal v časopise ukazovat Hrušku, bylo mi to strašně líto. Neříkám, že občas nejím pěkný hnusy (paštiky mňam mňam), ale ráda se k jídlu chovám pěkně a s láskou. Nikdy bych nestříhala chleba nůžkama!

  A svoje iluze o společnosti už jsem ztratila při kampani při prezidentských volbách. Já si vždycky myslela, že lidi nemůžou být tak hloupí, že dokáží alespoň trochu kriticky myslet, ale oni spapaj všechno, co jim nabídnou média. Bylo to pro mě docela brutální, jelikož do té doby jsem žila v takové bublině, kde jsem se střetávala hlavně s chytrými lidmi. Ale když pak zjistíš, že 80% lidí je pouze ovcí, tak je mi z toho smutno. Lidi si neumějí vážit krásných věcí, narůstá agrese ve společnosti a každý se začíná schovávat do své ulity. No nic. Napiš příště něco veselého. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem zase poměrně imunní proti veškerým politickým kampaním - protože to je zkrátka jedna obrovská, zbytečná hra. Myslím, že by lidé udělali nejlépe, kdyby na ni vůbec nepřistoupili.

   Ovšem právě že se vždy najdou Ti, kteří jdou a toho "svého" si tam dosadí, abychom se měli lépe, vždyť on nám slíbil. Já tohle viděla u nás - říká Ti něco jméno Skokan? Byl v Lípě starosta - to bylo pořád "ČL bych za jiné město nevyměnil" pak to byl Liberecký kraj když popolezl výše, následně z ODS přelezl k Véčkařům a lidé ho stejně dál volili, teď je zase v něčem úplně jiném a lidé ho stejně volí znovu. Já chápu, že se lidé vyvíjí - ale tohle už mi hraničí s kalkulem, nikoli vývojem.

   Ne vždy je veselá nálada. Právě, převážná část lidí je prostě neochotná cokoliv měnit a přiznat si, že je něco špatně...

   Vymazat
  2. Skokan mi nic neříká. Ale věřím, že se chce procpat, co možná nejvýše. A lidi snadno zapomínají, když jim dáš pivo a buřta.

   Teď, když byly volby u nás, tak každý říkal, hlavně ne ODS a nakonec to tu stejně vyhrála. :-(

   Mně nejvíc vadí, že lidi by podle mne měli držet při sobě, ale je to přesně naopak. Skoro mi přijde, že slušnost už se nenosí.

   Jéj, teď jsem se vrátila do tý doby před dvěma lety, kdy jsem kvůli tomu spoustu večerů probrečela (jsem citlivka). Ale dnes brečet rozhodně nebudu :D

   Pozdravuj kluky a brzo o nich zase něco napiš :-)

   Vymazat
  3. Teda, rozbrečet jsem Tě nechtěla (ale taky to znám, též patřím mezi cíti). Dobrá, něco hezkého o klucích, píši si. :) Teď tu akorát proti sobě leží a žužlají nějakou tyčku - mají oba stejnou a přesto na sebe závistivě čučí, zda ten druhý náááhodou nemá lepší. :D

   Vymazat
  4. Mě politický kampaně taky nic neříkaj ale zase jsem vegan a pořád slyšim - Tomu nemůžeš věřit, že ty krávy se chovaj takhle (chápej - v totálním hnusu s nalitejma zanícenejma vemenama atd). Společnost je prostě náchylná věřit každý blbosti. Bohužel:(
   Jinak já jsem o Hruškovi slyšela ale nějak jsem nepátrala. Je to ten co kontroloval potraviny v supermarketu a dávali to pak na nově?

   Vymazat
  5. Na Nově byl, viděla jsem ho s "Žemlovkou v toasťáku". Ale co dalšího tam prováděl, to nevím. Já nepátrám, ale na FB Hnízda sleduji všemožné nakladatele a tam to skáče jak ďas. :D

   Já se tedy přiznám, že vegan nejsem, ale poslední dobou mi mléčné výrobky moc nejedou. Je i fakt, že celkově člověku ani nedělají dobře, takže je to jen naše (i má zhýčkanost. Navíc věřím tomu, že se ke kravám chovají právě takhle ohyzdně. Asi před dvěma lety jsem viděla tohle video Gary Yourofsky a musím říct, že je to docela úděsné...

   Už jednou jsem byla bez mléčných výrobků, téměř bez masa a bez pečiva, dost jsem z tohohle směru odbočila, ale hodlám se k němu opět nasměrovat zpátky... člověk toho nepotřebuje tolik, jak se nám snaží namluvit... Ale je těžké přetrhnout staré známé zajeté pro lidi, kteří si to uvědomují (zvyk je železná košile) natož pro ostatní...

   Vymazat
 3. Naprosto souhlasím. To, co Hruška předvádí, je naprostá katastrofa. U nás doma se vaří čerstvě a z kvalitních surovin. Když nemám čas vařit, znamená to, že strčím nějaký umělý blaf do mikrovlnky? I z normálního jídla se dá vařit rychle.
  Rozhodně souhlasím, že takové věci jsou odrazem společnosti, ve které žijeme. A to není jen Láďa Hruška, ale třeba i náš prezident. Můžeme se dokola rozčilovat, že je to buran a komunista, ale nadpoloviční většina v téhle zemi ho zvolila. A většina kupuje Hruškovy kuchařky. Takže bych řekla, že je to přesně to, co jsou průměrní (podprůměrní) Češi zač a je mi z toho smutno. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsme dvě, kterým je z toho smutno. Mně občas i trochu špatně... Já jsem na ten "smažák" čuměla s otevřenou pusou. Zda je to jako vážně fakt a zda tohle OPRAVDU někdo vypustil do éteru. Samozřejmě - sníst se dá vše, ale ne vše by se jíst mělo...

   Vymazat
 4. STOP MAKING STUPID PEOPLE FAMOUS! Na tohle nemám slov, krásně vystiženo. Co to jako má být? Hruška a jeho hnusná napodobenina vaření a trhá v ČR rekordy? To mě dorazilo, posadilo mě to na zadek, takřka rozbrečelo, ale víceméně nepřekvapilo. Tenhle národ už je zatracen, není mu pomoci. A bude hůře, bojím se toho, že bude mnohem hůře :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Většinou se snažím být optimista - ale tahle země je prostě moc zaplněná totálními blby. :D A já to občas prostě nevydržím. Jsem z toho dost zoufalá. Ale pořád si říkám, dokud zde chodí lidé, co mají v hlavě víc, než jen nasráno, možná se ten Titanic na hladině ještě chvíli udrží (kdo ví, třeba se tomu ledovci i vyhne...).

   Vymazat
 5. Myslela jsem si, že jsem jediná, která nechápe, jak se podle jeho receptů může někdo stravovat a ono ejhle ... Ty taky :) To je super. Vystihla jsi to perfektně. Než vydal kuchařku a začal se prezentovat jako Pan kuchař, brala jsem to jako dobrou nadsázku a vtip. Pustil se i do "Kluků v akci" a to už jsem si říkala, že to snad bere vážně :-D Lidé se nechají strhnout snadno. Ti méně vnímaví a neinformovaní asi nejsnáze.
  Jo... a pana Skokana si pamatuju ještě z ČL :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, nejsi jediná - a očividně nás je víc. :)) Myslím, že to nechápe každý rozumný člověk... Já si ho pamatuji jen jednou - když dělal "vánočku v toastovači o Vánocích". To jsem si řekla jen "Nova" a tím to haslo. Ale tohle, to je tedy vrchol a docela by mě zajímalo, kolik peněz se v tom prošustrovalo, aby tohle vyšlo...

   Vymazat
 6. Safra, jsem napsala takovej dlouhej vášnivej komentář a ono se to smazalo!!! aaaa

  No v kostce. Když tchán přišel s tím, jakej je Hruška borec, tak mě málem omejvali. Řvala jsem jak tur, nadávala a hádala se. Hruška je vyčuranej zmetek a to jsem ještě slušná. V životě pořádně nevařil, napakoval se na receptech, který mu poslali jiní a ty jeho kuřecí kůžičky.... no jako co to má za výživovou hodnotu fatkt nevim.

  Je to prostě postižení našeho národa. Když někdo najde skulinku v systému, ukradne miliony ze státní kasy a zdrhne na kanáry, je to borec. Když nám však někdo ukradne peněženku, hned nadáváme na všechny rasy, pohlaví, věkové skupiny a já nevím co.

  Je to smutný, ale asi fakt bude hůř. Lidi nemají prachy, a jak je na něčem nalepená cedulka akce nebo sleva, nečtou a jdou jako tupé stádečko a kupují. Nějakou dobu jsem pracovala v supermarketu (brigáda při mateřské) a mohla bych vyprávět.

  Lidi totiž když nevidí efekt hned, tak varování neberou vážně. To že každý večer se budu cpát brambůrkama a pít coca colu se neprojeví na jejich zdraví hned. Ale za pár let se ten dotyčný nebude stačit divit, jaký bude mít problémy.

  Neobhajuju vyloženě vegetariánství, nebo veganství, nebo podobné extrémy..... Obhajuju zdravé poctivé vaření. Radši si o víkendu přivstanu a zaběhnu na trh koupit zeleninu, která není ledová a má chuť. Preferuji odborníky - pro maso k řezníkovi, pro zeleninu k zelinářce a když nestihnu upíct domácí chleba tak do pekárny k pekařovi. Nevyjde to nijak moc dráž, většinou ještě ušetřím. Jen si na to musím udělat čas a nebýt líná, nic víc.

  Tak a teď to doufám klapne , potřetí to už nepišu :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak i podruhé jsi to zvládla pěkně dlouze a vášnivě. :D Jinak tedy skvěle napsané. :) Já proti vegetariánství, veganství atd. nic nemám, ba naopak - pokud to dotyčnému pomáhá, proč ne. :) A rozhodně mi to přijde jako menší "extrém" než ta Hruškova kuchařka a podobná zvěrstva. :)

   Vymazat
  2. No a tos neviděla jak jsem byla vášnivá napoprvé :-D No já znám pár extrémů co přežívají na zeleninových šťávách a oříšcích. To mi přijde takový jako už divný. Já prostě ráda jídlo. Nutno dodat že dobré jídlo. Jako Láďu hrušku prostě přes srdce přenést nemůžu...

   Vymazat
 7. Pročítám komentáře a koukám, že jsi taky z Liberce :-) teda momentálně jsem v Praze, ale stejně - to mě potěšilo :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel Tě trochu zklamu, jsem z České Lípy - ale to je do Liberce co by kamenem. :))

   Vymazat
  2. jé v Lípě mám kamaráda, který mě pořád zve na návštěvu. Tak to tě možná jednou i přepadnu :-D

   Vymazat
  3. Já už v Lípě nějaký ten pátek nebydlím. :)) Narodila jsem se tam, vyrůstala, ale vyletěla z hnízda. :))

   Vymazat
  4. No, hele, to vůbec neva. Aspoň jsem si vzpomněla na kamaráda, zavolala mu a byl to moc dlouhý a moc hezký hovor :-) ;-)

   Vymazat
  5. Jo tak to jo, jen mě podivilo, že znáš tu eskapádu se Skokanem :D

   Vymazat
  6. Znám, vzhledem k tomu, že jsem žila v ČL. :) A když vyměnil ČL za Liberecký kraj (ČL by samo nikdy nevyměnil) skvěl se ten plakát na nádraží v Lípě. Přišlo mi to vtipné.

   Vymazat
 8. Doufám,že na Ditu P. se stála na autogram mnohem větší fronta.

  OdpovědětVymazat
 9. Nevím, nakolik je možné Láďu vnímat jako odraz společnosti - snad spíše jako odraz doby. Lidé prostě dnes nemají peníze a velká část z nich o zdravém životním stylu neví zhola nic. A tak spíše než výživové hodnoty řeší právě to, aby bylo jídlo co nejlevnější. Jasně, že se jde levně najíst i zdravě - ona taková vařená brokolice k večeři vyjde na pár korun a je to rozhodně lepší, než strkat sýr do mikrovlnky. Jenže kdo má čas nad jídlem přemýšlet? A s tím nejspíš souvisí i ta ovlivnitelnost televizí. Lidé prostě berou to, co je nejpřístupnější (což jsou většinou informace z televize), protože jsou to často jediné informace, ke kterým se dostanou.

  Neříkám, že je to dobře, ale na druhou stranu ty lidi docela chápu. Sama bych sice Láďovy recepty nepovažovala za recepty a ani "babiččina kuchyně" mi k srdci nepřirostla, ale nepřekvapuje mě, že je z toho takový hit.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!