Penumbrovské (ne)narozeniny

Ajax Penumbra se narodil 10. prosince v Anglii. Nikdy však nedostal ke svým narozeninám dárek. Smutné? Nikoliv. Jeho rodiče totiž vymysleli něco mnohem, ale mnohem lepšího, co mě uchvátilo (vlastně jako celá novela Ajax Penumbra 1969). Ajax dostával dárky častěji (a lepší, než jsou čokoládová bonboniéra a ponožky). Dostával knihy - a to přesně ve dny, kdy se narodili jejich autoři. No není to úžasné? Upřímně - s radostí bych za tohle vyměnila své narozeniny, hned z fleku. 

Kniha je skvělý dárek

Docela by mě zajímalo, jaké autory Ajax četl a jaké knihy dostával. Zda to byly každý rok stejní autoři, nebo se výběr střídal. Asi nejspíš střídal podle zájmu mladého Ajaxe. Přivedlo mě to k myšlenkám - jaké autory bych chtěla dostávat já? Kteří by mi udělali opravdovou radost? Které jsem ještě nečetla, ale ráda bych? Tady je můj skromný výčet.

 • Jack London se narodil 12. ledna. Zatím jsem od něj četla pouze Bílého tesáka a byla to nesmírně skvělá kniha. Takže další a další skvělá díla tohoto autora by mě mile potěšila. Určitě bych si ráda přečetla Tuláka po hvězdách.
 • Charles Dickens se narodil 7. února. Jeho klasická díla mi jsou známá, asi jako všem, kdo prošli základní školou. Ovšem krom Vánoční koledy jsem žádné jeho dílo nečetla. (Vánoční koledu jsem viděla i jako muzikál, byl to skvělý zážitek.)
 • John Irving se narodil 2. března. Jeho knihy miluji - obzvlášť Svět podle Garpa. Přesto jsem ještě nepřečetla všechny jeho knihy. Dokonce ani nejznámější Pravidla moštárny, i když tuhle knihu ve své knihovně mám.
 • Émile Zola se narodil 2. dubna. Je to další z klasiků, které mám v podvědomí z dob školní docházky, ovšem žádnou z jeho knih jsem zatím nečetla. Nejvíc mne láká U štěstí dam a Zabiják.
 • Honoré de Balzac se narodil 20. května. Stejná kategorie jako Émile - vím že existuje, jelikož mi to bylo vtloukáno do hlavy, ale nic jsem nečetla. Ovšem knihu Lesk a bída kurtizán mám rozhodně v plánu. 
 • Robert Fulghum se narodil 4. června. Patří mezi mé oblíbené autory. Miluji jeho lidskost, miluji pocit, který ve mě čtení jeho řádek vyvolává. Jako bych seděla v místnosti s hodným dědečkem, který mě objímá, když je mi nejhůře.
 • Joanne Rowlingová se narodila 31. července. Harryho Pottera mám doma sice celého, ale vůbec bych neodmítla vydání v originále. Navíc pevně doufám, že Rowlingová jen tak psát nepřestane. Volání kukačky jsem také ještě nečetla. A kdyby chtěla napsat knihu pro děti, zlíbala bych jí ruce.
 • Barbara Erskinová se narodila 10. srpna. Její knihy jsou prostě skvostné. Miluji to prolínání minulost/přítomnost. Tuhle paní ve své knihovně vždy ráda uvítám.
 • Agatha Christie se narodila 15. září. Basterka se teď asi vyděsí, ale od této "královny detektivek" jsem ještě nikdy nic nečetla. O to víc mě láká a její knihou bych nepohrdla.
 • Oscar Wilde se narodil 16. října. Jeho Obraz Doriana Graye mi učaroval (zvlášť lord Henry), takže věřím, že další jeho díla by pro mne byla skvělým přínosem.
 • Fjodor Michajlovič Dostojevskij se narodil 11. listopadu. Jako jeden z mála rusů se mi dobře četl (i když už je to dlouho, co jsem jeho Uražení a ponížení četla). Jsem zvědavá na jeho další díla.
 • Jane Austenová se narodila 16. prosince. Patří k mým oblíbeným, četla jsem od ní téměř vše (Emmou jsem se nějak ne a ne prokousat, ale šanci jí rozhodně chci dát), mám od ní téměř vše a přesto je to autorka, jejíž knihy bych s radostí dostala znovu, v jiném vydání.

Můj výčet autorů, na každý měsíc jeden. Našla bych určitě daleko více skvělých lidí, jejichž výročí bych s radostí oslavila jejich knihou. A vlastně to není ani špatný nápad pro dárek pro někoho, koho máte rádi. Vždyť radost není omezená jen narozeninami, svátkem a Vánoci. Naopak - dělejme si radost maličkostmi v průběhu celého roku.

Jak se vám tento nápad rodiny Penumbrovi zamlouvá? Čí výročí byste rádi oslavili knihou? Zkusíte někomu udělat radost - ať už jeho oblíbencem, někým neznámým, někým novým? 
Komentáře

 1. Mne sa ten nápad hneď zapáčil, ale keď som to spomenula doma, nestretlo sa to s nadšením (a vraj si beztak knihy kupujem stále). Ale ak by som predsa len mala túto možnosť, asi by som chcela knihy najväčších klasikov, minulých aj súčastných (no proste diela najlepších súčasných spisovateľov), ocenila by som nejaké pekné vydanie Shakespeareových kníh a knihy nositeľov Nobelových cien by dostali vlastnú knižnicu :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, je pravda, že "případným kupujícím" se tahle myšlenka moc nepozdává. :) Ale myslím, že je to třeba i hezký nápad jak udělat nějaké knihomilné duši v okolí prostě radost. :) Překvapení - ta člověka pohladí po duši.

   Také to mám namíchané klasici/současní a určitě bych našla ještě daleko víc klasiků, které si sama kolikrát prostě nekoupím - což je velká škoda, uznávám.

   Vymazat
 2. Parádní nápad! Možná by mi to pomohlo vnést do mého nakupovacího šílenství nějaký řád, ale možná je to taky jen planá naděje :D. Rozhodně zajímavý nápad, jak knihomolské nakupování vylepšit a něco víc si o autorech pamatovat:).
  A Penumbru přidávám na must-to-read list, i když datum autorova narození zatím asi vynechám (už jen proto, že ho nemohu najít :D).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Že jo, je to boží nápad. Ale stejně tak asi planá naděje. :D I když já už se nad tím také zamyslela - nebo spíš v tom směru, že bych měla začít konzumovat "hodnotnější literaturu, ale uvidíme... :D Hmmm, s tím datem narození máš pravdu, taky ho nemohu najít. :D

   Vymazat
  2. Taky jsem mě napadlo, že by to bylo ideální spojit s nějakou jak říkáš hodnotnější literaturou, ale asi by mi to dlouho nevydrželo :D. A ani nevím, jestli bych si tolik z klasiky ještě vybrala, víceméně co jsem chtěla, jsem už aspoň jednou četla...:)

   Vymazat
  3. No, vzhledem k tomu, že si většinu času kupuji "tu nehodnotnou", tak by mi tohle možná i mile rozšířilo obzory... :D A pořád je dost klasiky, kterou jsem nečetla a ráda bych. :)

   Vymazat
 3. Mm Jack London, doporučuji knihu Cesta a také Aljaška. Bílý tesák je samozřejmost :P Charles Dickens a jeho Oliver Twist, to je nádhera. Pak mě očarovala právě Vánoční koleda, kterou jsme četli ve škole. Neméně pocitů ve mě zanechala kniha Nadějné vyhlídka. Ta se mi moc líbila, četl jsem ji nedávno po shlédnutí filmu Mr. Pip s Hugh Lauriem v hlavní roli, ve které tuhle knihu právě používá jako učební pomůcku. Ber to jako doporučení na skvělý film a dobré knihy. Jinak nápad parádní, moc se mi to líbí! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. *Nadějné vyhlídky, chybička se vloudila takhle brzy po noční :P

   Vymazat
  2. Díky za tipy, hned si poznamenávám Cestu i Aljašku. :) Na Dickense se chystám už dlouho, ale pořád nějak ne a ne přijít ten správný čas. :) Zrovna právě Nadějné vyhlídky mi velmi leží v hlavě a "táhnou mě". Ale viděla jsem na HBO kus zpracování z r. 2012 s Helen Bonham Carter a přišlo mi to trochu nudné - tak mě to lehce vyděsilo, ale stejně jí (snad) někdy prubnu. :)

   Vymazat
 4. To je pěkný nápad :-) Vzhledem k poměru četnosti mých narozek a narozenin autorů by se mi to taky líbilo :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Podle mě je to naprosto dokonalý nápad :D

  OdpovědětVymazat
 6. Ježiš, to je úplně parádní. :) Pěkný článek a úplně jsi mě nalákala, abych si toho Penumbru taky přečetla, i když se mi do toho původně moc nechtělo. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, jsem ráda, že se líbí. Určitě přečti, byla by škoda to nezkusit. :)

   Vymazat
 7. Páni, to je super nápad! :) Divím se, že jsem o tom neslyšela dřív :)

  OdpovědětVymazat
 8. To je strašně dobrý nápad, to jsem ještě neslyšela :)
  Já mám strašně ráda E.A.Poa, takže jeho výročí bych ráda slavila :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!