pátek 24. října 2014

Penumbrovské (ne)narozeniny

Ajax Penumbra se narodil 10. prosince v Anglii. Nikdy však nedostal ke svým narozeninám dárek. Smutné? Nikoliv. Jeho rodiče totiž vymysleli něco mnohem, ale mnohem lepšího, co mě uchvátilo (vlastně jako celá novela Ajax Penumbra 1969). Ajax dostával dárky častěji (a lepší, než jsou čokoládová bonboniéra a ponožky). Dostával knihy - a to přesně ve dny, kdy se narodili jejich autoři. No není to úžasné? Upřímně - s radostí bych za tohle vyměnila své narozeniny, hned z fleku. 

Kniha je skvělý dárek

Docela by mě zajímalo, jaké autory Ajax četl a jaké knihy dostával. Zda to byly každý rok stejní autoři, nebo se výběr střídal. Asi nejspíš střídal podle zájmu mladého Ajaxe. Přivedlo mě to k myšlenkám - jaké autory bych chtěla dostávat já? Kteří by mi udělali opravdovou radost? Které jsem ještě nečetla, ale ráda bych? Tady je můj skromný výčet.

 • Jack London se narodil 12. ledna. Zatím jsem od něj četla pouze Bílého tesáka a byla to nesmírně skvělá kniha. Takže další a další skvělá díla tohoto autora by mě mile potěšila. Určitě bych si ráda přečetla Tuláka po hvězdách.
 • Charles Dickens se narodil 7. února. Jeho klasická díla mi jsou známá, asi jako všem, kdo prošli základní školou. Ovšem krom Vánoční koledy jsem žádné jeho dílo nečetla. (Vánoční koledu jsem viděla i jako muzikál, byl to skvělý zážitek.)
 • John Irving se narodil 2. března. Jeho knihy miluji - obzvlášť Svět podle Garpa. Přesto jsem ještě nepřečetla všechny jeho knihy. Dokonce ani nejznámější Pravidla moštárny, i když tuhle knihu ve své knihovně mám.
 • Émile Zola se narodil 2. dubna. Je to další z klasiků, které mám v podvědomí z dob školní docházky, ovšem žádnou z jeho knih jsem zatím nečetla. Nejvíc mne láká U štěstí dam a Zabiják.
 • Honoré de Balzac se narodil 20. května. Stejná kategorie jako Émile - vím že existuje, jelikož mi to bylo vtloukáno do hlavy, ale nic jsem nečetla. Ovšem knihu Lesk a bída kurtizán mám rozhodně v plánu. 
 • Robert Fulghum se narodil 4. června. Patří mezi mé oblíbené autory. Miluji jeho lidskost, miluji pocit, který ve mě čtení jeho řádek vyvolává. Jako bych seděla v místnosti s hodným dědečkem, který mě objímá, když je mi nejhůře.
 • Joanne Rowlingová se narodila 31. července. Harryho Pottera mám doma sice celého, ale vůbec bych neodmítla vydání v originále. Navíc pevně doufám, že Rowlingová jen tak psát nepřestane. Volání kukačky jsem také ještě nečetla. A kdyby chtěla napsat knihu pro děti, zlíbala bych jí ruce.
 • Barbara Erskinová se narodila 10. srpna. Její knihy jsou prostě skvostné. Miluji to prolínání minulost/přítomnost. Tuhle paní ve své knihovně vždy ráda uvítám.
 • Agatha Christie se narodila 15. září. Basterka se teď asi vyděsí, ale od této "královny detektivek" jsem ještě nikdy nic nečetla. O to víc mě láká a její knihou bych nepohrdla.
 • Oscar Wilde se narodil 16. října. Jeho Obraz Doriana Graye mi učaroval (zvlášť lord Henry), takže věřím, že další jeho díla by pro mne byla skvělým přínosem.
 • Fjodor Michajlovič Dostojevskij se narodil 11. listopadu. Jako jeden z mála rusů se mi dobře četl (i když už je to dlouho, co jsem jeho Uražení a ponížení četla). Jsem zvědavá na jeho další díla.
 • Jane Austenová se narodila 16. prosince. Patří k mým oblíbeným, četla jsem od ní téměř vše (Emmou jsem se nějak ne a ne prokousat, ale šanci jí rozhodně chci dát), mám od ní téměř vše a přesto je to autorka, jejíž knihy bych s radostí dostala znovu, v jiném vydání.

Můj výčet autorů, na každý měsíc jeden. Našla bych určitě daleko více skvělých lidí, jejichž výročí bych s radostí oslavila jejich knihou. A vlastně to není ani špatný nápad pro dárek pro někoho, koho máte rádi. Vždyť radost není omezená jen narozeninami, svátkem a Vánoci. Naopak - dělejme si radost maličkostmi v průběhu celého roku.

Jak se vám tento nápad rodiny Penumbrovi zamlouvá? Čí výročí byste rádi oslavili knihou? Zkusíte někomu udělat radost - ať už jeho oblíbencem, někým neznámým, někým novým?