Mých bláznivých dvanáct let

Znáte to, jste dítě a je vám téměř vše tak nějak jedno. Pak najednou přijde ten divný čas, kdy se vše mění a vy se začnete pozorovat. Věci kolem začnete vnímat jinak, začnete se cítit jinak, přemýšlet jinak. Vaše tělo se začne měnit - máte-li to štěstí, že jste dívka, mění se způsobem, ze kterého v pubertě příliš šťastné nejste. Najednou máte víc problémů, než byste chtěli řešit - jako třeba slib o prvním francouzáku, nebo že potřebujete podprsenku, děkuji pěkně. Co když je ale nutné se pozorovat i z jiného důvodu? A co když jsem blázen? od Karen Harrington ten jiný důvod přináší.   

Nakladatelství Albatros

Sára Nelsonová je dvanáctiletá dívka, která žije se otcem, dvěma deníky - pravým a falešným - a také Kytkou, která je její přítelkyní a "vrbou". Miluje slova, knihu Jako zabít ptáčka a zbožně vzhlíží k Charlotte, která bydlí v jejich ulici, studuje vysokou a je naprosto boží, protože je starší a vyzná se ve všech "těch holčičích věcech".

Sára je v podstatě normální holka - jen kdyby její táta nebyl alkoholik a matka od jejích dvou let nežila zavřená po ústavech. A právě díky šílené mámě se naučila pozorovat sama sebe. A také rozlišovat, co je vhodné říct nahlas a co naopak ne, která slova jsou potížisté a která chce naopak okolí slyšet. Ovšem uvnitř její hlavy to žije tak, že se Sára vážně bojí, aby nebyla blázen po mámě...
Vyndám si sešit (a teď ho zas schovám mezi matrace) a uvažuju, že bych napsala další kousek úkolu pro pana učitele Wistlera. Uvidíme, jestli mé nové ženské já má víc co říct než moje staré holčičí já. Každopádně jsem si vyhledala menstruaci na Wikipedii. Dost se mi ulevilo, když jsem zjistila, že podivné myšlenky jsou víceméně běžné, když jste skutečná žena. 
K příznakům může patřit únava, výkyvy nálad, podrážděnost, nervozita, zmatenost, deprese, uplakanost a úzkost. Bingo. Mám většinu těchhle příznaků, hlavně jsem zmatená. Tak například, myslíte, že jsem si v tom obchodě koupila časopis, který by byl opravdu pro mě? Ne. Ani jsem se pořádně nepodívala, po čem se natahuju, a popadla jsem Ženu a život místo Brávíčka
A co je ještě horší, je tam velký článek, který radí, "jak vypadat mladší než kdykoliv dřív". K čemu mi to asi tak bude? Když si prolistuju časopis, nejsem už tak unavená, ale necítím se ani úplně dobře. Jsem naštvaná, ale ne na někoho konkrétního. Ze sešitu na mě civí prázdná stránka. Co je, sakra? mám chuť se jí zeptat. Ale nechystám se mluvit se zápisníkem. Úplně stačí, že si povídám s kytkou.
A co když jsem blázen? je příběh o jedné příjemně ujeté duši a jejím světě. Ten možná není dokonalý, ale je jedinečný ve všech směrech - špatných i dobrých. Dospívání je samo o sobě bláznivým (a občas děsivým) zážitkem - k tomu nepotřebujete šílenou matku a otce alkoholika. A přesto to Sára zvládá bravurně, s vtipem a nadhledem sobě vlastním.

Kniha je určena dívkám, ale ani ženy se s ní nudit nebudou. Osobitý styl a humor hlavní hrdinky knihu povznáší mezi díla, která zaujmou a přinesou příjemný zážitek. Být zvláštní zákonitě neznamená, že jste blázen hodný zavření do ústavu. I když některé věci, jenž vám činí radost, jsou pro ostatní nepochopitelné. Důležité je prát se za sebe - ať už je vám dvanáct, nebo třeba třicet.


Za zprostředkování recenzního výtisku knihy Nakladatelství Albatros vřele děkuji Webmagazínu Rozhledna!

Autor: Karen Harrington
Překladatel: Petra Jelínková
Počet stran: 256
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2014Komentáře

 1. To vyzerá na úplne skvelú knižku, díky za tip. Zrovna dnes sa ma mamina pýtala, akú knihu chcem k meninám. Tak jej do zoznamu pripíšem i túto :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je skvělá a nemáš zač. :) Jinak tedy vše nej k svátku a ať dostaneš samé pěkné knihy. :) Já mám svátek v listopadu, tak se mi třeba také poštěstí. :))

   Vymazat
 2. Já musím také napsat, že kniha vypadá skvěle! :) Asi si jí budu muset pořídit a nebo někomu říci, že jí dost nutně potřebuji a že za chviličku jsou Vánoce. Tak uvidím, jaký to bude mít úspěch. :D
  Jinak recenze je úžasná, skvěle napsaná! :)
  TZU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za chválu! To moc potěší. :) Je vážně úžasná, asi přesedlávám na dětskou literaturu. :D Jo, taky budu asi s některými knihami hrát "na city Ježíška". :D

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!