Jeden nerudný a druhý trouba

Schválně, kdo z vás jako dítě toužil po nějakém zvířátku? Pes, kočka, prosím, prosím, aspoň křeček, já se o něj budu vážně starat! Jaká byste mohli se svým zvířátkem zažít dobrodružství - a všichni by vám záviděli! A co teprve, kdybyste na zahradě měli výběh s opičkami. Nebo s velkým, obrovitánským a zubatým krokodýlem. Páni, to by bylo něco! Vítejte v knize Carla Hiaasena s příznačným názvem Chramst - tady potkáte zvířat a zažijete dobrodružství, o kterém se vám ani nesnilo - obzvlášť je-li váš otec nerudný a do cesty se mu připlete jeden nafrněný trouba.

Carl Hiaasen - Chramst

Mickey Cray je zkušený chovatel, zahradu kolem domu proměnil doslova v ZOO. Se zvířaty to vážně umí a rozumí si s nimi víc, než s lidmi. Jeho zvířecí svěřenci si zahráli v nejednom dokumentu. Pracovních nabídek je dost a přesto je všechny odmítá, byť se s rodinou ocitl v dluzích - je to totiž nějaký čas, co mu na hlavu spadl zmrzlý leguán a způsobil nemalé problémy. S rozdvojeným viděním a bolestmi hlavy odešlo pracovní nasazení a chuť cokoliv dělat. 

Naštěstí je tu jeho syn Wahoo, který se o zvířata postará. A nejen o ta - rozhodne se vzít zakázku, která by mohla rodině výrazně pomoci. A tak se na scéně ocitá slavný Derek Vydra - survivalista úspěšného televizního pořadu Expedice boj o život! - jenž je vše, jen ne schopný a úžasný jedinec. Není nic víc než nabubřelá televizní hvězdička, která si bez vybaveného štábu a samoopalovacího spreje nedojde snad ani na záchod. 

Oba konce aligátora jsou smrtelné zbraně - čelisti rozdrtí člověka jako malinu a prudké máchnutí mohutným ocasem zpřeráží všechny důležité kosti v těle. Derek dopadl do tůně na kousavém konci Alice a jeho khaki šortky se naneštěstí zachytily na dvou z jejích osmdesáti zubů. Důsledkem bylo, že se začal otáčet a zmítat s vířícím plazem a ve vodě se rozpoutala divoce zpěněná vřava.
Raven Strohá začala ječet. Nikdo ze štábu neměl ponětí, co udělat. Skočit do tůně Derekovi na pomoc se jevilo jako jistá cesta nechat se rozdrtit nebo se utopit. Wahoo vytáhl z orobnice svoji bambusovou tyč a napřáhl ji kupředu v naději, že se jí Derek dokáže chytit, ale ten byl příliš zmatený a dezorientovaný.
Wahoo to vzdal a tyč odhodil. Kdyby s ní zkusil do Alice rýpat, jen by ji ještě víc rozzuřil - nešťastný aligátor toužil jedině po tom, aby se té otravné lidské kotvy zbavil. "Zastřelte tu bestii!" vřískala Raven a Wahoo si uvědomil, že křičí na jeho otce, který se znovu objevil na scéně. "Zastřelte ji! Zastřelte ji!" škemrala. Mickey Cray vyndal svou pětačtyřicítku, kterou měl za opaskem, a podal ji synovi. Potom odkopl boty a skočil do vody, kde popadl do hrsti kštici oranžově zbarvených mastných vlasů ve chvíli, kdy Derek probublal kolem něj. 
Chramst je jedna velká sranda. Mickey a Derek jsou dvě naprosto rozdílné osobnosti. Vidět tuhle nesourodou dvojici pohromadě přináší neskutečnou masáž bránice. Při čtení jsem vybuchovala nekontrolovatelným smíchem. Pokud toužíte po něčem veselém, tahle kniha je rozhodně skvělou volbou. Opět se jedná o knihu pro děti a mládež - a já mohu říct jediné, dospěláci nebojte se tohohle označení, protože přináší neskutečně skvělé knihy, které pobaví nejednu "mladou duši". 

 Porazte depresivní náladu podzimu s touto skvělou ukázkou spisovatelského umění! Vaše duševní zdraví vám bude za pořádnou dávku smíchu určitě děkovat.

Autor: Carl Hiaasen
Překladatel: Olga Turečková
Počet stran: 244
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2014


Komentáře