Jak k podivnému knihkupectví přišel...

Pokud jste četli Nonstop knihkupectví pana Penumbry od Robina Sloana, možná jste si, stejně jako já, zamilovali postavu modrookého charismatického knihkupce. Proto mé srdce zaplesalo nad informací, že mě, jakožto čtenáře, čeká na podzim malý "penumbrovský předkrm". Listí ze stromů již padá, do oken občas bičuje déšť a to znamená, že prequel s názvem Ajax Penumbra 1969 spatřil u nás světlo světa - lépe řečeno čteček, neb se jedná o první dílko u nás, které vychází pouze jako e-kniha. 


Nakladatelství HOST

Píše se srpen 1969, čas skvělých literárních děl a úžasné hudby, do San Franciska se lidé sjíždějí kvůli volné lásce, dobrému jointu a zábavou. Ne tak mladý Ajax Penumbra, kterému podobné radosti nic neříkají. Se svým krátkým sestřihem mezi dlouhovlasou mládež příliš nezapadá a víc než výtisk Duny ho láká jiný, daleko starší střípek literatury - Techné Tycheon.

Podle posledních zmínek se vzácná kniha nacházela právě v San Francisku - a šéf mladého Penumbru neváhá vyslat z půdy univerzity na Západní pobřeží, aby proslídil všechna knihkupectví a stopy, které by ho k výtisku Techné Tycheon mohly dovést. Ovšem na konci tohohle dobrodružství čeká Ajaxe mnohem víc, než jen honba za pokladem.

Jak přijdete ke jménu jako Ajax Penumbra? Takto: Počnou vás Pablo a Maria Penumbrovi, kteří uprchli ze Španělska jen několik měsíců před tím, než tam vypukla občanská válka. Váš otec si nese lodní kufr plný knih, matka si nese vás. Narodíte se v Anglii. Po Marii, která je učitelka, zdědíte štěkavý, drnčivý smích. Pablo, který se neúnavně snaží prosadit jako básník, vám nadělí neobvyklou výšku a jméno po řeckém hrdinovi. Později se ukáže, že povahou se podobáte spíš Ajaxovu protivníku Odysseovi, což bylo pochopitelně jméno, nad nímž otec také uvažoval, ale Maria využila své právo veta, aby tento návrh smetla ze stolu. Chlapec jménem Odysseus Penumbra by se nedožil ani konce sedmé třídy, prohlásila.

Ajax Penumbra 1969 je čtivá novela, která potěší každého fanouška Nonstop knihkupectví. Pokud jste Nonstop knihkupectví pana Penumbry zatím nečetli, pravděpodobně ve vás zažehne jiskřičku zvědavosti a dodá vám tu pravou chuť objevovat příběh Ajaxe Penumbry dál. Osobně mne trochu mrzí, že kniha vychází pouze jako e-kniha (fňukání jednoho knihomola, který by rád vedle sebe viděl v knihovně bílou a černou obálku), ale myslím, že to přežiji.

Každopádně to byl velmi mile strávený čas se starým známým - alespoň pro mne - v novém světle. Osobně jsem byla nadšená z kulisy let šedesátých, protože pro tuhle éru mám slabost. A i když bych Ajaxe ráda viděla jako "rozevlátého hipíka", jeho mladé krátkovlasé já mi stejně učarovalo. 

Za poskytnutí e-knihy k recenzi vřele děkuji Nakladatelství HOST!

Autor: Robin Sloan
Překladatel: Petra Jelínková
Počet stran: 77
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2014

Komentáře