Daffy doporučuje

Mohammed Al-Asmari, zvaný Mo, je malý, plešatý a obrýlený majitel sanfranciského Nonstop knihkupectví roku 1969. Přesně do tohoto knihkupectví zavítal Ajax Penumbra při hledání záhadného svazku Techné Tycheon v e-knize Ajax Penumbra 1969. Vedle podivných knih ve vysokých policích jste zde mohli najít spoustu normální četby - od sci-fi po poezii. A jeden stolek s cedulkou "MO DOPORUČUJE" s vybranými svazky- O jaké se jedná vám neprozradím - můžete je najít na konci e-knihy. Avšak doporučím vám mé oblíbené svazky, které by v 60. letech na čtecím seznamu rozhodně neměly chybět. 

In your library!
Za zmínku rozhodně stojí velký Beatnic Jack Kerouac. Ač jeho nejznámější díla spatřila světlo světa koncem let padesátých, generace hippies jimi doslova žila. Vždyť jen jeho román Na cestě vlil do žil touhu po cestování a svobodě nejednomu americkému mládenci. Vedle Na cestě si určitě nenechte ujít Dharmové tuláky

On the Road
Básnická sbírka - známá beatnická poezie. V Americe souzená za obscénnost (tam také nic nevydrží). A hodnotný střípek literatury. To vše je Kvílení nejmladšího představitele poezie beat generation Allena Ginsberga. Nutno upozornit - tohle dílo neskousne každý.

Howl and Other Poems
Je tu někdo, kdo nikdy neslyšel jméno Charles Bukowski? Je, vážně? Asi jsem stará. No nic. Tohohle chlápka jsem žrala ve svých patnácti - jeho úchylný styl mě naprosto pohltil a okouzli. Ano, jsem divná, už nejméně deset let, ale vlastně jsem se takhle už narodila. Ale zpět k Bukowskému - zkuste Zápisky starého prasáka, když nic jiného, budete se hnusem otřásat.

Notes of a Dirty Old Man
Henry Miller svou tvorbou značně ovlivnil beat generation. Jeho knihy jsou surové a plné erotiky. Ovšem nepřehnané, zkrátka život. I když někomu se nemusí zdát zrovna jím předvedená podoba líbivá, o to ani nejde. Za sebe mohu doporučit Obratník Raka. Do dneška si živě pamatuji na svůj referát na gymplu, kdy jsem četla "podivení se nad oholenou kundou". Věřte mi, takovou pozornost při přednášení neměl ani učitel. 

Tropic of Cancer
Na závěr bych ráda "vypíchla" skvělou knihu Vyhoďme ho z kola ven jíž napsal americký spisovatel Ken Kesey. (Osobně mám od něj ráda i Skříňku s démonem, ta však vyšla až v osmdesátých letech.) Nejsem moc pro filmová zpracování knih (většinou to spíš pokoněj), ovšem Jack Nicholson ve Formanově Přeletu nad kukaččím hnízdem - lahůdka. 

One Flew Over the Cuckoo's Nest

Máte nějakou oblíbenou knihu z těchto dob? Četli jste nějakou z výše uvedených, vybrali byste si? Nebo se nejedná o váš šálek kávy? 
Komentáře

 1. Vonnegut a Jatka č. 5, Saroyan a Tracyho tygr, Burroughs a Nahý oběd, Selby a Poslední odbočka na Brooklyn, Borges a Alef. Kdyby bylo knihkupectví trochu šmrncnuté Evropou, tak by tam určitě nemohla neležet ještě Vianova Pěna dní...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za rozšíření seznamu o další skvělé knihy. :)

   Vymazat
 2. Vyhoďme ho z kola ven je úžasná kniha (i film). Jinak jsem nic z výběru nečetla, ale na pár kousků z toho se chystám :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím - je to skvělá kniha. :) A jsem ráda, že se na některé tituly chystáš - tak snad se budou líbit. :)

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!