sobota 11. října 2014

Básnířka a mladík

Láska má mnoho podob. Může přijít v jednom okamžiku, ve chvíli, kdy se na druhého podíváte a prostě víte, že je to on. Nebo se dostaví pomalu, plíživě. Přeroste z vzájemného porozumění a náklonnosti, a najednou si uvědomíte, že je tady, že je vaše a že vás činí zároveň silnými i zranitelnými. O lásce, jenž se objeví pomalu, za to s řádnou vervou, je i skvostná prvotina Dopisy z ostrova Skye, již přivedla na světlo světa Jessica Brockmole


Jessica Brockmole - Dopisy z ostrova Skye

Na jaře roku 1912 dostane skotská básnířka Elspeth Dunnová dopis od jednoho amerického mladíka. Aniž by to tušila, v ten okamžik začíná příběh jejího života. Z dopisu, vyjadřujícího obdiv k jejímu básnickému dílu, se vyklubou měsíce a roky korespondence, která je zábavná, vítaná a je zpestřením pro ženu, která nikdy neopustila břehy malého ostrůvku. Přátelství člověka povznáší. Ale je to stále jen přátelství?

V létě 1940 zasílá Margaret své matce dopis, že je v pořádku. Pomáhá evakuovat děti z válkou zmítaných měst na venkov, do zdánlivého bezpečí. Na světě má jen matku - na otce si nevzpomíná, doma se o něm nemluví - a kamaráda z dětství Paula, který brání svou zemi "ze vzduchu". Na matčiny prosby se vrátí domů. Ovšem před válkou se nejde schovat. Do jejich ulice dopadne bomba, která rozvíří nejen prach a úlomky sutin.


Vážená madam, doufám, že mne nebudete považovat za příliš troufalého, ale chtěl jsem Vám napsat a vyjádřit svůj obdiv k Vaší knize Z orlího hnízda. Musím přiznat, že poezii většinou moc nedám. Častěji byste mne přistihla s ohmataným výtiskem Huckleberryho Finna nebo něčím podobným, kde je hodně napětí, smrtelného nebezpečí a dramatických úniků. Ale něco na Vašich básních se mne dotklo tak, jako už dlouho žádná kniha.
Ležím právě v nemocnici a Vaše knížka mne tu dokázala povzbudit víc než všechny sestřičky. Zvlášť ta s knírkem jako má můj strýc Phil. Ta se mne taky dotkla víc než kdo jiný za dlouhé roky, třebaže daleko méně vzrušujícím způsobem. Většinu času tu trávím tím, že dotírám na lékaře, aby mi dovolili vstát, protože už se nemohu dočkat, až zase budu moci něco vyvést. 
Minulý týden jsem třeba natřel děkanova koně na modro a doufal jsem, že stejně poctím i jeho teriéra. Avšak s Vaší knížkou jsem ochoten tu zůstat tak dlouho, dokud mi ke čtení budou nosit pomerančové želé. 
Tahle kniha mi ukradla srdce a vehnala slzy do očí. Dopisy z ostrova Skye v sobě nesou obrovskou sílu lásky, lidskosti a porozumění, stejně jako přízraky bloumající na pozadí světových válek a rodinných rozporů. Tenhle knižní skvost chytne za srdce nejednu romantickou duši, o to víc, že není žádným přeslazeným kýčem.

Jak už napovídá sám název, kniha je psaná v dopisech - a to jí přidává na zajímavosti a jistým způsobem i skutečnosti. Autorka nádherně zvládla styl dopisů jednotlivých postav. Budete s napětím a touhou očekávat každý další dopis a zároveň trnout, když nebude přicházet. A pokud se do příběhu vžijete jako já, budete dočítat v slzách.   

Autor: Jessica Brockmole
Překladatel: Klára Kolinská
Počet stran: 280
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2014