Vyber si svou princeznu

Zakázaná láska, povinnost vůči nepříliš majetné rodině, krásné dívky, touha po koruně a postavení, útoky rebelů, král a královna, princ - a jedna soutěž, ve které se vše shlukne dohromady. To je Selekce americké autorky Kiery Cass. Ovšem to, co je na první pohled krásné a okouzlující, nemusí nutně schovávat ty pravé kvality - a to platí jak o dívkách, tak o knize samotné. Ne vždy se vyplatí vybírat pouze očima, ani všeobecné nadšení nezaručuje, že se dočkáte skvostu - a to ani když čekáte odpočinkový kousek, protože i ten může zklamat.


CooBoo


America Singerová je zrzavá umělkyně-zpěvačka, příslušnice Pátých. Ví, co to znamená mít hlad, starost o svou rodinu, nedostatek. Jakožto dívka má možnost vylepšit své postavení sňatkem se Čtvrtým, ale její srdce patří Šestému. Tajné schůzky v domku na stromě drží Americu nad vodou a dávají jejímu životu smysl. Co na tom, že je to zakázané, co na tom, že jí Aspen nemůže posunout výš. Miluje ho a společně zvládnou všechno.

Jenže je tu ta zpropadená soutěž. Princ shání nevěstu a celá Illea žije nadcházející Selekcí. Do všech rodin, ve kterých jsou "slečny na vdávání" přišly přihlášky - princeznou může být každá. A vypadá to, že jí také každá chce být, každá až na Americu. Co má America dělat? Tvrdohlavě odmítat Selekci, i když může její rodině výrazně pomoci? 

"Já nepotřebuju charitu, Americo. Jsem chlap. To já se mám starat." Rukama si zajel do vlasů. Slyšela jsem, jak se mu zrychlil dech. Takhle se obvykle snažil přijít na nějaký pádný argument. Tentokrát bylo v jeho pohledu ještě něco jiného. Místo toho, aby bylo na jeho obličeji poznat soustředění, postupně přecházel ve stále větší zmatek. Když jsem viděla, jak ztraceně se tváří, okamžitě mě zlost přešla. Cítila jsem se spíš provinile. Chtěla jsem ho jen rozmazlit, ne ponížit.
"Miluju tě," zašeptala jsem. Potřásl hlavou. "Já tě taky miluju, Americo." Ale nepodíval se na mě. Vzala jsem krajíc chleba, který jsem upekla, a položila mu ho do dlaně. Měl příliš velký hlad, aby si nekousl. "Nechtěla jsem ti ublížit. Myslela jsem, že ti udělám radost." "Ale já mám radost. Mer. Nemůžu uvěřit, že jsi tohle všechno udělala pro mě. To jen, že... ty ani netušíš, jak moc mě trápí, že já nemůžu udělat totéž pro Tebe. Zasloužila by sis někoho lepšího." Naštěstí při řeči nepřestával jíst.
"Takhle nesmíš přemýšlet. Když jsme spolu, jen ty a já, nejsem Pátá a ty nejsi Šestý. Jsme jen Aspen a America. A já na světě nechci nikoho jiného, jen tebe." "Ale já o tom musím přemýšlet." Přitom se na mě podíval. "Takhle mě vychovali. Už jako dítě jsem poslouchal ,Šestí se rodí, aby sloužili´ a ,Šestí nemají být vidět´. Celý život mě učili, abych byl neviditelný." Chytil mě za ruku jako do kleští. "Jestli budeme spolu, Mer, budeš taky neviditelná. A to pro tebe nechci."

Od Selekce jsem toho příliš neočekávala. Chtěla jsem oddech, pohádku, která mě unese někam daleko. Něco, u čeho nebudu muset přemýšlet, prostě si to užiji. Bohužel musím říct, že už od začátku čtení mě provázel "problém". Snad to byl nedostatečně vykreslený svět, v němž se příběh odehrává, America, na které bylo všehovšudy sympatické to, že má zrzavé vlasy, nebo chyby, které se nevyskytovaly příliš četně, zato v takových případech a místech, že mě to vždy ze čtení nepříjemně vytrhlo. 

Po dočtení Selekce jsem dlouho nevěděla, co si myslet. Tolik pozitivního ohlasu, ale já se z knihy na zadek neposadila. Ano, přečetla jsem ji rychle, dokonce mi její čtení dělalo radost - jenže ta byla doprovázená neustálým sžíravým pocitem "něco tomu chybí". 


Myslím, že i oddechovka může být mistrovským dílem, přesto se obávám, že Selekce plně nevyužila potenciálu, který v sobě nese. 

Za zprostředkování recenzního výtisku knihy Nakladatelství CooBoo vřele děkuji Webmagazínu Rozhledna!

Autor: Kiera Cass
Překladatel: Jana Doležalová-Montorio 
Počet stran: 312
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014 


Komentáře

 1. Nojo, docela to chápu. :) Přijde mi, že na Selekci jsou samé rozporuplné ohlasy. A mě už to nebaví - přijde mi, že všechno, co je v Selekci už bylo i někde jinde. Asi jsem přečetla moc dystopií, nebo už z toho žánru nějak "vyrůstám". :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já podobné knihy moc nečtu, takže přesycená nejsem. Ale mám dost pocit, že "jsem na to stará". Ale chtěla jsem pohádku, takže jsem k tomu nepřistupovala jinak. Stejně mě to trochu zklamalo.

   Já jsem právě četla samé nadšené ohlasy - tak už jsem si myslela, že "jsem divná". Nebo všichni kecaj.

   Vymazat
 2. Hezká recenze, také se na tuto knihu chystám, ale neočekávám nic světoborného. Přesně jak jsi to napsala, oddychovou pohádku. A ty chyby to myslíš jako nějaké logické nesrovnalosti a nebo vyloženě gramatické chyby v textu? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za pochvalu. :) Myslím gramatické chyby - ano, všichni jsme omylní - mě nevyjímaje - ale knihy nejsou levná záležitost, takže si myslím, že by si mohli dát záležet. Navíc mi to poslední dobou přijde jako nepříjemný trend.

   Vymazat
 3. Díky za recenzi :) Já se většinou od podobných "teenage" knih držím dál, ale občas podlehnu :) Uvidím, jestli dám této šanci :)

  Králík v krabici

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosím! :) Já většinou také, ale měla jsem chuť na něco "stupidního".

   Vymazat
 4. Ahoj Daffodilo, vím, že na tohle moc nejsi, ale nominovala jsem tě v rámci Liebster Blog Award. Když se ti bude chtít, budu ráda, když odpovíš :) http://fototerarium.blogspot.cz/2014/09/tag-liebster-blog-awards.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. :) Až budu doma, kouknu na to a uvidím, co se s tím dá dělat. :) Což mi připomíná, že nějaký TAG ještě někomu dlužím. :D

   Vymazat
 5. Díky bohu za někoho, kdo z té knížky nelétá v oblacích :D

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!