pondělí 1. září 2014

Podivné děti a pták

Začátkem srpna u nás vyšel druhý díl Sirotčince slečny Peregrinové. Osobně jsem se na něj klepala od chvíle, kdy jsem s nadšenými pocity odložila první díl a nechala tak Jacoba a jeho podivné přátele ve člunech, plující rozbouřeným mořem a dumající, jak pomoci své ředitelce a ostatním ymbrynám (podivné ženy, schopné vzít na sebe ptačí podobu a manipulovat s časem). Americký spisovatel Ransom Riggs nás na prvních stránkách Podivného města vtáhne zpět do člunu - a my budeme s vervou veslovat spolu s podivnými dětmi, abychom se dostali co nejdál od stvůr a netvorů.


Nakladatelství JOTA

Jacob a jeho podivní přátelé vybojovali malou bitvu proti stvůrám, které napadly jejich časovou smyčku. Podařilo se jim získat zpět slečnu Peregrinovou, milovanou ředitelku, kterou však stvůry stihly uvěznit v její ptačí podobě. Podivné děti si uvědomují, že nemají vyhráno a vydávají se na pouť za záchranou své ymbryny.


Aby toho nebylo málo, všude kolem zuří druhá světová válka, před kterou byly ve smyčce v bezpečí. Netvoři, stvůry a Němci berou Anglii útokem, na Londýn dopadají bomby. Právě do sužovaného Londýna mají podivné děti namířeno. Přes veškeré nebezpečí, které přináší rozzuřená válka, mají na srdci jediné - najít pomoc pro slečnu Peregrinovou a to dřív, než stvůry najdou je.

"Jaké důkazy ještě potřebuješ?" řekla Emma. "Kaluže krve? Hromadu peří oškubaného z ymbryn? Slečna Tenkozobcová nám říkala, že ten ničivý útok tu začal už před mnoha týdny. Slečna Wrenová byla jasně přesvědčená o tom, že všechny londýnské ymbryny jsou v zajetí - víš to snad líp než slečna Wrenová, než ymbryna? A teď jsme tady a v žádné smyčce neberou telefon. Tak mi, prosím tě, vysvětli, proč by obcházení smyček mělo být něčím jiným než sebevražedným plýtváním času?"  

Podivné město na mě trochu působilo dojmem, že se neděje nic a vlastně se děje všechno. Z počátku jsem měla trochu problém se začíst, ale to velmi rychle přešlo a já získala stejně čtivou zvědavost, jakou ve mně vyvolal první díl. Jakmile se děti dostaly do Londýna, začala neuvěřitelná jízda - s každou stránkou mi brada klesala níž a níž, div že jsem ji nezvedala ze stránek.

To, co se mi dostalo na konci jsem nečekala ani v nejdivočejších snech. Nevím, zda jsem byla víc ohromená, naštvaná nebo zděšená. V každém případě - pokud máte za sebou první díl a líbil se vám, Podivné město si nenechte za žádných okolností ujít.Za zprostředkování recenzního výtisku knihy Nakladatelství JOTA vřele děkuji Webmagazínu Rozhledna!

Autor: Ransom Riggs
Překladatel: Bronislava Grygová 
Počet stran: 422
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2014