pátek 1. srpna 2014

Tajuplné vraždění

O tom, že HOST vydává kvalitní knihy, které si mě dokážou omotat kolem prstu - byť jsou všechny, které jsem zatím četla, tak úžasně různorodé - jsem se znovu přesvědčila, když jsem se začetla do Zlatého vlka. Tento mysteriózní thriller zasazený do historického pozadí napsal polský autor Bartłomiej Rychter. A napsal ho setsakramentsky dobře. Hltala jsem každou stránku a díky umu pana autora jsem se ocitla v rozbahněných uličkách plných koňských výkalů.

Nakladatelství HOST

Polské městečko Sanok, brána Východních Karpat, je dějištěm příběhu o podivných vraždách. Konec 19. století s sebou přináší pokrok, avšak v hlubinách tohoto různorodého městečka je stále silně zakořeněná pověrčivost a strach z neznámého. Když se navíc obyvatelé dozví o podivném skonu jednoho z radních, začne se neuvěřitelnou rychlostí šířit myšlenka, že do města zavítal vlkodlak z hor.

Borys Pasternak, mladý učitel, jenž žije v domě místního doktora Zaleského, je od nehody v dětství stíhán občasnými vidinami a sny, jenž jsou těžko racionálně vysvětlitelné. Když do domu Zaleského přijede na návštěvu starý přítel, profesor Hildenberg, začnou věci nabírat nový směr. Profesor, stejně jako mladý učitel, nevěří, že by za vraždy mohl vlkodlak. Kdo, nebo co však rve lidi na kusy v jejich vlastním obydlí? 
"Borysi," přerušil jej Hildenberg, "vyprávěj nám svůj sen, prosím." Pasternak nejistě pohlédl na svého chlebodárce. Znal jej jako člověka, který pohlíží na svět racionálně, spoléhá na svůj rozum a úsudek, dosažené vzdělání v oblasti současné vědy a učení církve. Povzbuzený Rakušanovým pohledem a soustředěným výrazem ve tváři hostitele svlažil ústa kávou a stručně převyprávěl svůj sen o ženě, která spí s tváří přitisknutou k zrcadlu. Přátelé si vyměnili významný pohled a Hildenberg pak Boryse poprosil, aby důkladně popsal tvář, kterou viděl ve svých snech. Zaleski ukryl tvář do dlaní. potom je opět položil zpět na stolek a podíval se na Rakušana, který jen pokrčil rameny, vstal a oblékl si sako. "Není na co čekat," Hildenberg popadl hůlku opřenou o stolek, "ať sluha pošle pro fiakr." Za chvíli už všichni tři seděli v kočáru jedoucím úzkými uličkami. Cestovali mlčky, dokud kočí nezastavil před nemocniční bránou. Zaleski je provedl kolem vrátnice a potom chodbou směrem k té části budovy, kde Borys před několika dny spatřil pitvu radního Skwierzyńského.
Zlatý vlk je skvěle napsané dílo. Od první stránky mi neskutečně sedlo. Neodradily mě ani popisné pasáže, ba naopak skvěle podtrhovaly celé dílo a dodaly mu něco navíc. Díky nim jsem cítila každý poryv větru, viděla každý stín, slyšela sebemenší zvuk. Ze začátku jsem měla trochu problém (spíše nezvyk) se jmény, ovšem ve chvíli, kdy jsem se začetla, jsem se už jen vezla po stránkách, které mě unášely vstříc napjatě očekávanému konci. Pro mne osobně skvělý čtenářský zážitek!

Za poskytnutí e-knihy k recenzi děkuji Nakladatelství HOST!

Autor: Bartłomiej Rychter
Překladatel: Petr Vidlák
Počet stran: 328
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2013