Čtení je pro mne jako černobílá fotka

V mém náhledu na svět je černobílá fotografie něco víc, než barevná. Černobílá fotka má větší kouzlo, dává prostor mé fantazii, přitahuje mě a nedá mi spát. Když vidím černobílou fotografii, mé myšlenky se rozutečou do všech směrů, tančí a vznáší se. U barevné se nic podobného (většinou) nedostaví. Nemusím se u ní o nic snažit. Je všední, obyčejná, nadbíhá mi. Stejný je pro mne rozdíl mezi knihou a filmem. Kniha je prostor pro mou fantazii, i když žiji cizí život. V konečném důsledku je víc barvitá, než jakýkoliv film.


Tajemná zahrada

Nejde o to, že bych neměla filmy (a barevné fotografie) ráda, nebo je chtěla shazovat. Mám několik oblíbených, bez kterých bych si svůj život nedovedla představit - jako například mnou tolik opěvovaný Věčný svit neposkvrněné mysli, okouzlující Amélie z Montmartru či filmy Tima Burtona (ovšem to je umění samo o sobě). Jde o to, že mi koukání se na film přijde jako "líná zábava" a "odevzdání se".

Když si sama pro sebe srovnám černobílou a barevnou fotku, stejně tak knihu a film, spojí se mi tajemno černobílosti s knihou a pokroková nudnost barevnosti s filmem. Ve světě, kde jsme dennodenně zahlceni obrazy, zvuky, rychlostí, stresem, je pro mne neskonale důležité mít něco, co potěší mou duši a podá mi klíč k tichu a pokoře, se kterou mohu vstoupit za brány sebe samé.

Tím něčím jsou pro mne knihy, četba a černobílé fotografie. Vždycky je budu sama v sobě víc upřednostňovat, než koukání na filmy a barevné fotky. Ne že bych to druhé neměla ráda, ale první je mému já bližší.
Komentáře

 1. Já zbožňuju černobílé fotky :) Hrozně ráda tak i fotím, přijde mi ta fotka mnohem více umělecká, než když je barevná :)

  Králík v krabici

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to máme stejné - také ráda fotím černobíle. Nebo upravuji fotky (když už) do tmavších tónů, které jakoby potlačují barevnost. :)

   Vymazat
 2. To sme teda traja , na ČB fotografiu nedám dopustiť, ja sám fotím a vždy som preferoval fotografiu bez farieb (vlastne biela a čierna sú tiež farby) , farebná fotka nedokáže podľa mňa podať emócie tak ako čiernobiela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se shodneme. :)) Ano, přesně - nedokáže tak krásně vyzvednout ty emoce, které z černobílé fotografie prýští. :) Miluji pohled na ČB fotografie. :)

   Vymazat
 3. Souhlasím s tebou, i když jsem nad tím takto nikdy nepřemýšlela. Máš pravdu, že černobílé fotografie (nebo jak říkám občas já, šedivé :D) v nás podněcují větší fantazii a hlavně mají i větší kouzlo. To samé platí i kniha vs. film. Kniha vždycky bude mít přednost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se můj náhled nezdá ujetý. :) Já jsem se nad tím zamyslela teď nedávno, že to má pro mne spojitost. :) Ale vlastně to tam bylo vždycky. :)) Hh, šedivé, to je dobré. :))

   Vymazat
 4. Černobílé fotky mají svoje kouzlo, stejně tak i černobílé filmy:) Souhlasím ale i s tím, že u filmů jde o odevzdání, je tam málo prostoru pro fantazii...Nedávno jsme zrovna s kamarádkou mudrovaly nad tím, jak podle nás vypadá čaroděj Mrakoplaš ze Zeměplochy Terryho Pratchetta. Málem jsme se do krve zhádaly nad délkou jeho vousů :-D Každý si to představuje po svém a to je na knížkách to skvělé...:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď nedávno jsem se dívala na Hotel Modrá hvězda - no vidíš, ten je taky můj oblíbený. :)) To je přesně ono - každý jsme jiný. Nikdy dva lidé nečtou stejnou knihu - vidíme vše dle svého. A u toho filmu už nám někdo nutí svou představu a my se nemusíme tolik snažit.

   Vymazat
 5. Souhlasím s Tebou, že černobílé fotky mají svoje kouzlo, ale zase je podle mě snažší vyfotit pěknou černobílou fotku než barevnou, člověk se musí víc snažit a dát do ní víc emocí, aby vynikla i ve svých barvách. Filmy jsou odevzdané to máš pravdu, ale někdy je fajn se ponořit do filmu a nemuset tolik přemýšlet, v knize má člověk větší možnost fantazie, je to úžasné, ale někdy je skvělé si jen sednout, pustit film a nechat ho klouzat po nás bez nutnosti většího zapojení :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, že černobíle se fotí o něco lépe. :) Zaniknou v tom drobné chybky a téměř vždy to má kouzlo - ať člověk fotí sebevětší blbinu... Každý občas rád vypne. :) Já ráda vypínám u řeky. Ale na film se také ráda kouknu, jen to pro mne není ta vyhledávaná priorita. :)

   Vymazat
 6. Moc pěkně řečeno, souhlasím, hlavně ohledně filmů. ČB fotky jsou super, zvlášť ty staré, ale ještě nikdy jsem se nedokopala udělat ze svých fotek ČB verzi :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. :) No, to bys měla, ráda bych ty ČB verze viděla.:))

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!