Čarodějnice v sousedství

Jsem docela strašpytel, ale dobré "strašidelné příběhy" si přečtu ráda. Jen si je musím dávkovat postupně. Když jsem narazila na knihu Šibeniční vrch americké autorky Lois Duncanové, s radostí jsem po ní sáhla, podle anotace to mohlo být to pravé. Nakonec jsem dostala něco trochu jiného, než jsem očekávala. Čekala jsem, že se budu bát, že to bude místy trochu děsivé, že budu s napětím hltat co přijde. Jak už to tak bývá, když člověk něco příliš očekává, přinese mu to zklamání.  

Nakladatelství Baronet

Sarah Zoltanneová je sedmnáctiletá dívka, která se se svojí matkou Rosemary přistěhovala do městečka Crest Pine. V Kalifornii, kde do té doby žily, byla Sarah šťastná. Moře, volnost, přátelé, skvělý vztah s Rosemary, jenž držela svůj život pevně v rukou a byla na to hrdá. Jenže pak se objevil Ted - obyčejný, nudný, konzervativní Ted, kterého Rosemray jako zhypnotizovaná následovala do téhle díry. Sotva Sarah překročila hranice městečka, vzedmula se v ní vlna naprosté nechuti.

Být "ta nová" v malém městečku není žádný med. Zvlášť když je vaše máma tou "co rozvrací tak šťastné manželství". Sarah pevně doufám, že po maturitě opustí Crest Pine a už se sem nebude muset nikdy vrátit. Přes svou nechuť nakonec podlehne Rosemary a jejímu přání, aby si našla kamarády - tím že bude souhlasit s rolí věštkyně budoucnosti na halloweenské pouti. 

"Sarah dělá něco, o čem zřejmě nevíš," pokračovala Cindy. "Ani jedna jsme o tom nechtěly mluvit, protože víme, že její máma ti rozvrátila rodinu, a dokážeme si představit, že o tom nechceš mluvit s někým, koho skoro neznáš. Ale už nemůžeme mlčet a tvářit se, že je nám to jedno. Sarah provádí něco zlého a mně je vrcholně trapné přiznat, že já i všechny ostatní jsme se staly jejími oběťmi." Pro větší efekt se odmlčela. "Sarah umí předpovídat budoucnost.""Myslíš na té pouti?" zjišťovala Kyra ostražitě. "Samozřejmě že tam. Byl u ní kdekdo. Mysleli jsme, že je to jen součást zábavy, tak jako všechny ostatní stánky. Jenomže to, co nám řekla... nebylo ani trochu zábavné. Říkala takové věci, o kterých nemohla vědět. Znala dokonce jméno panenky, kterou jsem měla v dětství." "To je vážně divný," připustila Kyra, ... 

Kdyby Sarah jen trochu tušila, co všechno tahle role spustí, dala by od ní ruce pryč. Vedle fanatismu malého města, které děsí jakákoliv odlišnost, novoty a krok mimo zaběhnutý řád, probudí i přízraky procesu s čarodějnicemi ze Salemu.  

Šibeniční vrch není strašidelným dílem, u kterého bych tajila dech. Je spíše výletem do maloměsta, v němž úzkoprsí a zfanatizovaní občané trpí vlastními neduhy, kde při pohledu zvenčí vše dokonale klape a nikdo si nechce přiznat, že je to jedna obrovská lež. Myslím, že kniha nadchne hlavně mladší čtenáře, pro které je také určena. Pro mne osobně byl příběh trochu plochý a neuspokojivý, byť se kniha četla lehce. Jedno odpočinkové odpoledne.

Za poskytnutí recenzního výtisku vřele děkuji Nakladatelství Baronet!  

Autor: Lois Duncan
Překladatel: Jiřina Stárková
Počet stran: 240
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2014 

Komentáře

 1. pekna recenze, tuhle knizku bych si rada precetla, vypada to zajimave. a obalka je spravne strasidelnaaa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obálka je asi to nejvíc strašidelné na celé knize. Čekala jsem tak trochu Kinga, ale tohle bylo takové... vlažné. Jako četlo se to dobře, ale já se prostě chtěla bát a ono nic! :D

   Vymazat
 2. A já nad ním zrovna uvažovala, že to vypadalo jako dobrej horor. Mno tak nic no :D Vrátím se ke Kingovi :D

  Králík v krabici

  OdpovědětVymazat
 3. Skvelá recenzia, aj kniha vyzerá byť skvelá :)
  PS: máš super blog :)

  http://readingbookswithlove467.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. :) K Tobě jsem také zavítala - děkuji za odkaz. :)

   Vymazat
 4. Pekná recenzia. :) Od knižky očakávam aj ja veľa, ale ako vidiím, nebude to také aké očakávam. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Ta ukázka ale vypadá překvapivě dobře!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ona není špatná ani ta kniha. Jen prostě já se chtěla bát, čekala jsem že se budu bát a nic. :)

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!