Adopce knih

Včera jsem zveřejnila článek, ve kterém jsem se pozastavovala nad tím, že se občas chováme dost hloupě. A zamyslela jsem se i sama nad sebou. Už jsem o tom přemýšlela nějakou dobu, ale pár vašich komentářů mi pomohlo definitivně se rozhodnout. Jde o soutěže a podmínku sledování. Na jednu stranu to funguje jako pojistka, na stranu druhou je to vlastně zbytečné. Ke všemu nechci nahánět čtenáře touto cestou. Pokud se mu u mě líbí, budu ráda, když se sám rozhodne mě sledovat. Jak krásně napsala Owlie: lidé by si k blogu měli najít cestu sami. Tyto úvahy mě vedou ke "znovuzrození" rubriky Adopce knih, která bude momentálně pojatá trochu jinak. 

Adopce knih nahradí na mém blogu knižní soutěže. Pokud se s vámi budu chtít podělit o nějakou knihu, poslat ji dál, bude to touto cestou. Adopce mi zní lépe než soutěž, je v ní obsažen určitý vztah. Pokud se chce člověk o něco dělit, mělo by to být bezpodmínečné. Radost plodí radost, nebo ne? 

„Člověk dospívá v okamžiku, kdy začne lásku dávat, namísto aby ji vyžadoval. Když začne překypovat a sdílet, když začne rozdávat.“                                                                               Osho

Přesto se u každé knihy bude objevovat nějaká má otázka - fungovalo to tak do teď, vaše odpovědi byly velmi zajímavé a já bych o ně nerada přišla. V některých případech bude čistě na vás, zda odpovíte, nebo prostě jen budete chtít knihu - losovat za mě bude Random. Jindy si však budu vybírat já, v tom případě to bude chtít trochu snahy i z vaší strany. (Na způsob vybrání výherce vždy upozorním u konkrétní Adopce). 


Může se stát, že si na vás vymyslím nějaký zapeklitější úkol, ale to u mě příliš nehrozí a rozhodně by vaší vydané snaze odpovídala i výhra. 


Vzhledem k tomu, že nebude povinné sledování, bude nutné udat kontakt na vás, nejlépe mail, abych vám mohla v případě, že se na vás usměje štěstí, dát vědět. 

Věřím, že je tohle rozhodnutí fér. Ať vás adoptování knih baví!

PS: Kterou knihou byste chtěli adopci začít: Dívka s devíti parukami, Jíst, meditovat, milovat nebo Noci v Rodanthe.    
Komentáře

 1. Jééé super nápad :-). A určitě začni knihou Jíst, meditovat, milovat....tu už si dlouho přeji :-). Třeba by se na mě usmál i ten štístko....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám ji když tak dvakrát, mohu Ti jednu půjčit, kdyby se neusmálo. :) Když jsem ji v r. 2010 četla, byla jsem z ní naprosto nadšená. Mám ji v plánu znovu, jen nevím, kdy se k ní dostanu....

   Vymazat
 2. Tak to je bezvadný nápad! Adopce knih je rozhodně mnohem lepší než "soutěž" a ty otázky a úkoly budou skvělé! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) Nebude to nic těžkého, jen mě vždy napadne něco provázaného s tématem knihy a jsem zvědavá. :)) A jsem ráda, že se Ti to líbí. :)

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Khinózus adoptiósus. :)) (Tak by možná znělo zaklínadlo, ale Hermiona bude určitě vědět lépe.)

   Vymazat
 4. Great idea! :)
  Tohle je mnohem lepší než soutěže typu: Dej lajk sem a sem, sleduj mě.
  Byla bych ráda, kdybys začala knihou: Jíst, meditovat, milovat. Už se těším :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejspíše se dostane na všechny výše zmíněné, ale píši druhý hlas pro JMM. :))
   Taky jsem provozovala, ale samotnou mě to štvalo. A hlavně vlastně není důvod do toho lidi nutit. :)

   Vymazat
 5. Celkem mě láká Dívka s devíti parukami, poslední dobou na ni celkem narážím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když nebude teď v adopci, nejspíše se objeví v další. :)) Máš pravdu, teď je "všude". :))

   Vymazat
 6. Skvělý nápad, já dělám jen občasnou adopci, už několikrát jsem nabídla knihy za poštovné nebo i jen tak, těším se a kromě Dívky, kterou jsem četla, je mi to celkem jedno, obě bych si ráda přečetla :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to se divím, že jsem to ještě nepostřehla, protože bych si nějakou za poštovné klidně adoptla. :)) Nemáš třeba nějaký seznam na výměnu? Docela bych nějaké knihy třeba vyměnila. :)
   Já jsem s adopcí začala v lednu, brala jsem to co měsíc, pak mě to nějak přešlo... A ráda bych to obnovila, občas udělala nějakou knižní "soutěž" jinou formou. :)
   Vím, že Ty dívku asi ne, když si ji teď dočetla. :))

   Vymazat
  2. To bylo vždycky tak nějak nárazově a bylo to hned pryč :) Neměla jsi zájem o tu Kleopatru od Omegy? :)

   Vymazat
  3. Jo, to věřím, že to bylo hned v čudu. :D Ta by se mi líbila, koukala jsem na ní, jen nevím, zda u Tebe. Koukala jsem, žes ji dala do Knihoběžníku, nebo ne? Tam jsem nad ní asi slintala. :D

   Vymazat
 7. Super, super! Nádherný nápad! :) Moc ráda bych si jej časem vypůjčila (samozřejmě se zdrojem, jak jinak).

  Jinak mě taky zaujala Jíst, meditovat, milovat :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to vypadá, že JMM půjde do světa. :)) Určitě můžeš, bylo by to fajn. :)

   Vymazat
 8. Tohle je vážně parádní nápad. =) Adopce tak nějak působí mnohem líp než soutěž. A jsem upřímně ráda, že nebude podmíněná sledováním všude možně, protože to je přesně ta jedna věc, co nemůžu na soutěžích vystát... =D Držím palce. =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že to na Tebe působí také "tak nějak lépe než soutěž". :) A děkuji!

   Vymazat
 9. Plně souhlasím. Nesnáším tyhle typy soutěží, kde se jen nahání návštěvnost.. někdo tvrdil, že je to byznys, ale má to být především o lásce ke knihám, než o tom, že budeme dělat prsa na nakladatelství, jak jsme dobří.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Člověk často a lehce zapomene, že by to mělo být jen o lásce ke knihám a sdílení radosti. Sama jsem na chvilku zapomněla, a necítila jsem se dobře. Dělat jen tak radost je lepší. :)
   Jinak "dělat prsa na nakladatelství" mě rozesmálo. :D

   Vymazat
 10. Doufám, že máš od minulého článku lepší náladu, nebo ti ji zlepším: asi půl hodiny mžourám na ten obrázek a přemýšlím, co to je sakra za knihu, že jsou tam názvy jiných knih, než mi to došlo... Dobré ráno!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D Mám celkově lepší náladu. :) A Tvá obrázková příhoda mi udělala ještě lepší den. :D

   Vymazat
 11. Bezva nápad :-) se vším, co píšeš naprosto souhlasím :-)

  OdpovědětVymazat
 12. Musím říct, že jako nápad je to naprosto skvělé. Má první soutěž byla čistě o zodpovězení několika otázek a žádné sledování (tehdy jsem vlastně ani žádnou fb stránku neměla), druhou zase zkouším se sledováním, abych viděla, kolik lidí je ochotno pro knížku udělat cokoliv - protože já takový typ nejsem. I když se mi knížka líbí, nechci být "pravidelný čtenář" jen kvůli jedné soutěži, lidé by si opravdu měli najít cestu k blogu sami. Takže druhá soutěž na blogu je teď hokus pokus, a pak se asi přidám k tobě a adoptuji tvou myšlenku adopce knih :) :D

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!