Jak zkrotit slona a zahnat křečka?

Znáte to - máte se učit na zkoušku, ale najednou přerovnáváte tužky podle barev. Měli byste uklidit byt, ale nutně musíte překonat "už jen jeden level" online hryPotřebujete na poštu, ale nejdřív je životně důležité dokoukat seriál - nebo raději celou sérii, že jo. Chcete psát, ale v tom si uvědomíte, že už přes hodinu tupě civíte na Facebook, kde se vlastně vůbec nic neděje. Pokud se v něčem aspoň trochu poznáváte, pak trpíte neduhem zvaným prokrastinace. Já jsem také "chorobný odkladač" - a když jsem si na Belles Lettres přečetla kousek knihy Konec prokrastinace od Petra Ludwiga bylo mi jasné, že ji prostě potřebuji domů. 


Jan Melvil Publishing

Předem upozorňuji - pokud čekáte spasení, aniž byste museli "hnout brvou", nepomůže vám vůbec nic - ani tato kniha. Pokud však hledáte berličku, která vám pomůže uzdravit "prokrastinační zlomeninu", jste tu správně. Kniha je psána jednoduše, je doplněna grafy a malůvkami, které čtenáři pomáhají lépe pochopit "co to vlastně ten Petr chtěl říct" a hlavně - což je pro mne osobně důležité - z každé stránky cítíte, že je vše vyzkoušeno a praktikováno "na vlastní kůži" a přesto text nezavání častým "tohle je jediná správná cesta".  


Definice prokrastinace

Základem knihy je nalezení osobní vize, což sice není žádná sranda na jedno dopoledne, ale když si ujasníte, kterým směrem vede vaše cesta, spousta věcí jde najednou lépe. (Pozor, ne vždy je cesta na které stojíme skutečně tou, po které chceme jít.) Nosnými pilíři knihy jsou čtyři části: motivace - cukr, bič, cesta, cíl, akceschopnost - konkrétní metody (už jste slyšeli o buzer-lístku?) pro boj s prokrastinací, výstupy - jak udržet spokojenost a nepodlehnout negativnímu okolí a nakonec objektivita - né vše co si o sobě a světě myslíme je nutně pravda. 
Smyslem celé této knihy bylo pomoci vám pochopit, jak prokrastinace funguje. Hlavním jádrem se staly teoretické modely a jednoduché praktické nástroje, které s ní pomáhají účinně a dlouhodobě bojovat. Výhra nad prokrastinací je každodenním hrdinstvím. Přál bych si, aby vám kniha pomohla nalézt více smyslu v životě, větší produktivitu a efektivitu, dlouhodobější spokojenost a v neposlední řadě i vyšší míru vlastní objektivity. I kdyby se to podařilo jen malé části z vás, její napsání mělo smysl.Ne nadarmo se říká, že opakování je matka moudrosti. Doporučuji se ke knize opakovaně vracet. Nemusíte se pustit ihned do čtení - stačí knihou jen listovat. Obrázky vám na první pohled připomenou její hlavní myšlenky. Přestože školím téma knihy třeba několikrát týdně, znovu a znovu i po několika letech objevuji nové souvislosti. Věřím, že i vám se bude dařit nacházet nová místa, kde uvedené znalosti uplatnit.
Konec prokrastinace přináší spoustu velkých myšlenek zabalených do jednoduchých kroků. Je to přítel, který vám poskytne cenné rady. Přítel, který vám podá pomocnou ruku, když nevíte, za který konec uchopit svůj "úkoly zavalený život". Přítel, který vás nasměruje na cestu, jenž by nemusela být tak chaotická. Ovšem jít už po ní musíte sami. 
Jak jsme na tom s odkládáním povinností v současnosti? Naše doba prokrastinaci čím dál tím více nahrává. Naučit se s ní bojovat je proto jednou z nejdůležitějších dovedností dnešního člověka. 
Vy jste tím hrdinou, který dnes a denně bojuje s prokrastinací a kniha Konec prokrastinace vám dává do ruky velmi účinné zbraně - tak je neváhejte využít ve svůj prospěch. 

Za poskytnutí recenzního výtisku vřele děkuji Nakladatelství Jan Melvil Publishing!

KoPr

Autor: Petr Ludwig
Počet stran: 272
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2013 

Komentáře

 1. Právě čtu a doufám, že mi to alespoň trochu pomůže :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, chce to trochu snahy i z Tvé strany, ale myslím, že by mohlo. :) Já z toho mám dobrý pocit, rady jsou vážně skvělé a jednoduché. Jde jen o zvyk. :) Vidím, kde mám rezervy a co by šlo lépe. Buzer-lístek je můj denní chléb. :D

   Já tomuhle dost věřím a ráda tomu dám kus sebe - a věřím, že mě to někam posune. Jen nesmím zaplašit svého slona. :)) A přestat si hýčkat křečky.

   Vymazat
 2. Moc pěkně jsi to napsala, já bych potřebovala konečně nakopnout :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Basterko. :) Já Tě nakopnu, jestli chceš. :)) Ne, dělám si legraci - ale neváhej dlouho, tahle knížka je vážně super. :)

   Vymazat
 3. Zajímalo by mě, jak to budeš hodnotit zpětně. Mně se kniha líbila, je fakt super napsaná, ale vlastně jsem si uvědomila, že není pro mne :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V čem není pro Tebe? :) Já jsem zjistila, že ke spoustě z těch rad mám našlápnuto, ale že to jde i "efektivněji". Třeba buzer-lístek mi přijde jako fajnový nápad (už ho tu mám).

   Co třeba kniha dala mně je myšlenka (na kterou velmi ráda zapomínám) že řád je k něčemu vhodný. Že s chaosem se (já osobně) opravdu daleko nedostanu a že naběhnout na nějaký ten systém nebude úplně od věci. Alespoň pro začátek.

   Vymazat
  2. Myslela jsem to tak, že moc neprokrastinuju, takže bych bojem s prokrastinací ztratila moc času. :-)
   (taky jsem si pár dnů ty pomůcky zkoušela a tohle je výsledek)

   Vymazat
  3. Ach tak - v tom případě jedině dobře pro Tebe. :) Ony se ty "Návody" dají použít i k lepšímu využití času, ale je pravda, že Ti to musí vyhovovat a něco Ti to přinést. Pokud máš pocit, že je to ztráta času, nebo že to nepotřebuješ, nemá smysl to dělat. :)

   Vymazat
 4. Jsem královna všech prokrastinátorů :D Ale občas se přemůžu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hmmm, to bych se hádala - občas mám pocit, že já jsem královna. :D Ale takových nás bude asi více. :))

   Vymazat
 5. Zpracování knihy vypadá moc dobře, nejednou jsem ji v knihkupectví držela v rukou, zatím odolávám. Vlastní prokrastinaci se mi trochu daří zvládat - diplomka dopsaná a skříně pořád zabordelené :)) ale uvidíme :) pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K dopsání diplomky gratuluji! Zbytek se nějako poddá. :)) Ale pokud budeš mít třeba možnost v knihovně, určitě do ní koukni, je vážně super. :)

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!