sobota 19. července 2014

10 knih, které by si měli ostatní přečíst

Začátkem měsíce jsem se částečně přidala k foto projektu #kdyžknihomolfotí, se kterým přišla Abyss z Knižního nekonečna. Vybrala jsem si jen pár úkolů z nabízených téměř deseti - možná jste někteří z vás postřehli zapojené knižní fotky na FB Hnízda - ale o jeden bych se s vámi moc ráda podělila i zde. Šlo o fotku deseti knih, které by si dle mne měli ostatní přečíst a já bych zde ráda trochu víc rozvedla, proč jsem ty které knihy vybrala. A že mě tedy stálo dost sil vybrat jen deset. 

Mých 10 tipů k přečtení
Vezmeme to pěkně od zdola.


  1. Svět podle Garpa: Jedná se o naprosto dokonalou knihu amerického autora Johna Irvinga. Většina z vás ho s největší pravděpodobností zná jakožto autora zfilmované knihy Pravidla moštárny - kterou mám doma také, ale ještě jsem se k ní nedostala - ale já si ho objevila a oblíbila právě díky Garpovi a jeho okouzlující hlášce "protože 3/4 je málo". Tuhle knihu si rozhodně musíte přečíst - dám za ni ruku do ohně. Klidně i obě.
  2. Všehokniha: Tento skvost pro děti nizozemského autora Guuse Kijera je překrásným kouskem. Silný příběhe, doplněný o naprosto perfektní ilustrace, které nadchnou nejednu dětskou duši. Byť je příběh určen dětem, doporučuji všem dospělým jako povinnou četbu - neb jsme to právě my dospěláci, kdo často a rádi zapomínají, co je v životě důležité. Kniha je jako dělaná k nedělnímu podvečeru. 
  3. Ve stínu černých ptáků: Kdo nečetl, nepochopí. Ta nejvíc nejbožejší obálka skrývající příběh, který ač se z počátku zdá být "nudný a obyčejný" vtáhne vás do sebe tak, že knihu hltáte, dokud ji neodložíte plni dojmů. A ty fotografie uvnitř - whoa. Cat Winters se u mne předvedla na jedničku, už aby u nás vyšlo další její dílko.
  4. (Ne)obyčejný kluk: Protože je správné dívat se na to, co máme uvnitř, ne na skořápku která nás zahaluje. Perfektně napsaná prvotina americké spisovatelky R. J. Palacio.  
  5. Křižovatky: Protože sobectví a peníze nejsou ta správná cesta. Protože četba téhle knihy otevírá zaprášené komůrky našeho srdce a vpouští do nich světlo slunce. Protože je někdy dobře zamyslet se nad tím, co děláme. Pan W. P. Young mi touto knihou udělal velmi dobře na duši.
  6. Pýcha a předsudek: Protože Austenová. Protože je to prostě klasika, kterou by žádná žena/dívka neměla přejít pouhým mávnutím ruky. Protože jak řekl můj bratr "Každá rozháraná intelektuálka čte J. Austenovou"
  7. Harry Potter a (nejen) Kámen mudrců: Tohle nepotřebuje protože - ale dobře, dám vám ho. Otevřel mi kouzelný svět knih, je to naprosto dokonalá série, která mě neomrzí v žádném věku - ba naopak, čím jsem starší, tím víc si četbu vychutnávám. J. K. Rowling zkrátka vytvořila mistrovské dílo. 
  8. Už hořela, když jsem do ní lehal: Knížečky pana Fulghuma jsou neskutečně lidské a dokážou člověka obejmout - vážně, až takovou moc (pro mne) mají. 
  9. Nepravděpodobná pouť Harolda Frye: Jedna z těch knih, která vám pomůže najít dobro v sobě samém, když máte pocit, že všechno stojí za prd a že nic nemá smysl. Britka Rachel Joyce vám ten smysl pomůže znovuobjevit. 
  10. Kraď jako umělec: Austin Kleon přivedl na svět skvělou knihu, díky níž roste chuť tvořit a tvořit a tvořit. Miluji jí, zbožňuji jí, opěvuji ji dost často . tak už si jí vážně koukejte přečíst!
Jak se vám můj výběr líbí? Četli jste některou, chtěli byste si některou přečíst - líbila, nelíbila, znáte, neznáte? Povídejte, přehánějte!