10 knih, které by si měli ostatní přečíst

Začátkem měsíce jsem se částečně přidala k foto projektu #kdyžknihomolfotí, se kterým přišla Abyss z Knižního nekonečna. Vybrala jsem si jen pár úkolů z nabízených téměř deseti - možná jste někteří z vás postřehli zapojené knižní fotky na FB Hnízda - ale o jeden bych se s vámi moc ráda podělila i zde. Šlo o fotku deseti knih, které by si dle mne měli ostatní přečíst a já bych zde ráda trochu víc rozvedla, proč jsem ty které knihy vybrala. A že mě tedy stálo dost sil vybrat jen deset. 

Mých 10 tipů k přečtení
Vezmeme to pěkně od zdola.


 1. Svět podle Garpa: Jedná se o naprosto dokonalou knihu amerického autora Johna Irvinga. Většina z vás ho s největší pravděpodobností zná jakožto autora zfilmované knihy Pravidla moštárny - kterou mám doma také, ale ještě jsem se k ní nedostala - ale já si ho objevila a oblíbila právě díky Garpovi a jeho okouzlující hlášce "protože 3/4 je málo". Tuhle knihu si rozhodně musíte přečíst - dám za ni ruku do ohně. Klidně i obě.
 2. Všehokniha: Tento skvost pro děti nizozemského autora Guuse Kijera je překrásným kouskem. Silný příběhe, doplněný o naprosto perfektní ilustrace, které nadchnou nejednu dětskou duši. Byť je příběh určen dětem, doporučuji všem dospělým jako povinnou četbu - neb jsme to právě my dospěláci, kdo často a rádi zapomínají, co je v životě důležité. Kniha je jako dělaná k nedělnímu podvečeru. 
 3. Ve stínu černých ptáků: Kdo nečetl, nepochopí. Ta nejvíc nejbožejší obálka skrývající příběh, který ač se z počátku zdá být "nudný a obyčejný" vtáhne vás do sebe tak, že knihu hltáte, dokud ji neodložíte plni dojmů. A ty fotografie uvnitř - whoa. Cat Winters se u mne předvedla na jedničku, už aby u nás vyšlo další její dílko.
 4. (Ne)obyčejný kluk: Protože je správné dívat se na to, co máme uvnitř, ne na skořápku která nás zahaluje. Perfektně napsaná prvotina americké spisovatelky R. J. Palacio.  
 5. Křižovatky: Protože sobectví a peníze nejsou ta správná cesta. Protože četba téhle knihy otevírá zaprášené komůrky našeho srdce a vpouští do nich světlo slunce. Protože je někdy dobře zamyslet se nad tím, co děláme. Pan W. P. Young mi touto knihou udělal velmi dobře na duši.
 6. Pýcha a předsudek: Protože Austenová. Protože je to prostě klasika, kterou by žádná žena/dívka neměla přejít pouhým mávnutím ruky. Protože jak řekl můj bratr "Každá rozháraná intelektuálka čte J. Austenovou"
 7. Harry Potter a (nejen) Kámen mudrců: Tohle nepotřebuje protože - ale dobře, dám vám ho. Otevřel mi kouzelný svět knih, je to naprosto dokonalá série, která mě neomrzí v žádném věku - ba naopak, čím jsem starší, tím víc si četbu vychutnávám. J. K. Rowling zkrátka vytvořila mistrovské dílo. 
 8. Už hořela, když jsem do ní lehal: Knížečky pana Fulghuma jsou neskutečně lidské a dokážou člověka obejmout - vážně, až takovou moc (pro mne) mají. 
 9. Nepravděpodobná pouť Harolda Frye: Jedna z těch knih, která vám pomůže najít dobro v sobě samém, když máte pocit, že všechno stojí za prd a že nic nemá smysl. Britka Rachel Joyce vám ten smysl pomůže znovuobjevit. 
 10. Kraď jako umělec: Austin Kleon přivedl na svět skvělou knihu, díky níž roste chuť tvořit a tvořit a tvořit. Miluji jí, zbožňuji jí, opěvuji ji dost často . tak už si jí vážně koukejte přečíst!
Jak se vám můj výběr líbí? Četli jste některou, chtěli byste si některou přečíst - líbila, nelíbila, znáte, neznáte? Povídejte, přehánějte!

Komentáře

 1. Jsem ráda že jsi tomu věnovala článek, pro spoustu lidí to bude skvělá inspirace. A když ne pro ně - tak pro ně rozhodně ano!
  Poznamenala jsem si pár knih které si rozhodně chci přečíst, a tobě děkuji že jsi mě k nim navedla :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) Jsem ráda, že jsi ráda. :)) Radosti není nikdy dost - jinak já bych si moc ráda přečetla Tvůj seznam deseti (klidně i více) doporučených. :) Zrovna u Tebe bych se nechala moc ráda inspirovat - tak nad tím popřemýšlej. :)

   Vymazat
 2. Musím souhlasit s Owlie. Určitě jsi mě tímto článkem nalákala na knížky, o kterých jsem ani nevěděla, takže si je mileráda připíšu na ten několikastránkový seznam, který mě tu straší a zvětšuje se každým dnem i o několik knih. :/ :D Takže děkuji za skvělou inspiraci. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) Jsem ráda, že sis tu dokázala něco najít - i přes ten několikastránkový seznam, který už doma máš. :)) Věřím, že si dobře počteš. :) Já jsem si přestala knihy které chci psát. Prostě jednou za čas najedu na bazar na Databázi a co se mi líbí koupím, nebo zajdu do knihkupectví a tam to vypadá podobně. :))

   Vymazat
 3. 4. 6. 7. - naprostý souhlas!! Ostatní jsem zatím nečetla, ale myslím, že se nechám inspirovat:)

  http://booksaremydestiny.blog.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se v něčem shodneme! Uvidíš, určitě se nech inspirovat, jsou to vážně skvělé kousky. :) Jinak moc pěkná blog! :)

   Vymazat
 4. Ve stínu černých ptáků by som si veľmi rád prečítal ... vyzerá to úplne skvele :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je vážně boží. :) Ze začátku jsem tedy měla pocit, že na to, jak o tom všichni básní je to "obyč a nuda", ale pak se to rozjelo tak, že jsem napínala mozkové závity, přemýšlela co, kdo a proč a musela vědět jak to celé dopadne - a docela mě to posadilo na prdel. :))

   Vymazat
 5. Chtěla jsem začít, jak bych nedokázala dát dohromady seznam, že je to těžké vybrat a něco doporučit tak, aby se to mohlo líbit "všem"... a teď zjišťuji, že už ho pomalu dávám dohromady... :D

  Ian McEwan - Pokání
  Neil Gaiman - Hvězdný prach
  Květa Legátová - Jozova Hanule
  Khaled Hosseini - Lovec draků
  Władysław Szpilman - Pianista
  Jane Austen - Pýcha a předsudek
  Jean-Dominique Bauby - Skafandr a motýl
  Robert Fulghum - Třetí přání
  John Connoly - Kniha ztracených věcí
  Ian McEwan - Dítě v pravý čas

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za inspiraci! :) Pokání na mě čeká doma. Na Hvězdný prach jsem viděla jako film, na knihu jsem nedávno pokukovala. Lovec draků mi též několikrát "prošel pod rukama", ale nikdy jsem si ho nekoupila.... No, píši na pomyslný seznam. :))

   A ještě - která z nich je pro Tebe nejvíc nej? :)

   Vymazat
  2. Pokání bych mohla číst pořád dokola. :)
   Hvězdný prach je knížka mnohem lepší než film, ten se mi sice taky líbil, ale z knížky jsem byla unešená, i když jsem už věděla, co v ní bude.

   Lovce draků jsem poslouchala jako mluvený slovo, budu z něj vycházet u státnic, pokud si vyberu otázku o vzdělávání v rozvojových zemí. :D
   Nedávno jsem viděla za stovku další knížku v oddělení levných knih a do čtečky mám od autora třetí knížku.

   Vymazat
 6. Tak zatím z nich mám přečtenou jen Pýchu a předsudek a Harryho, takže to musím napravit :)

  OdpovědětVymazat
 7. Určitě bych si chtěla přečíst (Ne)obyčejného kluka a Ve stínu černých ptáků.
  A někdy bych se určitě měla vrhnout na Harryho Pottera. :D Sérii HP jsem ještě nečetla a nějak se k tomu nemůžu dokousat, protože filmy znám, a tak mě knihy moc nelákají, i když je to celkem ostuda. :D No jo, stydím se. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obě knihy určitě doporučuji. :) A teda s tím Harrym - budu dělat, že jsem to přehlédla a Ty to napravíš. :D

   Ono upřímně - filmy oproti knize jsou slabý odvar. Vždycky mi to přišlo jen jako takový milý doplněk ke knihám. :) Spousta věcí, které jsou v knize do filmů nenarvali - a věř mi, že Valentýna v Tajemné komnatě chceš vážně zažít. :D

   Vymazat
 8. Pkěný seznam, ale četla jsem zatím asi jen půlku. Což je vlastně dobře, protože stále je co číst :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pořád je co číst. :D Zrovna nedávno jsem si říkala, že bych si měla přestat (aspoň na chvilku) kupovat knihy, neb jich tu mám nepřečtených tunu a hromadí se a hromadí. Jenže odolávej, že. :D

   Vymazat
 9. Zatím jsem nenarazila na jedinou negativní myšlenku ohledně Ve stínu černých ptáků, to musí být vážně něco :D Nejvíc mě zaujal Irving, měli jsme ho v kanonu k maturitě, ale nějak mě to nezaujalo, ale když "vidím" tvé nadšení, asi si ho přidám do seznamu četby :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem právě Garpa četla k matuře. Měla jsem ho též na seznamu. Nejdříve jsem si říkala, že to asi nebyla dobrá volba (tenkrát mi to přišlo jako tlustá kniha :D), ale byla to jedna z nejlepších knih, jaké jsem četla! A chystám se na re-reading. :)
   Určitě se nenech odradit, já takhle "kvůli škole" přišla o tolik skvělých knih, které postupně objevuji a jsou úžasné! :)

   Vymazat
 10. Musím se stydět znám jen dvě - Harryho a Pýchu a předsudek. 4 a 10 se mi zdají celkem zajímavé tak snad se k nim někdy dostanu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Netřeba se stydět. :) Určitě bys dala dohromady svůj seznam a já bych tápala. :) Jinak zrovna ta 10. je skvělá volba! Určitě si na ni najdi čas - na přečtení ho moc nepotřebuješ a já tu knihu pasovala na "svou bibli". :))

   Vymazat
 11. Knihu (Ne)obyčejný kluk bych si chtěla už delší dobu přečíst. :))

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!