úterý 24. června 2014

Naše divná normálnost

Tři velká jídla denně, a když je chuť, supermarket je za rohem. Nevyřešený spor? Dáme to k soudu. Dítě se nesmí přiblížit k ohni, ostrým předmětům ani čemukoliv jinému, čím by si mohlo ublížit. Lidé "z baráku" jsou pro nás cizí. Zapni televizi, dávají můj oblíbený seriál. Že vám to připadá známé a nevidíte v tom nic divného? Americký vědec Jared Diamond ve své knize Svět, který skončil včera: Co se můžeme naučit od tradičních společností? poskytuje jiný úhel pohledu na moderní společnost - co když je naše "normálnost" opravdu divná?

Jan Melvil Publishing - pozn. nápis je krásně zlatý, ovšem můj foťák to odmítá vzítModerní společnost je - při pohledu do historie - poměrně mladá záležitost. Změny životního stylu probíhaly pomalu, s počátkem zemědělství a následným vznikem prvních států však vše nabralo rychlý spád a dalo vzniknout společnostem, jak je známe dnes. I přes fakt, že se "západní člověk" velmi rychle rozšiřoval, stále existuje několik tzv. tradičních společností. A některé rozdíly mezi tradiční a moderní (americkou) společností nám Jared představuje ve své zajímavostmi nadité knize. 

Ta je rozdělena do pěti částí, které se zabývají: rozdělením prostoru a rolí, válkou a mírem, dětmi a starci, nebezpečím a reakcemi na ně a v poslední řadě náboženstvím, jazyky a zdravím. V těchto částech se například dovíme, jak se v tradičních společnostech obchoduje, kdo je považován za nepřítele, jak se řeší spory. Jakým stylem se vychovávají děti, jak se zachází se starými a nemocnými lidmi a spoustu dalších zajímavostí. 

Tady v USA je člověk frustrován, protože je pod neustálým tlakem, aby pracoval. Když si odpoledne sednete a vychutnáte si šálek kávy, měli byste se cítit provinile, že právě marníte příležitost vydělat nějaké peníze. Ale jestli patříte k lidem, kteří místo aby si vychutnali šálek kávy, vydělávají peníze, tak ty peníze vydělané navíc stejně neušetříte, prostě jen budete žít nákladnější život, který vás bude nutit pracovat stále víc. Lidé v USA z velké míry ztratili schopnost najít rovnováhu mezi prací a relaxací nebo hrou. Na Nové Guinei se obchody v poledne zavírají a otevřou  se zase až pozdě odpoledne. To je mimořádně neamerické.

Tento postřeh mladého člověka, jenž se po prožitém dětství na Nové Guinei vrátil do Ameriky, krásně vystihuje jeden z rozdílů mezi tradičním a moderním společenstvím. Jared si pro většinu srovnání společností vybral právě Novou Guineu a Ameriku, neboť má k těmto místům blízko. Na knize je sympatické, že autor tradiční společnosti nijak neromantizuje. Předkládá čtenářům informace o věcech, které mohou inspirovat, stejně jako o těch, jenž mohou znechutit.

Svět, který skončil včera je velmi zajímavá kniha. Líbilo se mi, jak autor nenásilným a místy zábavným způsobem vysvětluje jednotlivé rozdíly, tu a tam upozorní na vhodnost zamyšlení se nad praktikami tradičních společností a jejich zařazení do běžného života a celkově rozšiřuje obzory o člověku jako živočišném druhu. 

Za poskytnutí recenzního výtisku vřele děkuji Nakladatelství Jan Melvil Publishing!

Překladatel: Eva Nevrlá
Počet stran: 520
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2014