Láska (nejen) k vzácným knihám

Shakespeare, malířství, viktoriánské časy, láska, knihy, padělatelství. Co mají tyto věci společného? Všechny je najdete v novém "románu o posedlosti" amerického autora Charlieho Lovetta s knihomolsky poutavým názvem Dobrodružství milovníka knih. Tato kniha by neměla chybět v žádné knihovně, díky autorově zkušenosti coby bývalého antikváře a sběratele vzácných knih získává kniha na autentičnosti.

Nakladatelství Paseka

Peter Byerly je Američan, který po smrti své milované ženy Amandy tráví čas v anglickém Kinghamu, hrabství Oxfordshire. V Peterově životě byly dvě velké lásky - jeho žena Amanda a vzácné výtisky knih. Když Amanda zemřela, již tak uzavřený Peter se stáhl před okolním světem. Po devět měsíců, dobu, která uplynula od smrti jeho ženy, nevstoupil do žádného knihkupectví. Když se toho odvážil, čekalo ho překvapení, jenž mu vyrazilo dech.

V knihkupectví, které ho lákalo nabídkou viktoriánských románů, objevil "starou známou" knihu pojednávající o padělateli Shakespearových dokumentů a dopisů. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby po otevření knihy nenašel Amandin portrét. Žena na akvarelu nemohla být Amandou, jelikož se jednalo o výjev nejméně sto let starý. A přesto byla podoba tak neuvěřitelná, že se Peter rozhodl zjistit, kdo je žena na obrázku.
"Takže na akvarely kašlete, přednášku jste neposlouchal. Proč jste tedy dneska večer přišel?" zeptala se přímo. Peter sáhl do kapsy a vyndal akvarel chráněný obálkou z nekyselého papíru. Opatrně obrázek z obálky vysunul a položil před Liz na stůl.
"Krásná dáma, " řekla Liz, aniž se akvarelu dotkla nebo se nad něj naklonila. "Mimořádná práce. Připadá mi povědomá." "Přesně tak," souhlasil Peter.
Liz obrázek zvedla a prohlédla si ho zblízka. "Bože, vždyť já jsem se s ní setkala, že jo? Setkala jsem se s vaší ženou. Před dvěma... ne před třemi lety. Přišla na naše setkání, sedla si do první řady, celou dobu si zapisovala a po skončení položila asi šest otázek - parádních otázek, to se musí nechat. Vůbec se vám nepodobala, viďte?""Ani trochu," souhlasil Peter. "Tohle je ona, viďte? To je vaše žena." "Ano," odpověděl Peter, "až na to, že tohle je sto let starý obrázek." 
V knize se prolínají tři časové úseky. Současnost, Anglie - tedy rok 1995 - v které se odehrává hlavní příběh. Poté osmdesátá léta dvacátého století, Amerika, kde se dozvídáme, jak se Peter setkal se svými dvěma láskami a jaké k nim měl pouto. A konečně 16. - 19. století, Anglie, které celý příběh dokresluje.

Dobrodružství milovníka knih je skvělá kniha, ke které si sednete a zapomenete na okolní svět. Osobně mě velmi bavilo právě střídání časových úseků, které udržovalo moji pozornost a prohlubovalo touhu zjistit, co "má tohle vše" společného. Patříte-li mezi lidi, kteří milují zajímavé příběhy a svět knih, doporučuji vám po tomhle dílku sáhnout. 


Za zprostředkování recenzního výtisku knihy Nakladatelství Paseka vřele děkuji Webmagazínu Rozhledna!

Autor: Charlie Lovett
Překladatel: Hana Petráková
Počet stran: 352
Nakladatelství: Paseka
Rok vydání: 2014

Komentáře

 1. Tak teď si mě docela nalákala, já četla v jedné diskuzi, že kniha nic moc, tak jsem teď rozdvojená :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se kniha líbila. :) Četla se mi dobře, ráda jsem k ní usedala a moc se mi líbilo prolínání dob. Jakožto ženské se mi líbil i vztah s Amandou, hlavní postava Petera mi byla sympatická, neb byl dokonale "zakřiknut" a jelikož jsem romantická duše, líbilo se mi, jak ho přítomnost/nepřítomnost Amandy formovala.
   Je pravda, že konec bych možná zvládla i jiný, ale celkově jsem si knihu užila, takže já jsem opravdu spokojená. :)

   Vymazat
 2. Už jen ten název mě nalákal :) a tak jsem se strašně těšila na tvou recenze - která nezklamala. Strašně jsi mě nalákala, a já si ji rozhodně chci přečíst :) povedená recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mě právě také - když jsem viděla název a obálku, musela jsem knihu vlastnit. :)) Děkuji za pochvalu, snad se bude kniha líbit stejně, jako mně. :)

   Vymazat
 3. Tohle si musim precist...velmi lakava a pekne napsana recenze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Knihu jsem včera cestou z Hradce do Prahy dočetla. Díky názvu, obálce a samozřejmě hlavně obsahu, bude Dobrodružství milovníka knih patřit k mým srdcovým záležitostem. Zapůjčila jsem si ji v městské knihovně s mírným váháním, jestli nebude místama nudná. Nyní vím, že není.. Naopak, je naprosto neodolatelná! Určitě si pořídím svůj vlastní kousek a zařadím ho do domácí knihovny :) Díky za typ... a přeji Ti pěkný den.

   Vymazat
  2. Tak to mám ohromnou radost, že knížka sedla! :) Já jsem z ní také nadšená, moc se mi líbí - a byla jsem trochu zklamaná, že jí dost lidí tak "sjezdilo". Ale co - co člověk, to názor. :) Jsem moc ráda, že se kniha potkala se stejně nalazenou knižní duší! :)

   Vymazat
 4. Taky jsem nalákaná, téma a hlavně ta historická linka mě moc zajímá :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se nejvíce asi líbila ta 80. léta. :) Pak ta historická linka a nakonec současnost. :D

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!