Až vyrostu, budu šťastný

Po skvělém čtenářském zážitku, který mi přinesla kniha Sundej mi měsíc, je tu další dětský skvost. Opět jsem knihu našla mezi novinkami a nejčtenějšími knihami dětské části knihovny a musím říct jedno - poslední dobou nacházím právě v dětské části neskutečné poklady. Tenounká knížka v sobě skrývá příběh, který mi zahrál na citlivé struny. Nizozemský autor Guus Kuijer mi svou knihou Všehokniha prozářil den, byť téma není z nejveselejších.


Guus Kuijer - Všehokniha

Devítiletý Tomáš žije s milovanou maminkou, "pitomou" ségrou Markétou a otcem, který je neskutečný tyran. Tomášův otec je fanatický věřící a hodlá svou rodinu očistit od všeho zlého a přivést ji k Bohu. Jeho cesta vede přes používání vařečky, která neúprosně ničí Tomášův holý zadek a křehkou duši, po fyzickou výchovu manželky - pro facku nejde daleko.


Píše se rok 1951 a Tomáš si zapisuje všechny své zážitky do Všehoknihy. A mimo jiné mluví s Ježíšem - i přes to, že v očích otce je naprostý neznaboh. Tomova fantazie nezná hranic, vidí věci, které ostatní ne a ve svých představách se schovává. Krom maminky najde spřízněnou duši v šestnáctileté Elišce, krásce s koženou nohou a sousedce Terezínské, která je mezi dětmi známá jako ježibaba.
V tom se otcova ruka vymrštila a pleskla maminku do tváře. Zavrávorala a pustila Tomáše. Andělé v nebi si zakryli oči a rozvzlykali se, protože to dělají vždycky, když muž bije svou ženu. Na zem se snesl hluboký smutek."Taťko," zašeptala Markéta. "Mlč!" zaburácel otec. "Tomáši, nahoru. A nezapomeň vzít vařečku." Tomáš se obrátil, došel do kuchyně a vytáhl z poličky dřevěnou vařečku. Pak vyběhl po schodech k sobě do pokoje. Posadil se k oknu a zíral ven, ale myslet nedokázal. Svět byl prázdný. Všechno, co kdy bylo, si někdo odmyslel. Zbyl tu jedině zvuk. Slyšel facku, jak pleskla mamince na hebkou tvář. Slyšel všechny facky, které kdy maminka dostala, déšť facek jako krupobití ve Van Eyckově ulici, co sestřeluje listí ze stromů. Přitiskl si dlaně k uším.Tomáš zíral do prázdna celou věčnost, když tu i přes dlaně uslyšel otce, jak ztěžka dupe po schodech. Dup, dup. Dup, dup. "Všechno zmizelo," pomyslel si. "Nic už neexistuje. Ani já nejsem."
Všehokniha je důkazem, že nejhrůznější věci koná strach. Ať se člověk schovává za Boha nebo své dobré přesvědčení, strach ho pohání ke krutostem. A nejlepší lék proti strachu je přátelství, láska a smích. Malý Tomáš a jeho maminka i Markéta snášeli otcův strach příliš dlouho. Tomáš to moc dobře ví - podaří se mu postavit otci a být šťastný? 


Knihu bych doporučila hlavně dospělým - protože ti na rozdíl od dětí často zapomínají, co je v životě správné.

Ilustrace - fantazie vs realita

Autor: Guus Kuijer
Překladatel: Magda De Bruin-Hüblová
Počet stran: 112
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2013 
Ilustrace: Nanako Ishida

Komentáře

 1. O Všehoknize jsem už četla a celkem mě zaujala, navíc mít zkušenost s knížkou pro dětské čtenáře rozhodně není k zahození. (Navíc když ze mě asi bude učitelka :-D) Ale přiznám se, že když jsem začala číst první řádky tvé recenze, tak jsem si říkala, že tohle přece není žádná pohádka... A jinak poslední věta se ti vážně povedla! Moc hezky napsáné a naprosto souhlasím! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můžu Ti říct, že když jsem otevřela tuhle knihu, také mě napadlo "A tohle je vážně pro děti?" Máš pravdu, není to pohádka. Spíše je to podané tak, že i dítě z toho vycítí, co je špatně a co by se dít nemělo. Je to psané tak pěkně poeticky, z pohledu dítěte, jsou tam části plné fantazie. Takže je to taková tvrdá životní zkušenost zabalená do příběhu pro děti. :)

   Jinak moc děkuji za pochvalu. :) Já se přiznám, že čím jsem starší, tím více si vážím (podobných) knih pro děti. Vidím v tom spousty skrytých věcí. A to je možná další věc - děti tu knihu také budou vnímat jinak a po svém. Rozhodně je to však knížka, kterou stojí za to si přečíst. Je kraťoučká, s velkými písmenky a úžasnými ilustracemi - za chvilku ji máš přečtenou. Ale mně se neuvěřitelně zaryla do srdce i do duše. :)

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!