Zvláštní to knihkupectví

Asi jste si už stihli všimnout, že mám ráda knihy s pěknou obálkou. Má-li kniha navíc ještě přitažlivý název, odolávám jen stěží. Proto pro mne prvotina amerického spisovatele Robina Sloana Nonstop knihkupectví pana Penumbry byla velkým lákadlem již delší čas. Má dokonalou kombinaci zajímavé obálky a knihomolsky přitažlivého názvu i příběhu. Račte vstoupit do jednoho zvláštního knihkupectví...


Nakladatelství HOST


Clay Jannon je webdesignér, je mladý a je zoufale bez práce. Šel by dělat cokoliv a kamkoliv. Proto ho v nejmenším nepřekvapí, když zareaguje na ceduli "HLEDÁME VÝPOMOC", jenž se skví ve výloze "nonstop knihkupectví". Za pultem sedí charismatický modrooký pán, který mu položí jednoduchou otázku: "Co pohledáváte mezi těmito regály?" Je to Penumbra, majitel a správce.

A tak Clay začne pracovat jako noční prodavač v podivném knihkupectví - hlavní ceněnou dovedností je šplh po žebříku a zapisování detailů o zákaznících do obrovského deníku. Těch se však do obchodu příliš nehrne a pokud už nějací přijdou, místo koupi nové knihy vymění jeden zvláštní svazek za jiný. Co je to za podivíny? A co ukrývají knihy z vysokých polic?
Ale teď, asi po měsíci v tomto zaměstnání, si začínám myslet, že je to všechno mnohem komplikovanější. Tento druhý obchod má totiž jinou skupinu zákazníků. Je to malá komunita lidí, kteří kolem obchodu obíhají jako nějaké podivné planetky. Ani trochu se nepodobají North Face. Jsou starší. Přicházejí s algoritmickou přesností. Nikdy jen tak nechodí po obchodě a nerozhlížejí se. Chodí sem úplně bdělí, naprosto střízliví a chvěji se vzrušením. Například:Zvonek nade dveřmi zacinká, a ještě než dozní, zadýchaný pan Tyndall vykřikne: "Kingslakea! Potřebuju Kingslakea!" Ruce, kterýma si držel hlavu, spustí dolů (opravdu utíkal ulicí s rukama na hlavě?) a opře se jimi o pult. Opakuje tutéž větu takovým tónem, jako by mi znovu říkal, že mi hoří košile a jak je možné, že okamžitě něco neudělám: "Kingslakea! Rychle!"
Nonstop knihkupectví je knihou která spojuje lásku ke knihám s všestranností využití výpočetní techniky. Já osobně jsem spíše milovník knih než techniky a s dílem jsem naprosto spokojená. Často jsem četla názory, jenž "si stěžují" na "reklamu na Google". Já jsem si zakázala v tom reklamu vidět a ač se Google v knize objevuje skutečně velmi často, osobně mi to nijak nevadilo, nerušilo ani neuráželo.

Velmi jsem si při čtení oblíbila postavu pana Penumbry, byť se v knize neobjevuje tak často. Naštěstí pro mě vychází na podzim letošního roku kniha Ajax Penumbra 1969, takže se mám na co těšit. A spolu se mnou i vy. Zajděte si do Nonstop knihkupectví pana Penumbry - neprohloupíte.

Za poskytnutí e-knihy k recenzi děkuji Nakladatelství HOST!

Autor: Robin Sloan
Překladatel: Petra Jelínková
Počet stran: 320
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2013 Komentáře

 1. Super, tak až dočtu všechno, co mám rozečteno, tak se na to taky vrhnu. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) Čteš najednou více knih? :) Já jsem teda "jednočtec". :D

   Vymazat
  2. Já většinou taky, ale čtu Módu v ulicích protektorátu, což se musí dávkovat postupně :-) A tak jsem rozečetla ještě Střet králů. A mám sice v plánu k tomu číst i Hvězdné deníky, ale možná je nechám ještě chvilku ležet. :-D

   Vymazat
 2. Toto sa chystám prečítať už dlho a myslím, že sa mi kniha bude páčiť rovnako ako tebe :)

  OdpovědětVymazat
 3. Tahle kniha je super záležitost. Když jsem ji četla, nemohla jsem ji dát z ruky. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se Ti líbila. :) Já jsem ji bohužel četla trochu trhaně, ale i tak byla boží. :))

   Vymazat

Okomentovat

Vřelé díky k Tobě letí z Hnízda!